نوشته شده توسط : sevda

آیا تا به حال اسم سامانه تصمیم به گوشتان خورده است ؟ از این سامانه چه می دانید ؟ اساس بنیان گذاری سامانه تصمیم چیست ؟ سامانه تصمیم در جهت ثبت نام و همچنین شرکت در جلسات مشاوره ای برای برخی از زوجین که تصمیم به طلاق دارند برنامه ریزی شده است .

بی شک زمانی که زوجین تصمیم به طلاق گرفته موانع بسیاری در سر آن ها قرار خواهد گرفت که از جمله این موانع که گاهی نیز پرکاربرد بوده ؛ شرکت در جلسات مشاوره ای پیش از طلاق می باشد . نکته مهم این است که گاهی این جلسات مشاوره ای باعث تغییر تصمیم زوجین شده و به حفظ زندگی آن ها کمک خواهد کرد .

سامانه تصمیم به منظور حفظ بنیان خانواده طراحی شده و به کاهش نرخ طلاق در کشور کمک خواهد کرد ؛ زن و شوهری که تصمیم به طلاق گرفته لازم است در ابتدای مسیر در جلسات مشاوره ای سازمان بهزیستی شرکت کرده و پس از آن اگر همچنان در تصمیم خود مصمم بوده ؛ می توانند به دادگاه مراجعه کنند .

 

مفهوم سامانه تصمیم

همانطور که گفتیم این سامانه با هدف حفظ بنیان خانواده و کاهش آمار طلاق در کشور بنیان شده که این امکان را می دهد که برخی از زن و شوهر ها از تصمیم خود برای طلاق منصرف شوند . البته برای شرکت در جلسات مشاوره لازم است در سامانه تصمیم به آدرس www.zaman.behzisti.net ثبت نام کرده و سپس در جلسات شرکت کنید .

سامانه تصمیم توسط سازمان بهزیستی کشور به منظور فراهم کردن خدمات روانشناسی و همچنین مشاوره در ارتباط با طلاق و با همکاری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه ایجاد شده است . 

در واقع زوجین پس از ثبت نام در سایت تصمیم به نزدیک ترین مرکز مشاوره ای بهزیستی ارجاع داده شده و پس از 5 جلسه مشاوره در مورد حفظ زندگی و یا طلاق تصمیم خواهند گرفت . تنها هدف این مراکز حل اختلافات زناشویی و تحکیم خانواده بوده که در صورت عدم حل مشکل به آن ها گواهی عدم سازش داده خواهد شد .

مشاوره پیش از طلاق نه تنها ممکن است سبب حل مشکلات زناشویی زوجین شود بلکه آن ها بهترین و مسالمت آمیزترین راه حل ها را برای مشکلات پیش روی خود یاد می گیرند .  لازم است بدانید سامانه تصمیم تمرکز خود را بیشتر بر افرادی گذاشته که تصمیم به طلاق توافقی گرفته باشند .

و اما خدمات هزینه ای این سامانه به چه شکل است ؟ برخی از زن و شوهرها که در آستانه طلاق بوده و به دلیل مشکلات مالی قادر به شرکت در جلسات مشاوره ای نیستند ؛ می توانند با پرداخت حداقل هزینه در جلسات مشاوره ای این سایت شرکت کنند .

جلسات مشاوره ای پیش از ازدواج 5 جلسه بوده ؛ در نتیجه علاوه بر اینکه روند طلاق را به عقب می اندازند ، به زوجین کمک خواهند کرد بتوانند در مورد زندگی شان بهتر تصمیم بگیرند . طولانی بودن روند طلاق تنها به دلیل حل مشکلات زوجین که نتیجه ضعف مهارت های زندگی و ارتباطی آن ها می باشد ، است .

حتما بخوانید: صفر تا صد طلاق

 

چطور باید در سامانه تصمیم ثبت نام کرد

همانطور که گفتیم سایت تصمیم با هدف کاهش میزان طلاق و حل مشکلات زناشویی زوجین طراحی شده است ؛ اما ممکن است گاهی نیز موفق نشود . دلیل عدم موفقیت سامانه تصمیم در برخی از موارد تنها به دلیل مشکلات حاد و غیرقابل حل عده ای از زوجین می باشند .

در صورت عدم موفقیت در منصرف کردن زوجین به طلاق ؛ مشاوره می تواند به افراد کمک کرده تا چگونه طلاق را پشت سر گذاشته و کمتر ضربه بخورند ؛ در ادامه نحوه ثبت نام در سایت تصمیم را توضیح خواهیم داد :

در ابتدا برای ورود به سامانه تصمیم باید عبارت سامانه تصمیم را در مرورگر خود جستجو کرده ؛ وارد صفحه ای خواهید شد که عبارت www.zaman.behzisti.net را مشاهده خواهید کرد .

سپس در سایت طلاق توافقی با نقشه کشور مواجه شده که در آن لازم است شهری که در آن زندگی می کنید را انتخاب کنید ؛ دلیل انتخاب محل سکونت شما انجام مراحل پذیرش اولیه ، ارزیابی ، مشاوره ها و همچنین فرآیند طلاق می باشد .

حال باید نوبت خود را بگیرید ؛ باید چهار مرحله ثبت نام ، تاریخ و همچنین زمان پذیرش و تایید اطلاعات و دریافت کد پیگیری را پشت سر بگذارید . نکته مهم این است که در این مرحله باید نوع طلاق ( طلاق توافقی ، طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد ) را مشخص کرده و مشخصات اولیه خود و همسرتان را در فرم پر کنید .

در این مرحله پس از ثبت مشخصات اولیه خودتان و همچنین انتخاب مرکز مشاوره ای باید بر روی ثبت درخواست کلیک کرده ؛ سپس به مرحله انتخاب تاریخ و ساعت می رسید . در تصویر زیر مراکز مشاره ای شهر تهران را مشاهده می کنید :

حتما بخوانید: مراحل طلاق

 

حال باید نوبت خود را بگیرید ؛ باید چهار مرحله ثبت نام ، تاریخ و همچنین زمان پذیرش و تایید اطلاعات و دریافت کد پیگیری را پشت سر بگذارید . نکته مهم این است که در این مرحله باید نوع طلاق ( طلاق توافقی ، طلاق از طرف زن و طلاق از طرف مرد ) را مشخص کرده و مشخصات اولیه خود و همسرتان را در فرم پر کنید .

در این مرحله پس از ثبت مشخصات اولیه خودتان و همچنین انتخاب مرکز مشاوره ای باید بر روی ثبت درخواست کلیک کرده ؛ سپس به مرحله انتخاب تاریخ و ساعت می رسید . در تصویر زیر مراکز مشاره ای شهر تهران را مشاهده می کنید :

 

لازم است در این مرحله تاریخ و همچنین ساعت پذیرشی را که با برنامه های شما و همچنین همسرتان مطابقت دارد را انتخاب کرده و تایید کنید . طبق تصویر زیر ارائه مدارک شناسایی در هنگام حضور در مرکز مشاوره ای ضروری است .

در این مرحله باید کد پیگیری را دریافت کنید ؛ لازم است در صورت صحت ساعت مشاوره و تاریخ آن ، همچنین مشخصات شما و همسرتان بر روی تایید کلیک کرده تا کد پیگیری را دریافت کنید .

 

در نهایت

از طلاق و جدایی همیشه به عنوان یک واقع نگران کننده یاد می شود که نه تنها زوجین ، خانواده و اطرافیان از این واقعه ناراحت خواهند شد ؛ اما در برخی از مواقع تنها راه چاره و حل مشکلات زناشویی تنها طلاق می باشد .

طلاق و یا عدم سازگاری زوجین می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در هر زندگی این دلایل متفاوت بوده ؛ اگر مشکلات زناشویی قابل حل بوده در جلسات مشاوره ای حل خواهد شد و در صورت غیرقابل حل بودن آ ن ها رابطه به جدایی ختم خواهد شد .

در ادامه بخوانید: طلاق خطری برای آینده فرزندانسوالات متداول

 

1- ✔️ از سامانه تصمیم چه می دانید ؟

✔️ سامانه تصمیم که نام دیگر سایت تصمیم طلاق توافقی می باشد که هدف استحکام خانواده را دارد که در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .2- ✔️ از نحوه ثبت نام در سامانه تصمیم چه می دانید ؟

✔️ برای شرگت در جلسات مشاوره ای لازم است در سامانه تصمیم ثبت نام کرده که مراحل آن در متن مقاله توضیح داده شده است .3- ✔️ از تاثیرات مثبت سامانه تصمیم چه می دانید ؟

✔️ سامانه تصمیم نه تنها به حل مشکلات زوجین کمک خواهد کرد بله هدف آن ها جلوگیری از طلاق می باشد که در متن مقاله به جزئیات بیشتر اشاره شده است .

منبع : هر آنچه که باید از سامانه تصمیم بدانید:: بازدید از این مطلب : 19
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 18 تير 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : sevda

بی شک تا به حال در زندگی روزمره خود استرس را تجربه کرده و با آن روبرو شده اید ؛ استرس یک واقعیت و اتفاق غیرقابل انکار در زندگی هر فردی می باشد . استرس یکی از احساسات هیجانی در زندگی هر فردی بوده که نمی توان آن را به طور کلی از زندگی حذف کرد .

شاید عجیب به نظر برسد اما استرس در زندگی لازم می باشد ؛ زندگی بدون استرس هیجان نداشته و همچنین افزایش استرس تعادل بدن را برهم زده و همچنین عملکرد فرد را دچار اختلال خواهد کرد . اما راه مقابله با استرس چیست ؟

استرس حذف شدنی نبوده و تنها راه مقابله با آن مدیریت کردن استرس می باشد ؛ از جمله علائم و نشانه های استرس می توان به علائم رفتاری ، روانی و جسمی افراد اشاره کرد که در ادامه مقاله این نشانه ها را توضیح خواهیم داد .

 

مفهوم استرس

افراد در طول زندگی و یا حتی در زندگی روزمره شان هیجانات مثبت و یا منفی را تجربه خواهند کرد ؛ استرس یک هیجان منفی و یا عموما یک حالت ناخوشایند می باشد . حالت های استرس با تغییرات شیمیایی درون بدن ، رفتاری و همچنین روان شناختی همراه می باشد .

دلایل به وجود آمدن استرس ممکن است متفاوت بوده و بسته به شرایط محیط ، اتفاقات و یا حوادث ناگهانی در زندگی به وجود خواهد آمد . در نتیجه می توان گفت استرس نشانه ارزیابی فرد از تجارب تلخ ، تنش زا و همچنین استرس زا محیط پیرامون می باشد .

استرس یک فشار و یا حمله روحی و روانی به فرد می باشد ؛ که علائم و نشانه هایی بسیاری خواهد داشت . در واقع لازم است بدانید که استرس و یا تنیدگی فشاری بوده که از خارج بر فرد تحمیل شده و با ناراحتی های روانی ، جسمی و رفتاری همراه می باشد .

ممکن است زمانی در زندگی اتفاقات و یا حوادث تلخی رخ دهد که نه تنها بالاتر از قدرت تحمل فرد بوده بلکه فرد توانایی مقابله و سازگاری با آن را نیز نداشته باشد ؛ در این صورت فرد دچار استرس و یا فشار روانی خواهد شد .

همان طور که گفتیم استرس کم که فشار زیادی به فرد وارد نکند ؛ مطلوب بوده و بر عملکرد فرد تاثیر مثبت خواهد داشت . در مقابل استرس ، تنش های روانی و عصبی نه تنها در عملکرد فرد اختلال ایجاد کرده بلکه در طولانی مدت سلامت او را نیز به خطر خواهد انداخت .

حتما بخوانید: اختلالات شخصیتی

 

علائم استرس

همانطور که می دانید استرس زمانی به وجود می آید که فرد در معرض اتفاقات و یا حوادث ناگوار قرار گرفته باشد که از آستانه تحمل او خارج باشد . می توان گفت کلمه استرس به منظور توصیف و نتیجه ناشی از وارد آمدن فشار های مختلف به فرد استفاده می شود .

در واقع استرس در افراد مختلف متفاوت بوده و ممکن است یک عامل برای فردی استرس زا بوده و برای فرد دیگر بی اهمیت باشد . در ادامه نشانه ها و علایم استرس را بیان خواهیم کرد :

 

 • نشانه های روانی استرس

همانطور که گفتیم بروز استرس در فرد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ؛ البته استرس شامل نشانه های مختلفی از جمله نشانه های روحی و روانی نیز خواهد شد که شایع ترین آن ها افسردگی بوده و دیگر نشانه ها را در ادامه بیان خواهیم کرد :


حس افسردگی و بی قراری 

زودرنجی و ناراحتی

احساس استرس و اضطراب

حس پرخاشگری

حس گناه کردن 

حس ترس

کابوس های شبانه

احساس تحقیرشدن

حس طرد شدن و فراموش شدن

احساس ناکامی و ناامیدی

بیزاری و انزوا

بدخلقی و بی حوصلگی

برداشت های منفی از هر چیزی و بدبینی

حتما بخوانید: صفر تا صد اضطراب

 

 • نشانه های رفتاری استرس

علاوه بر نشانه های روانی ، استرس در رفتار فرد نیز تاثیرگذاشته حتی ممکن است فرد به مصرف الکل نیز روی بیاورد و رفتار او با دیگران حتی با خودش نیز تغییر خواهد کرد ؛ در ادامه برخی از این تغییرات خلق و خو را بیان خواهیم کرد :


عدم تمرکز و فراموشی

ناخن جویدن در تنهایی و یا در حضور دیگران

کندن پوست لب و یا جویدن آن

اختلالات تغذیه ای ( پرخوری و یا بی اشتهایی )

کندن مو و یا ابرو

اختلالات خواب ( پرخوابی و یا بی خوابی )

افزایش توجه به موقعیت های استرس زا

عدم تمایل به کار کردن

مصرف الکل و یا مواد مخدر

رها کردن و استعفا دادن از شغل

انجام رفتارهای پرخاشگرانه با دیگران و اطرافیان

فراری بودن از دیگران و عدم تمایل به معاشرت

استفاده بیش از حد کافئین و مواد غذایی شیرین 

 

 • نشانه های جسمی استرس

نکته مهم این است که استرس می تواند روی عملکرد بدن فرد نیز تاثیر بگذارد ؛ تشخیص نشانه ها و ناراحتی ها جسمی در فرد برای تشخیص استرس مشکل بوده ؛ حال در ادامه برخی از این نشانه ها را بیان خواهیم کرد :


اسهال و یا یبوست

مشکلات گوارش مانند زخم معده

حالت تهوع

انقباض و یا درد ماهیچه ها

عرق کردن

فشار خون بالا

دردهای کمر و سر و یا حتی میگرن

افزایش و یا کاهش وزن

ریزش مو

تپش قلب و دیگر مشکلات قلبی 

 

در نهایت

همانطور که گفتیم استرس گاهی نه تنها مضر نبوده بلکه مفید نیز خواهد بود ؛ اما در صورت استرس بیش از حد باید آن را مدیریت کرد . استرس در زندگی یک حقیقتی می باشد که نمی توان آن را حذف کرد و باید با آن در طول زندگی مدارا کنید .

استرس در افراد مختلف متفاوت بوده ؛ در برخی دلایل آن و در برخی دیگر نیز نشانه های استرس متفاوت خواهد بود . با شناسایی نشانه ها و علایم رفتاری ، روانی و همچنین جسمانی استرس روش هایی برای مدیریت آن داشته باشید .

در ادامه بخوانید: کنترل استرسسوالات متداول

 

1- ✔️ از مفهوم استرس چه می دانید ؟

✔️ استرس نوعی حالت های احساساسی و روانی در افراد بوده که گاه ممکن است سبب پیشرفت فرد شده و گاهی نیز عملکرد فرد را مختل کند که در متن مقاله بیشتر به جزئیات آن پرداخته شده است .2- ✔️ از علائم استرس چه می دانید ؟

✔️ استرس علائم و نشانه های مختلفی داشته که از جمله آن ها می توان به علائم رفتاری ، جسمی و روانی اشاره کرد که در متن مقاله بیشتر توضیح داده شده است .3- ✔️ از علائم جسمانی استرس چه می دانید ؟

✔️ از جمله علائم استرس مشکلات جسمی در افراد بوده که می توان به کمر درد ، ریزش مو و یا افزایش و کاهش وزن اشاره کرد که در متن مقاله دیگر علائم توضیح داده شده است .

منبع : صفر تا صد استرس و علائم آن:: بازدید از این مطلب : 17
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 18 تير 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : sevda

شاید تا به حال دیده یا شنیده باشید که برخی از مادران پس از زایمان دچار افسردگی پس از زایمان شده و همچنین اضطراب نیز پیدا می کنند . آیا می دانید دلیل این مشکلات پس از زایمان چیست ؟ پس از بارداری و زایمان به دلیل تغییرات هورمونی اغلب زنان دچار تغییرات در عواطف ، احساسات و همچنین خلق و خو خواهند شد .

افسردگی پس از زایمان اتفاق نگران کننده ای نبوده و قابل حل می باشد ؛ این اختلال نه تنها سبب تغییرات خلق و خو مادر شده بلکه روی رفتار مادر با نوزاد ، همسر و همچنین اطرافیان او نیز تاثیرمی گذارد .

تغییرات رفتاری مادر باعث ایجاد مشکل در برقراری ارتباطش با نوزاد شده و در نتیجه تاثیرات منفی در نوزاد خواهد داشت . به دلیل شیوع این بیماری در میان مادران آگاهی هر چه بیشتر مادران باردار و زنان قبل از دوران بارداری در مورد افسردگی پس از زایمان اهمیت دارد .

 

از مفهوم افسردگی پس از زایمان چه می دانید

همانطور که می دانید افسردگی پس از زایمان از انواع افسردگی بوده که ممکن است برای مادران باردار پس از زایمان اتفاق بیفتد . افسردگی پس از زایمان و تغییرات خلق و خوی مادر از اختلالات شایعی می باشد که در روابط مادر با دیگران حتی کودک نیز تاثیرخواهد داشت .

مادران افسرده در مقایسه با دیگر مادران که تازه صاحب فرزند شده اند ، احساس مسئولیت و پاسخگویی کمتری در برابر نوزاد دارند . در نتیجه در ارتباط و تعامل با نوزاد خود دچار مشکل شده و در آینده نوزاد نیز تاثیرخواهد داشت .

اختلال  افسردگی پس از زایمان حداکثر تا 4 هفته پس از زایمان اتفاق افتاده و حتی ممکن است تا یک سال نیز ادامه دار باشد . در واقع لازم است بدانید که حدود 15 تا 25 درصد از زنان پس از زایمان آن را تجربه کرده و اغلب در دوران بارداری مبتلا شده و پس از بارداری نیز شدید تر خواهد شد .

نگران این اختلال نبوده زیرا قابل درمان خواهد بود ؛ تنها نکته مهم در مورد این بیماری تشخیص آن پس از زایمان بوده که در صورت بی توجهی به آن این بیماری درمان نشده به سمت افسردگی حاد پیش خواهد رفت .

حتما بخوانید: انواع مختلف افسردگی

 

نشانه های افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان شباهت بسیاری با نشانه های افسردگی داشته که ممکن است با توجه به وضعیت مادر این نشانه ها کم و یا زیاد شوند که در ادامه برخی از آن ها را بیان خواهیم کرد :

 

نشانه های افسردگی متوسط مادر

 • آرام حرف زدن

 • گوشه گیری و احساس غمگینی

 • خستگی ، بی حالی و بی انرژی بودن

 • بیماری هایی جسمی همچون سردرد

 • اختلالات تغذیه 

 • افزایش و یا کاهش وزن

 • امید نداشتن به زندگی 

 • از دست دادن روحیه

 • عدم وجود پیوند عاطفی بین مادر و کودک

 • عصبی و بی قرار بودن 

 

نشانه های افسردگی حاد مادر

 • بی اشتهایی شدید و غذا خوردن های اجباری

 • بی علاقگی به نوزاد و یا حمله کردن به او

 • دوری کردن از خانواده و یا حتی نوزاد

 • تمایل به خودکشی و یا حتی کشتن فرزند خود

 • وجود مشکلات زناشویی و سردی در روابط

حتما بخوانید: نشانه های فرد افسرده

 

عوامل مبتلا شدن مادر به افسردگی پس از زایمان

بی شک افسردگی پس از زایمان دلایل خود را داشته و اکثر مادران با توجه به شرایط زندگی ، روحی و خانوادگی خود دچار این اختلال خواهند شد . برخی از افراد بر این باور هستند که افسردگی پس از زایمان بسیار نگران کننده است ؛ اما اینطور نیست .

اختلال افسردگی پس از در صورت تشخیص و توجه به نشانه های آن قابل تشخیص بوده و می توان آن را درمان کرد . اما در صورت بی توجهی به آن و یا عدم تشخیص آن به افسردگی شدید تبدیل شده که درمان آن نیز بسیار دشوار خواهد بود .

در صورت آشنایی با برخی از عوامل مبتلا شدن به افسردگی می توانید از وقوع افسردگی پیشگیری کرده که این عوامل را در ادامه بیان خواهیم کرد :


احتمال وقوع برخی حوادث و یا اتفاقات ناگوار در زندگی شخصی ، خانوادگی و یا اجتماعی فرد

مادرانی که از زندگی کردن با خانواده همسر خود ناراضی بوده و یا حمایت و محبت های لازم از آن ها دریافت نکرده و دچار کمبود اعتماد به نفس خواهند شد

برخی از مادران که خودشان و یا حتی خانواده شان در گذشته دچار بیماری های روانی و یا افسردگی شده اند

زمانی که مادر شرایط و آمادگی داشتن فرزند را نداشته و دچار بارداری ناخواسته شده است

ممکن است مادر پیش از زایمان تصمیم به سقط جنین و از بین بردن فرزند را گرفته باشد

در صورت وجود و یا بروز مشکلات با هسمر و یا حتی خانواده او

برخی از زنان به دلیل نداشتن روابط زناشویی و عاطفی خوب با همسر اغلب دچار افسردگی پس از زایمان خواهند شد 

بیکاری ، از دست دادن شغل و یا حتی وجود مشکلات اقتصادی سبب بروز افسردگی خواهد شد

شاید عجیب به نظر برسد اما نوع زایمان نیز تاثیر داشته و اغلب مادرانی که سزارین کرده اند بیشتر به افسردگی پس از زایمان مبتلا خواهد شد 

تحصیلات پایین و یا فقر فرهنگی نیز می تواند در افسردگی و تغییرات خلق و خو در بارداری و یا پس از آن تاثیر بگذارد

وضعیت نوزاد و یا همچنین سلامت جسمانی او نیز در افسردگی پس از زایمان تاثیر خواهد داشت

افسردگی در زمان بارداری که اغلب تا پس از زایمان مادر نیز ادامه دار خواهد بود ؛ که البته نکته مهم درمان افسردگی در دوران بارداری و پیشگیری از آن تا زمان زایمان می باشد .

کلام آخر

 

همانطور که می دانید نزدیکترین فرد به نوزاد مادر او بوده ؛ در نتیجه نقش بسیار مهم و تعیین کننده ای در آینده و همچنین سلامت روانی نوزاد خواهد داشت . بنابراین باید دقت بیشتری در تشخیص و یا همچنین درمان افسردگی مادر به خرج داد .

حتما بخوانید: ارتباط والدین با فرزندان و تاثیرات آنسوالات متداول

 

1- ✔️ آیا ممکن است مادران پس از زایمان افسرده شوند ؟

✔️ افسردگی پس از زایمان وجود داشته و ممکن است برخی از مادران به آن مبتلا شوند که در متن مقاله بیشتر به جزئیات آن اشاره شده است .2- ✔️ از نشانه های افسردگی پس از زایمان چه می دانید ؟

✔️ آرام حرف زدن ، گوشه گیری ، بی توجهی به فرزند ، عدم ارتباط با دیگران و کودک در متن مقاله دیگر نشانه ها بیان شده است .3- ✔️ از عوامل ابتلا به افسردگی پس از زایمان چه می دانید ؟

✔️ برخی از مادران به دلایل مختلفی از جمله حوادث ناگهانی ، از دست دادن عزیزان ، روابط ضعیف با همسر ، بارداری ناخواسته و غیره ممکن است پس از زایمان افسرده شوند که در متن مقاله دیگر نشانه ها بیان شده است .

منبع : صفر تا صد افسردگی بعد از زایمان:: بازدید از این مطلب : 11
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 17 تير 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : sevda

بی شک برای شما هم اتفاق افتاده است که در موقعیتی قرار گرفته اید که توانایی نه گفتن را نداشته و ناخواسته در عمل انجام شده قرار گفته اید ؛ اما چرا باید اینطور باشد ؟ چرا " نه گفتن " یک مهارت است ؟ افراد به چه دلیل نمی توانند " نه " بگویند ؟

اغلب افراد ممکن است برای اینکه دیگران را ناراحت نکرده و یا طرد نشوند ؛ در مقابل خواسته های دیگران کوتاه آمده و توانایی " نه گفتن " را نداشته باشند . آیا می دانید " نه گفتن " چه تاثیراتی خواهد داشت ؟ 

جرات " نه گفتن " در زندگی تاثیراتی بسیاری خواهد داشت ؛ توانایی در " نه گفتن " به فرد کمک کرده تا به آرامش ذهنی رسیده و همچنین نه تنها از تلف شدن وقت خود برای دیگران جلوگیری کرده بلکه سبب می شود فرمان زندگی خودتان را در دست بگیرید .

 

چرا مهارت نه گفتن اهمیت دارد

در واقع می توان گفت دلیل اصلی افراد برای " نه گفتن " این موضوع می باشد که آن ها میان دست گرفتن قدرت و پرورش رابطه سر دوراهی می مانند . افراد حتی اگر قصد " نه گفتن " را نیز داشته باشند در پاسخ به یک درخواست از سه مدل زیر استفاده خواهند کرد :


پاسخ با خشونت

گاهی افراد ممکن است تصمیم به دست گرفتن قدرت گرفته و با لحنی خشونت آمیز و پرخاشگرانه " نه " بگویند ؛ که اغلب این مدل پاسخ را به کسی که به او علاقه دارند ، انتقال داده و نگران این نخواهند بود که شاید رابطه شان با فرد مقابل بهم بخورد .

حتما بخوانید: کنترل استرس


پاسخ با سازگاری

در برخی از مواقع افراد خود باور دارند که در برخی از موقعیت باید " نه " بگویند اما بله می گویند ؛ این بله گفتن ممکن است در آینده مشکل ساز نیز شود . بله گفتن در این مواقع سبب خواهد شد که به قدرت خودمان نیز بی اعتنا شده و رابطه مان با فرد مقابل به سردی بکشد .

 

پاسخ با اجتناب

ممکن است فرد به دلایلی از پاسخ دادن به فرد مقابل اجتناب کرده و حتی مخالفت نیز نکند . اما آیا این مدل پاسخ دادن صحیح است ؟ در واقع دوری کردن از پاسخ به افراد یعنی بی احترامی کردن به شخص مقابل و همچنین شخصیت خود .

برخی از افراد ممکن است به قدری از " نه گفتن " خود ناراحت شده باشند که تا مدت احساس گناه و پشیمانی کنند ؛ این مشکل تنها ریشه در باورهای فرد داشته که در ادامه برخی از این باورهای غلط را بیان خواهیم کرد :

 

 • نه گفتن بی احترامی به فرد مقابل است .

 • نه گفتن باعث خواهد شد دیگران آزار دیده و ما را ترک کنند .

 • نه گفتن سبب بی علاقگی دیگران نسبت به ما خواهد شد .

 • نیازهای دیگران از نیازهای ما مهم تر می باشد .

 • نه گفتن نشان دهند خودخواهی است .

 • من نباید نه بگویم تا دیگران را ناراحت نکنم

 

دیدگاه خود را در مورد نه گفتن تغییر دهید

طرز فکر و دیدگاه های گفته شده حقیت نداشته و تنها ساخته ذهن خود فرد می باشد ؛ در ادامه قصد داریم دیدگاه های جایگزین آن ها را معرفی کنیم :

 

 • " نه گفتن " تنها نشانه رد کردن درخواست طرف مقابل بوده نه طرد کردن او .

 • همانطور که درخواست کردن حق دیگران بوده " نه گفتن " نیز حق شما می باشد

 • ما همیشه یک انتخاب در زندگی داشته ایم ، بله گفتن به یک درخواست " نه گفتن " به یک درخواست دیگر می باشد .

برخی از افراد بدون دلیل و به دلیل اینکه خودشان حس خوبی به " نه گفتن " دارند ؛ در مورد دشوار بودن پاسخ خود برای دیگران نیز بسیار تخمین می زنند .

حتما بخوانید: اعتماد به نفس

 

جرات نه گفتن داشته باشید

نکته مهم این است که در طول زندگی یادگیری " مهارت نه گفتن " بسیار اهمیت داشته و لازم است آن را فرا بگیرید . بی شک افراد در طول روز با درخواست و پیشنهادات دیگران روبرو شده و در مورد پاسخ به آن قصد تصمیم گیری دارند .

ابتدا لازم است بدانید که یادگیری مهارت نه گفتن که یکی از مهارت های زندگی می باشد ؛ باید احترام آمیز اما با اقتدار باشد ، پس از بررسی درخواست های دیگران زمانی که تصمیم به " نه گفتن " گرفتید لازم است موارد زیر را بیان کنید :

 

 • با دیگران با صداقت برخورد کرده و مودبانه پاسخ دهید .

 • نظر خود و یا همان " نه گفتن " را به طور موثر و مختصر بیان کنید .

 • می توانید از جمله ای مانند " خیلی ممنون که به من گفتی اما ... " و به آرامی نه بگویید .

 • اگر قبول درخواست شخص برای شما دشوار می باشد به او بگویید .

 • علت " نه گفتن " خود را توضیح ندهید .

 • برای " نه گفتن " عذرخواهی نکرده و به دنبال بهانه آوردن نباشید .

 • " نه گفتن " و مخالفت کردن با دیگران در برابر درخواست های دیگران حق شما می باشد .

 • راستگو بودن در برابر دیگران بهتر از پرورش خشم در خودتان می باشد .

 • مسئولیت " نه گفتن " خود را پذیرفته و برای آن دلیل و عذر نیاورید .

   

کلام آخر


مهارتی که ممکن است برخی از افراد به آن بی توجه بوده و از آن استفاده نکنند " مهارت نه گفتن " می باشد . در واقع می توان گفت " مهارت نه گفتن " یکی از ابعاد جرئت مندی در افراد بوده و سبب خواهد شد فرد روابط بهتری با دیگران نیز داشته باشد .

لازم است بدانید که " مهارت نه گفتن " سبب خواهد شد فرد در روابط خود با دیگران نقش بازی نکرده و همچنین نگران از دست دادن و یا ناراحتی اطرافیان خود نیز نباشد . برخی از افراد به اشتباه بر این باور هستند که " نه گفتن " سبب طرد شدن از طرف دیگران خواهد شد ؛ اما اینطور نیست .

خانواده ، دوستان ، اطرافیان و حتی نزدیکان باید شما را باور داشته و همچنین شرایط و یا دلیل شما را برای گفتن " نه " درک کرده و بی دلیل از شما ناراحت نشوند .

حتما بخوانید: تقویت هوش هیجانیسوالات متداول

 

1- ✔️ چطور می توان به دیگران نه گفت ؟

✔️ در واقع برای نه گفتن به دیگران لازم است که این مهارت را داشته باشید در غیر اینصورت نمی توانید گه در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .2- چطور می توان قدرت نه گفتن پیدا کرد ؟

✔️ قدرت نه گفتن تنها از طریق دیدگاه نه گفتن به دیگران بوجود خواهد آمد پس دیدگاه و طرز فکر خود را تغییر دهید که در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .3- ✔️ از دیدگاه غلط در مورد نه گفتن چه می دانید ؟

✔️ برخی از افراد تنها به خاطر برخی از دلایل که تنها به دیگران ارتباط پیدا می کنند مجبور به " نه گفتن " خواهند شد که در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .

منبع : نه گفتن را یاد بگیرید:: بازدید از این مطلب : 10
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 17 تير 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : sevda

بی شک تا به حال افراد بسیاری را دیده اید که زمان زیادی را صرف کار کردن کرده و کمتر می توانند به خود و یا کارهای شخصی شان رسیدگی کنند . این افراد تنها دغدغه زندگی شان کار بوده و به دیگر مسائل زندگی بی اهمیت هستند .

برخی از افراد وجود دارند که در زندگی بسیار پر کار بوده اما بین کار و زندگی شان تعادل ایجاد خواهند کرد ؛ در مقابل این افراد پرکار دیگر افراد تعادل نداشته و تنها کار می کنند . افرادی که قادر به برقراری تعادل میان کار و زندگی شان نبوده ، معتاد به کار هستند .

اعتیاد به کار می تواند پیامدهای منفی از جمله فرسودگی شغلی ، مشکلات روحی ، روانی و یا حتی جسمی برای فرد داشته باشد ؛ به همین دلیل لازم است که این افراد نه تنها در زندگی شان تعادل ایجاد کرده بلکه اعتیاد به کارشان را نیز درمان کنند .

 

مفهوم اعتیاد به کار

فرد معتاد به کار کسی است که به کار کردن زیاد اعتیاد داشته و نمی توان او را کنترل کرد ؛ متاسفانه ممکن است بسیاری از افراد به کار کردن اعتیاد داشته اما از آن بی خبر بمانند ، اعتیاد شغلی یک مشکل بوده اما می توان آن را حل کرد .

برخی از افراد ممکن است برای کار کردن بیش از حد خود دلایلی همچون فرار از افسردگی ، استرس ، غلبه بر احساس گناه و غیره داشته باشند ؛ اما همیشه اینطور نیست . در مقابل افرادی هستند که تنها بی دلیل و بدون مشکل تنها عادت به زیادی کار کردن داشته و لذت می برند .

در صورت ایجاد تعادل بین کار و زندگی می توانید نه تنها به موفقیت رسیده بلکه از کاری که انجام دهید نیز رضایت داشته باشید . یکی از موثرترین راه ها برای ایجاد تعادل در زندگی یافتن سطح مناسب در زندگی و محل کار می باشد .

حتما بخوانید: تعریف اعتیاد به کار

 

چطور می توان اعتیاد به کار را درمان کرد ؟

لازم است بدانید که برخی از افراد هستند که به دلیل زیاد کار کردنشان به خود افتخار کرده و باور دارند بهترین انتخاب دنیا تنها کار کردن می باشد ؛ اما اینگونه نیست . افرادی که به کار اعتیاد داشته پس از مدتی پشیمان شده و متوجه انتخاب اشتباه زندگی شان خواهند شد .

آیا راهی برای درمان اعتیاد به کار این افراد وجود دارد ؟ شاید عجیب به نظر برسد اما لازم است بدانید که برخی از افراد به دلیل انتظار زیاد مدیران دچار اعتیاد به کار شده ؛ اما با روش های مختلف که در ادامه بیان خواهیم کرد ، می توان آن را درمان کرد .

 

باید و نباید ها را حذف کنید

افراد معتاد به کار باور دارند که اگر طبق برنامه شان کارهایی که می خواستند را باید انجام داده و اگر غافل شوند ؛ یک فرد بی مسئولیت و یا شکست خورده هستند . آن ها حتی جلسات ، قرار های کاری و غیره را که در آخر هفته برگزار می شوند را به جمع های خانوادگی و تفریح ترجیح می دهند .

در واقع لازم است بدانید که موظف هستید با خودتان مهربان بوده و در صورت انجام ندادن برخی از کارها شما شکست نخورده و یا بی عیب و نقص نیستید . در نتیجه باید کلمات " باید " و " نباید " را از دایره واژگان خود حذف کنید .

 

 

عاقبت اعتیاد به کار را شناسایی کنید

 

نه تنها افراد معتاد به کار بلکه دیگر افراد باید عواقب و پیامدهای اعتیاد به کار را شناسایی کرده و آینده نگری کنند . گاه ممکن است برخی از افراد به دلیل فرار از تنهایی ، دوری از مشکلات زناشویی و یا کسب درآمد بیشتر به کاری که انجام می دهند ؛ اعتیاد پیدا خواهند کرد .


مهارت " نه گفتن " را یاد بگیرید

یکی از راه های درمانی اعتیاد به کار مهارت نه گفتن ، حد و مرز ایجاد کردن و ایجاد محدودیت می باشد ؛ در واقع با قانون گذاری ها شخصی برای خود می توانید از احتمال ابتلا به اعتیاد کار جلوگیری کنید . به طور مثال می توان گفت پس از تمام شدن ساعت کاری تا جایی که ممکن است هیچ کار اضافی را انجام ندهید .

بیشتر بخوانید: واکنش به از دست دادن شغل

نظرات دیگران را جویا شوید

شاید تا به حال دیده باشید که خانواده و یا حتی دوستان فرد معتاد به کار تا چه اندازه به او اعتراض کرده و به دلیل کار کردن بیش از حد او ناراضی باشند ؛ اما آیا فرد معتاد به کار اهمیت خواهد داد ؟ آیا نظرات دیگران برای او مهم می باشد ؟

به نظر می رسد فرد معتاد به کار در هنگام دید و بازدید از دلتگی اقوام بشنود ، اما اینطور نیست ؛ اقوام و دوستان آن ها تنها در مورد تغییرات در زندگی شان و یا حجم زیاد کار کردن آن ها گله خواهند کرد .

 

استرس و اضطراب خود را کنترل کنید

برخی از افراد کار کردن را برای خود روشی برای مقابله با ناراحتی و استرس ها می دانند ؛ در واقع کار کردن یک مکانیزم دفاعی بوده که به شما کمک خواهد کرد تا از احساسات منفی خود جلوگیری کرده اما می توانید از روش های دیگر به جای کار کردن زیاد استفاده کنید .

یک فردی که به کار کردن اعتیاد پیدا کرده به جای کار کردن برای درک نکردن احساسات خود باید روش های مدیریت استرس و احساسات منفی را یاد گرفته تا بتواند به مرور زمان با این احساسات کنار بیاید .

 

در نهایت


اگر شما هم از آن دسته افرادی می باشید که به کار کردن اعتیاد پیدا کرده اید در نظر بگیرید که از زندگی لذت نبرده و نخواهید برد . افراد معتاد به کار آرامش خاطر نداشته ، روابط سالمی با اعضای خانواده ، دوستان و دیگران نیز نخواهد داشت .

افراد معتاد به کار باید بدانند که نباید خود را فدای کار کردن کنند ؛ آن ها باید بدانند در صورت ایجاد تعادل در زندگی می توانند زندگی شادتری داشته و همچنین موقعیت کاری معقول تری نیز داشته باشند .

در صورت رعایت راهکارهای مختلف درمان اعتیاد به کار می توانید به آرامی متوجه تغییرات شده و به راحتی اعتیاد به کار را درمان کرد . 

در ادامه بخوانید: فرسودگی شغلیسوالات متداول

 

1- ✔️ از مفهوم اعتیاد به کار چه می دانید ؟

✔️ برخی از افراد ممکن است به دلایل مختلفی و یا حتی بی دلیل بیش از حد توان و یا معقول خود کار کنند که به اصطلاح به اعتیاد به کار دچار شده اند که در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .2- ✔️ چطور می توان اعتیاد به کار را درمان کرد ؟

✔️ در واقع با انجام راهکارهای مختلفی همچون ایجاد تعادل در زندگی و غیره می توان در زندگی کاری و شخصی تعادل ایجاد کرد که در متن مقاله بیشتر توضیح داده شده است .3- ✔️ آیا نظرات دیگران در مورد اعتیاد به کار راه حلی برای درمان آن می باشد ؟

✔️ بی شک بله زیرا اغلب اطرافیان افراد معتاد به کار ناراضی بوده و از آن ها گله مند هستند به همین دلیل فرد معتاد به کار باید به نظرات و احساسات دیگران توجه کند .

منبع : درمان اعتیاد به کار با چند راه حل ساده:: بازدید از این مطلب : 20
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 17 تير 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : sevda

شاید تا به حال افراد بسیاری را دیده باشید که از شغل خود راضی نبوده و یا دچار فرسودگی شغلی شده اند . این افراد ممکن است دلیل خاص و قابل قبولی نیز برای نارضایتی از شغل خود نداشته باشند اما از کاری که انجام می دهند ، خسته شده باشند . 

برخی دیگر نیز ممکن است نه تنها از شغل خود راضی بوده بلکه با مدیر عامل و همکاران خود نیز احساس راحتی کنند اما تنها به این دلیل که از کار خود خسته شده اند ، تصمیم به ترک کاربگیرند . اگر بتوانید بین زندگی روزمره خود ، کار و همچنین سرگرمی های زندگی تعادل ایجاد کنید ، به فرسودگی در شغل و خستگی دچار نخواهید شد .

اگر برخی از مواقع در زندگی احساس خستگی کردید ، به این معنا نیست که لزوما باید محل کار و یا محیط زندگی خود را تغییر دهید . در برخی از مواقع می توان با افزایش مهارت های خود و کسب اطلاعات بیشتر در مورد کاری که انجام می دهید ، رضایت شغلی خود را افزایش دهید .

 

مفهوم رضایت شغلی و تاثیرات آن

همانطور که از نام این عبارت پیدا می باشد ، یعنی اینکه فرد از محیط کار خود راضی می باشد و یا نیازهایش برآورده می شود و یا خیر ؟ طبق تحقیقات انجام شده رضایت کارمندان عاملی بر ایجاد انگیزه در آن ها و در نتیجه افزایش بازدهی آن ها خواهد شد .

از جمله عوامل موثر در رضایت مندی کارمندان می توان به ارائه خدمات ، مزایا ، احترام به کارکنان ، شناخت و توانمند سازی آن ها اشاره کرد . در واقع می توان گفت کارکنانی که رضایت شغلی بیشتری داشته باشند در کار خود متعهد تر بوده و در نتیجه هدفمند تر عمل خواهند کرد .

حتما بخوانید: راضی نگه داشتن کارمندان

لازم است بدانید که کارمندانی که از شغل خود راضی هستند ، در نتیجه احتمال بیشتری وجود دارد در شغل خود باقی بمانند . به همین دلیل اگر مدیرعامل به رضایت شغلی کارمندان خود اهمیت دهد ، هزینه تعویض کارمندان و آموزش به کارمندان جدید برای آن ها کمتر خواهد شد .

نکته مهم این است که در بحث رضایت شغلی کارمندان نه تنها شرکت بلکه خود فرد نیز می تواند تاثیر گذار باشد ، افراد باید روش های رضایت شغلی را یاد گرفته و همچنین در کار و زندگی خود تعادل ایجاد کنند .

 

روش های مناسب برای افزایش رضایت شغلی خود

برخی مواقع لازم است با در نظر گرفتن محیط کاری و همچنین اطمینان از پیشرفت شغلی خود به راحتی به رضایت شغلی دست پیدا کنیم ، در واقع لازم است اقدامات زیر را انجام داده تا از کار خود راضی بمانیم :

 

 • با همکارانی که رابطه دوستی با آن ها دارید وقت بگذرانید

در واقع همکاران شما می تواند تاثیرات بسیاری در کار شما و همچنین رضایت شغلی شما بگذارند . چرا باید زمان خود را با آدم هایی بگذرانید که به شما انرژی منفی داده و دچار خستگی در کارتان خواهد شد ؟

به طور مثال می توانید در زمان ناهار وقت خود را با همکارانی بگذرانید که نه تنها به شما انرژی مثبت خواهند داد بلکه با آن ها دوست نیز هستید . همچنین می توانید به همکاران خود نشان دهید که حس خوبی به آن ها دارید و می خواهید محیط مثبت تری در محل کار وجود داشته باشد .

 

 • کارهای مورد علاقه تان را هر روز انجام دهید

هیچ چیز به اندازه انجام کار مورد علاقه تان نمی تواند به شما روحیه دهد و سبب رضایت شغلی شما شود . انجام کار مورد علاقه تان و همچنین رضایت شغلی شما می تواند بر خستگی بر کارتان نیز غلبه کند .

در واقع ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که کاری که به آن علاقه مند هستید را می توانید هر روز در برنامه کاری خود انجام دهید یا خیر ؟ در کنار آن می توانید خارج از محل کارتان نیز کاری را انجام دهید که به آن علاقه دارید ، در نتیجه بین کار و زندگی خود تعادل ایجاد کرده اید .

بیشتر بخوانید: عوامل موثر در انتخاب شغل

 

 • سبک تغذیه سالم را انتخاب کنید

منظور از سبک زندگی سالم اشاره به تغذیه سالم دارد ، انتخاب غذای سنگین برای وعده ناهار در محل کار سبب خستگی و تنبلی خواهد شد . می توانید علاوه بر انتخاب ناهار سبک ، میان وعده های سبک نیز انتخاب کنید تا انرژی خود را در طول روز نگه دارید .

داشتن یک سبک زندگی سالم نه تنها به سلامت شما کمک خواهد کرد بلکه سبب خواهد شد تا دیرتر دچار خستگی و فرسودگی شغلی شوید . خودتان را متعهد به یک سبک زندگی سالم کنید در نتیجه علاوه بر تغذیه سالم ، خواب و همچنین ورزش کردن سبب افزایش انرژی شما خواهد شد .

 

 • یک نیروی تغییر دهند باشید 

اگر زمانی حس خستگی و فرسودگی به سراغ شما آمد ، دلیل خستگی خود را جستجو کرده و در نتیجه می توانید با مدیر خود مشورت کنید تا این حس را از بین ببرید . ممکن است به پیشنهاد مدیر حتی موقعیت کاری خود را تغییر داده و یا تنوع در محیط کار خود ایجاد کنید .

ممکن است برخی از افراد نیز مشکل شما را داشته باشند که به خواهند در موقعیت شغلی شما فعالیت کنند ، این روش کمکی برای آن ها نیز می باشد . همچنین می توانید فعالیت های دیگری نیز در محیط کار آغاز کنید که به شما انرژی می دهد .

 

 • کارهایتان را عقب نندازید

متاسفانه برخی از افراد عادت دارند تا کارهایی که به آن ها علاقه ندارند را نیز به تعویق بیاندازند . در واقع به تعویق انداختن کارها و یا نادیده گرفتن آن ها سبب خواهد شد تا اهداف و برنامه های مهم زندگیتان نیز به تعویق بیفتد .

در نتیجه می توان گفت انجام یک کار هر چند مشکل می تواند با مشارکت حل شود ، به تعویق انداختن آن راه چاره نمی باشد . با انجام فعالیت های خود با احساس خستگی در کار مبارزه خواهید کرد و همچنین انرژی شما بیشتر نیز خواهد شد .

 

 • زنگ تفریح هنگام کار کردن داشته باشید 

شما می تواند علاوه بر خوردن میان وعده در محیط کار ، زمان هایی که احساس خستگی کردید پاهای خود را دراز کرده و در پشت میز فعالیت های کششی انجام دهید . در محل کار خود راه رفته و نفس عمیق بکشید ، انجام این فعالیت ها به شما کمک خواهد کرد تا انرژی تحلیل رفته شما بازگردد .

 

 • رابطه حمایتی با رئیس خود داشته باشید 

همانطور که گفتیم برخی از مواقع لازم است تا فرد مشکل خود را با مدیرعامل در میان گذاشته و از او مشورت بگیرد . شما مسئول رابطه خوب و یا بد با مدیرتان هستید ، اگر این رابطه خوب باشد ، شما نیز می توانید به اهداف خود رسیده و دچار خستگی نیز نشوید .

 

کلام آخر

با خواندن این مقاله نباید انتظار داشته باشید که طی مدت کوتاهی ، خستگی کاری شما رفع شده و انرژی شما افزایش پیدا خواهد کرد . در نتیجه می توان گفت تعادل بین کار و زندگی نه تنها سبب خشنودی فرد خواهد شد بلکه احساس رضایت بیشتری از کار خود خواهید داشت .

در ادامه بخوانید: درمان اعتیاد به کارسوالات متداول

 

1- ✔️ چطور می توان رضایت شغلی را افزایش داد ؟

✔️ برخی از مواقع می توان با ایجاد تغییرات هرچند اندک رضایت شغلی را افزایش داد که در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .2- ✔️ روش های مناسب برای افزایش رضایت شغلی چیست ؟

✔️ کارهای مورد علاقه خود را هرروز انجام داده و غیره گه در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .3- ✔️ آیا زنگ تفریح حین کار مهم است ؟

✔️ بی شک بله سبب افزایش رضایت شغلی طرفین خواهد شد که در متن بیشتر به آن اشاره شده است .

منبع : رضایت شغلی خود را افزایش دهید:: بازدید از این مطلب : 9
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 16 تير 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : sevda

از فواید ورزش کردن چه می دانید ؟ آیا می دانید ورزش کردن خیلی بهتر از رژیم گرفتن است ؟ برخی از افراد هستند که به دلیل دغدغه های بسیاری که در زندگی نه حال و حوصله ورزش کردن دارند و وقت کافی برای آن .

در گذشته یعنی تا دهه 1960 تنها برخی از افراد که استعداد خاصی داشتند ، ورزش می کردند . در واقع بازی های المپیک ، جام بین المللی تنیس و همچنین لیگ های فوتبال مختص افرادی بود که در رشته خود نه تنها بهترین بودند بلکه استعداد خارق العاده ای نیز داشتند .

در گذشته تنها تمرکز مسئولین و یا حتی دیگر افراد جامعه تنها بر سطح بالای آمادگی جسمانی نخبگان ورزشی بود ؛ اما در آغاز دهه 1960 این نگرش که تنها باید به افراد با استعداد توجه کرد ، تغییر پیدا کرد . 

در ابتدا ابتکار ورزش برای همه توسط اروپاییان شکل گرفت ، پس از آن ایجاد وزارتخانه ای برای ورزش و همچنین راه اندازی انجمن های ورزشی نشانه ای از فراگیر شدن فعالیت های ورزشی داشت ، پس از آن نیز اعلام شد که همه افراد می توانند ورزش کنند .

طی این تحولات انجام شده برخی از انجمن های محلی به ساخت استخر های شنا ، زمین های فوتبال یا گلف و همچنین مکان های ورزشی تشویق می شدند . این ابتکارات و تحولات انجام شده برای تمام افراد جامعه تعبیه شده بود اما باز هم بر سطح آمادگی جسمانی بالایی تاکید می شد .

با توجه به بالا بودن سطح توصیه های ورزشی نگرشی دیگر شکل گرفت ، طبق این تغییرات دیگر ورزش برای نخبگان نیست و دیگر افراد جامعه هم می توانند ورزش کنند . همچنین نیازی نیست در سطح بالا و غیر ممکن مانند ورزشکاران حرفه ای ورزش کرد .

نزدیکان و اطرافیان ما تاثیر بسیاری در ورزش کردن ما دارند ، آن ها می توانند برای تشویق ما به ورزش کردن از عبارت هایی مانند : " سلامتی " ، " به خودتان برسید " و یا " ورزش ضامن سلامتی شما است " استفاده کنند . 

در واقع نه تنها بر آمادگی جسمانی تاکید نمی کردند بلکه تنها سلامت روانی و جسمی فرد مورد نظرشان بود . در واقع افراد را تشویق می کردند که کل جامعه برای سلامت روح خود موظف به ورزش کردن هستند .

لازم است بدانید که حتی کم تحرک ترین افراد جامعه نیز تغییرات در زندگی خود مانند پیاده روی ، دوچرخه سواری و یا بالا رفتن و پایین آمدن از پله ها را ایجاد کرده اند . در نتیجه می توان گفت کشور نه تنها به کاهش کم تحرکی تاکید می کند بلکه اقدامات لازمی را نیز برای ورزش کردن افراد نیز فراهم کرده است .

حتما بخوانید: تفاوت نسل

 

ورزش را تعریف کنید

لازم است بدانید که تعریف از ورزش به هدف فرد برای ورزش کردن برمی گردد ؛ گاهی ممکن است ورزش برای رقابت ، تفریح و یا تناسب اندام انجام شود . به طور کلی ورزش به فعالیت های فیزیکی بدن و حتی غیرفیزیکی مانند شطرنج ورزش گفته می شود .

برخی از افراد به طور منظم ورزش را انجام داده و از آن به عنوان سرگرمی و یا تناسب اندام استفاده می کنند . ورزش می تواند به صورت انفرادی و یا گروهی انجام شود . از جمله ورزش های فردی می توان به دو و شنا و ورزش های گروهی به فوتبال یا والیبال اشاره کرد .

همانطور که گفتیم تعریف ورزش به هدف فرد از انجام آن بستگی دارد ؛ اگر ورزش به طور رقابتی باشد بر طبق قوانین وضع شده می تواند یک یا دو برنده نیز داشته باشد . به طور مثال شنا در مسابقات ، ورزش است اما در دریا ، تفریح است .

 

ورزش کردن را جدی بگیرید

جدی گرفته شدن و همچنین سطح فعالیت افراد در تمام دنیا یکسان نیست ، به همین دلیل توصیه های ورزشی در طول زمان با توجه به افراد یک جامعه تغییر پیدا کرده است . در کل به تمام افراد در هر جای دنیا که هستند توصیه می شود ، ورزش را جدی بگیرند .

افراد کم تحرک نیز باید هر روز یک ساعت ورزش کرده تا سلامت خود را تضمین کنند ، ورزش مداوم در طول روز سبب خواهد شد ضربان قلب فرد تنظیم شده و همچنین سبب نشاط و شادی فرد نیز خواهد شد .

بیشتر بخوانید: پیش گیری از اعتیاد

از جمله توصیه های دپارتمان ورزش انگلستان :

همانطور که گفتیم با توجه به سطح معقول و مناسب ورزش و همچنین فرهنگ افراد جامعه توصیه های ورزشی تفاوت دارد ، در ادامه توصیه های ورزشی کشور انگلستان را بیان خواهیم کرد .

 

 • توصیه های ورزشی برای کودکان

کودکان باید هر روز یک ساعت از وقت خود حداقل با شدت متوسط ورزش کرده و همچنین در طول هفته حداقل دو جلسه را به فعالیت هایی برای بهبود سلامت استخوان ها ، انعطاف پذیری عضلانی و همچنین نیروند تر شدن اختصاص دهند .

 • توصیه های ورزشی برای بزرگسالان

افراد بزرگسال باید پنج روز در هفته یا بیشتر را به فعالیت های ورزشی اختصاص دهند . حداقل زمان این فعالیت می تواند 30 دقیقه باشد و البته باید به شدت متوسط نیز ورزش کنند .

 

میزان اندازه گیری ورزش

برخی از افراد هستند که میزان فعالیت های ورزشی خود را اندازه گیری می کنند ، البته اندازه گیری ورزش کار ساده ای نیست مانند تمام رفتارهای مربوط به سلامتی . آیا می دانید منظور از اندازه گیری ورزشی چیست ؟ 

زمانی است که از فرد سوال می شود که در هفته قبل چه زمانی از وقت خود را ورزش کرده اند ، یا در مورد فعالیت های خاص مانند پیاه روی یا بالا رفتن از پله ها سوال می شود ، همچنین شدت ورزش و افزایش ضربان قلب نیز از جمله موارد اندازه گیری ورزش می باشد .

در واقع ابزار های ذهنی می تواند روشی برای اندازه گیری ورزش در افراد باشد ، البته دقیق نیست . امروزه به علت خطا در روش ذهنی اندازه گیری ورزش از روش هایی مانند نظارت بر ضربان قلب و همچنین قدم شمار استفاده خواهند شد .

 

کلام آخر

بی شک تمام افراد از اهمیت ورزش و ورزش کردن با خبر هستند ، افراد باید بدانند که ورزش ضامن سلامتی آن ها است . توصیه می کنیم از دیدگاه دیگری به ورزش نگاه کنید ، دیدگاه هایی همچون تفریح ، تناسب اندام و یا رقابت نمی تواند چاره ساز باشد .

به ورزش باید از دیدگاه سلامتی نگاه کرد ، این سلامتی است که می تواند محرک شما به سمت ورزش باشد . از ورزش غافل نشوید ، مانند نفس کشیدن ، غذا خوردن و دیگر کارهای روزمره خود ورزش را نیز جز اولولیت های زندگی خود بگذارید .

در ادامه بخوانید: تفاوت نسل هاسوالات متداول

 

1- ✔️ آیا از تاثیرات ورزش کردن آگاهی دارید ؟

✔️ ورزش کردن در زندگی فرد بسیار اهمیت داشته وافراد باید برای سلامتی روح و جسم خود ورزش را فراموش نکنند .2- ✔️ چرا باید ورزش کردن را جدی گرفت ؟

✔️ ورزش کردن فعالیتی می باشد در تمامی سطح دنیا ارزش داشته و برای سلامتی باید به آن بسیار توجه کرد .3- ✔️ منظور از اندازه گیری ورزش چیست ؟

✔️ در واقع نوعی اندازه گیری شدت ورزش می باشد که در متن مقاله بیشتر به جزئیات آن اشاره شده است .

منبع : ورزش ، ضامن سلامتی شما:: بازدید از این مطلب : 7
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 16 تير 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : sevda

آیا تا به حال نام رفلاکس بابینسکی ( Babinski's reflex ) به گوشتان خورده است ؟ آیا می دانید رفلاکس بابینسکی یک بازتاب می باشد که هم در بزرگسالان و هم در کودکان ممکن است اتفاق بیفتد ؟ آیا می دانید نشانه ها و علائم بازتاب رفلاکس بابینسکی چگونه است ؟

در واقع می توان گفت در علم پزشکی و عصب شناسی علامت بابینسکی و یا همان پاسخ رفلکسی کف پا نوعی پاسخ فرد به تحریک کف پا می باشد که اغلب برای تشخیص اختلالات مغز و نخاع بکار می رود . 

اگر با تحریک عصب های کف پا واکنش فرد طبیعی باشد ، رفلکس کف پا نامیده می شود ، در غیر اینصورت در موارد غیرطبیعی علامت بابینسکی تشخیص داده می شود . همانطور که گفتیم رفلاکس بابنسکی ممکن است در نوزادان نیز به وجود آید .

می توان گفت از جمله بازتاب های نوزادان که سبب ارتباط آن ها و در نتیجه آمادگی برای زندگی خواهد شد ، بازتاب بابینسکی است . در نوزادان زمانی که کف پای آن ها تحریک می شود ، تا یک سالگی این بازتاب ها دیده خواهد شد .

اما در بزرگسال ها سن پدیدار شدن این بازتاب با کودکان تفاوت دارد ، در بزرگسالان اغلب هنگام خواب و یا بعد از راه رفتن های طولانی دیده شود طبیعی می باشد . در ادامه مقاله رفلاکس بابینسکی و مشتقات آن را بیشتر بیان خواهیم کرد .

 

چگونه می توان این بازتاب ها و همچنین شروع و پایان آن را شناسایی کرد ؟

تشخیص بازتاب رفلاکس بابینسکی پیچیده نبوده و حتی مادران نیز می توانند در خانه آن را شناسایی کنند . والدین می توانند برای شناسایی بازتاب بابینسکی نوزاد ، کف پای او را از انگشتان نوزاد تا به سمت پاشنه پا نوازش کرده ، در نتیجه پاسخ نوزاد نیز باید باز کردن انگشتانش باشد . 

حتما بخوانید: گریه نوزاد

با وجود ساده بودن این آزمایش برخی از افراد یا والدین به دلیل عدم اطلاعات کافی در انجام معاینه بازتاب بابینسکی اشتباه خواهند کرد زیرا توضیح جامعی نیز در مورد آن ندارند . از جمله اشتباهات رایج در آزمایش رفلاکس بابینسکی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

آزمایش رفلاکس بابینسکی توسط ابزارهایی مانند ناخن ، ناخن گیر ، کلید نوک تیز ، سوزن ، خودکار ، جسم تیز و یا غیره اشاره کرد . وسیله مناسب برای آزمایش رفلاکس بابینسکی در نوزادان و یا بزرگسالان استفاده از تخته ابسلانگ است .

آیا می دانید تخته ابسلانگ چیست ؟ بی شک تمامی افراد به پزشک مراجعه کرده اند و پزشک برای معاینه آن ها از ابسلانگ استفاده کرده و مشکل را شناسایی خواهد کرد . ابسلانگ به اصطلاح همان چوب بستنی پزشکان است ، می توان گفت این وسیله برخلاف وسایل دیگر دچار ترس و واکنش های نوزاد نخواهد شد .

در نتیجه می توان گفت برای مشاهده و همچنین شناسایی این بازتاب از انگشت و یا تخته ابسلانگ استفاده کرده ، در واقع نباید به سراغ وسایل تیز برای شناسایی رفلاکس بابینسکی بروید . در کودکان رفلاکس بابینسکی تا چه زمانی قابل شناسایی است ؟

بازتاب بابینسکی از کودکی تا سن هشت و دوازده ماهگی نوزاد از بین خواهد رفت ، در واقع می توان گفت رفلاکس بابینسکی از جمله بازتاب هایی می باشد که عملکرد آن نه تنها در کودکان بلکه در بزرگسالان نیز هنوز مشخص نشده است .

حتما بخوانید: شیر نخوردن نوزاد

 

بازتاب بابنسکی نشان از چیست ؟

همانطور که گفتیم بازتاب بابنسکی در سن خاصی از بین خواهد رفت ، بنابراین وجود آن در کودکان بالای دو سال و یا در یک فرد بزرگسال نشانه ای از یک اختلال در سیستم اعصاب مرکزی فرد می باشد مانند :

 

 • تومورهای مغزی و یا آسیب مغز

 • بیماری هایی مانند ام اس

 • علائم سکته مغزی

 • آسیب ها و یا تومورهای نخاعی

 • مننژیت یا همان عفونت در غشای مغز و یا نخاع

 

آیا تنها تحریک کف پا موجب بازتاب بابینسکی خواهد شد ؟

نه تنها ماساژ کف پا بلکه عوامل دیگری نیز می توانند سبب تحریک انگشتان پای فرد شوند که اغلب با بازتاب کف پا اشتباه گرفته خواهند شد . از طرفی نوزاد تازه به دنیا آمده سیستم های عصبی تکمیل شده ای ندارد ، در نتیجه بازتاب کف پای او ممکن است خود به خودی باشد .

در صورت مشاهده این بازتاب ها در نوزادان نگران نشوید زیرا این حالت ممکن است برای بسیاری از نوزادان نیز اتفاق بیفتد . حساسیت های بیش اندازه به نوزاد تنها سبب استرس و ناراحتی شما خواهد شد ، در نتیجه به بازتاب های کودک خود حساس نشوید .

حتما در ادامه بخوانید: درمان شیر نخوردن نوزادسوالات متداول

 

1- ✔️ از رفلاکس بابینسکی نوزاد چه می دانید ؟

✔️ نوعی بیماری در کودکان بوده که از طریق لمس کف پا قابل شناسایی بوده که در متن مقاله توضیح داده شده است .2- ✔️ چگونه می توان بازتاب رفلاکس بابینسکی نوزاد را شناسایی کرد ؟

✔️ ابتدا مادر هم می تواند از طریق کف پا فرزند و یا آزمایش مغز و استخوان که در متن مقاله بیشتر به آن اشاره شده است .3- ✔️ بازتاب بابنسکی نوزاد نشان از چیست ؟

✔️ بیماری هایی مانند ام اس ، تومورهای مغزی و غیره گه در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .

منبع : صفر تا صد رفلاکس بابینسکی نوزاد:: بازدید از این مطلب : 16
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 16 تير 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : sevda

بی شک تا به حال افراد زیادی را دیده اید که در کار خود غرق شده و بیش از حد معقول خود را مشغول به کار کردن کرده اند ؛ آیا تنها این افراد پر کار هستند ؟ چه تفاوتی بین افراد پرکار و معتاد به کار وجود دارد ؟

در واقع لازم است بدانید که برخی از این افراد به دلیل عدم رعایت حد تعادل در کار کردنشان ، اعتیاد به کار کردن پیدا کرده اند . اعتیاد به کار با پرکاری تفاوت داشته ؛ در واقع افرادی که پرکار هستند ، به خود و یا خانواده خود آسیب وارد نمی کنند .

اما در مقابل افراد معتاد به کار تنها اولویت زندگی شان کار بوده ، به همین دلیل نه تنها به خود بلکه به خانواده خود نیز آسیب وارد خواهند کرد . آن ها در کار خود غرق شده حتی اگر کارشان لذت بخش باشد نیز تا به حدی باید کار کرد تا پیامدهای منفی در آینده نداشته باشد .

 

مفهوم اعتیاد به کار

همانطور که گفتیم واژه اعتیاد به کار با پرکاری تفاوت داشته ؛ اعتیاد به کار در مورد افرادی به کار خواهد رفت نیاز به کار در آن ها به حدی زیاد و افراطی بوده که حتی ممکن است خطر جدی برای سلامتی آن ها ، وضعیت خانوادگی و همچنین روابط آن ها داشته باشد .

افرادی که معتاد به کار بوده به دلیل تعهد غیر معقولی که به کار خود داشته و زمان زیادی که صرف کار کردن می کنند ؛ حتی وظایف اجتماعی خود را نیز به خطر می اندازند . افراد پرکار نه تنها برای کار خود بلکه برای زندگی شخصی ، خانواده و همچنین سلامتی خود نیز ارزش قائل خواهند شد .

افراد پرکار می دانند در چه زمانی و چگونه حد تعادل خود را رعایت کرده تا بتوانند به دیگر امور زندکگی شان نیز رسیدگی کنند . ولی معتادین به کار اولین و آخرین اولویت زندگی شان کار بوده که حتی به خاطر آن نه تنها برای خود بلکه برای خانواده نیز وقتی نمی گذارند .

برخی از افراد بر این باور هستند که نه تنها پرکاری بلکه اعتیاد به کار مشکلی به وجود نخواهد آورد ؛ اما این منطقی نمی باشد . شاید افراد پرکار از نظر مالی و یا فرهنگی پاداش بگیرند ؛ اما معتادین به کار دچار یک اختلال بوده که باید آن را حل کنند .

حتما بخوانید: انتخاب شغل مناسب

 

از انواع اعتیاد به کار چه می دانید

لازم است بدانید که اعتیاد به کار به انواع مختلفی تقسیم خواهد شد که معرفی آن ها به سازمان ها و شرکتها کمک خواهد کرد تا افراد معتاد به کار را شناسایی کنند . شاید عجیب به نظر برسد اما اعتیاد به شغل نه تنها پیامدهای منفی برای فرد ، بلکه برای شرکت نیز خواهد داشت . 


کارشکنان 

در زندگی هر فردی چیزهای ارزشمندی وجود داشته که به هیچ قیمتی حاضر به از دست دادن آن نیستند ؛ اما افراد معتاد به کار ممکن است حتی از آن ها نیز بگذرند . این افراد به دلیل وسواسیتی که به کار خود دارند ، رفتارهای تخریب گرانه از خود نشان خواهند داد .

همانطور که گفتیم ممکن است از سلامتی خود و همچنین موقعیت ها و مناسب های مهم در زندگی مانند سالگرد ازدواجشان ، تولد همسرشان و یا غیره بی خبر مانده و یا به آن ها بی توجه شوند . تنها بهانه آن ها مشغله زیاد کاری بوده با اینکه اینگونه نیست ، آن ها خودشان به کار اعتیاد دارند .

 

شکست گراها

افرادی که به کار اعتیاد داشته از کار کردن زیاد لذت برده اما آن را انکار می کنند ؛ آن ها بهانه هایی همچون " من وقت ندارم " و یا " اگر از کار فاصله بگیرم مشکل پیش خواهد آمد " برای کار کردن زیادی خواهند آورد .

این افراد تنها بار یک مجموعه را به دوش کشیده و مانند افراد فداکار تا دیروقت فقط کار می کنند ؛ این افراد به دلیل علاقه زیاد به کار کردن از رویداد های مهم زندگی شان جا مانده و یا حتی در زمان کاری نیز وقت سر خاراندن ندارند .

 

تنبیه گرها

افراد معتاد به کار این شعار " نابرده رنج ، گنج میسر نمی شود " را سرلوحه زندگی خود قرار داده و تنها دلیل موفقیت را کار و کار می دانند . به دلیل باورهایی که دارند تنها زمان خود در زندگی را صرف کار کردن کرده و به همین دلیل اعتیاد به کار پیدا می کنند .

آن ها بر این باور هستند که اگر چیزی علی رغم میلشان پیش نمی رود ؛ یعنی آن ها به اندازه کافی تلاش نکرده و باید بیش از حد تلاش کنند تا به موفقیت برسند . در نتیجه به دلیل این طرز فکر تحت استرس شدید و ناسالم قرار خواهند گرفت .

 

شهید نماها

این افراد حتی به کسی اجازه کمک کردن نداده و تنها کار کردن خودشان را قبول دارند ؛ شاید عجیب به نظر برسد اما باور این افراد این است که تنها باید در زندگی کار کرد و رنج کشید . در واقع آن ها نمی خواهند کار کردن زیاد خود را متوقف کرده و به دنبال احساس ترحم دیگران هستند .

حتما بخوانید: فرسودگی شغلی

 

نشانه های افرادی که به کار اعتیاد دارند

با وجود موارد گفته شده همچنان نمی توان نشانه های دقیقی از افرادی که به کار خود معتاد بوده ؛ بیان کرد . در ادامه برخی از این نشانه های احتمالی را بیان خواهیم کرد تا بتوانید این افراد را شناسایی کنید :

 

 • کارکردن بیش از حد برای حفظ خودارزشمندی

 • اختلال در روابط خانوادگی و یا حتی زناشویی آن ها

 • عدم توجه به پیشنهادات دیگران برای کم کار کردن

 • اضطراب بیش از حد حتی در صورت کار نکردن

 • صرف کردن زمان زیادی برای کار بیش از حد معمول

 • کار کردن به منظور غلبه بر احساس گناه ، افسردگی و اضطراب

 • استفاده از کار به عنوان روشی برای فرار از مشکلات و گرفتاری ها

 • مشکلات جسمانی و یا روحی به دلیل استرس بیش از حد کاری

 • فکر کردن وسواسی برای کار کردن زیاد

 

جمع بندی

با وجود موارد گفته شده و همچنین نشانه های افراد معتاد به کار اگر فکر می کنید به کار کردن اعتیاد پیدا کرده اید ؛ بهتر است استراحت کرده و پیشنهادات یا درخواست های دیگران برای کمتر کار کردن را بپذیرید .

در ادامه بخوانید: درمان اعتیاد به کارسوالات متداول

 

1- ✔️ از اعتیاد به کار چه می دانید ؟

✔️ افرادی که بی اندازه خود را مشغول کار کردن می کنند به اعتیاد به کار دچار خواهند شد که در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .2- ✔️ آیا اعتیاد به کار انواع مختلفی دارد ؟

✔️ بله اعتیاد به کار انواع مختلفی داشته که هر کسی ممکن است به نوعی از آن دچار شوند که در متن مقاله بیشتر به جزئیات آن اشاره شده است .3- ✔️ از نشانه های افراد معتاد به کار چه می دانید ؟

✔️ بی توجه بودن به مسائل زندگی ، ارزش بیش از حد برای کار قائل شدن و غیره که در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .

منبع : از اعتیاد به کار چه می دانید:: بازدید از این مطلب : 9
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 16 تير 1399 | نظرات ()
نوشته شده توسط : sevda

با وجود وضعیت اقتصادی حاکم بر جامعه داشتن شغل یکی از پر اهمیت ترین نیازهای هر فرد می باشد ، به همین دلیل داشتن شغل از واجبات زندگی هر فردی می باشد . افرادی که مدت بسیاری بیکار بوده اند اکنون به دنبال پیدا کردن شغل مناسب هستند اما کسانی که شغلشان را از دست داده اند چه کار باید انجام دهند ؟

آیا می دانید وجود شغل برای ادامه زندگی سالم و بدون استرس الزامی می باشد ؟ همه افراد برای گذراندن زندگی خود به درآمد و شغل نیاز داشته و به همین دلیل شغل نوعی هویت فرد محسوب خواهد شد .

از دست دادن شغل می تواند یک اتفاق ناگوار در زندگی فرد باشد که حتی روزمرگی های او را نیز مختل کند . اغلب افراد از اینکه شغلشان را از دست داده ناراحت شده و یا حتی ممکن است افسرده نیز شوند .

اما آیا می دانید واکنش تمام افراد نسبت به از دست دادن شغلشان یکسان نیست ؟ برخی از افراد با توجه به شرایط زندگی ، خانواده ، شغل دوم ، پشتوانه مالی و یا دیگر فاکتورهای زندگی احساسات متفاوتی نسب به از دست دادن شغلشان دارند .

برخی از افراد که با وجود شغلی که دارند شناخته می شوند ، در نتیجه از دست دادن شغل برای آن ها به معنای از دست دادن هویت آن ها است . در نتیجه فرد اعتماد به نفس خود را از دست داده و در موارد شدید تر حس می کند که دیگر جایگاهی در جامعه ندارد و طرد شده است .

 

رفتار افراد به از دست دادنش شغل و اخراجی

لازم است بدانید که واکنش افرادی که از کار خود انصراف می دهند با کسانی که اخراج می شوند بسیار متفاوت است . افرادی که اخراج می شوند و یا شغل خود را از دست می دهند اغلب دچار مشکلات روحی و روانی بسیاری خواهند شد .

همچنین می توان گفت شدت واکنش افراد به از دست دادن شغل متفاوت بوده و به عوامل مختلفی همچون سن ، خانواده ، شخصیت ، وضعیت مالی ، پس انداز ، وضعیت خانوادگی و دیگر عوامل شخصی و اجتماعی فرد بستگی دارد .

با توجه به این عوامل افراد واکنش های شدید و یا ملایمی خواهند داشت ، هر چه وضعیت فرد بهتر باشد واکنش او نسبت به بیکار شدنشان ملایم تر بوده و هر چه وضعیت آن ها دردناک باشد واکنششان شدیدتر خواهد شد .

در واقع معمول ترین واکنش افراد نسبت به بیکار شدنشان شوک جسمی و برخی از نشانه های اصلی و شناخته شده آسیب های روحی می باشد . از جمله واکنش های رایج در افراد می توان به بی ایمانی ، خشم ، بهت زدگی ، منزوی شدن ، از دست دادن اعتماد به نفس ، انکار ، دیگر نشانه های افراد افسرده و یا گاهی نیز برای عادی نشان دادن وضعیت ، سرخوشی می باشد .

اخراج شدن از شغل به این دلیل سبب بی ایمانی خواهد شد که فرد در آن لحظه می گوید " چرا این اتفاق باید فقط برای من بیفتد " . می توان گفت اخراج شدن از شغل و از دست دادن آن مانند دیگر از دست دادن های مهم زندگی دردناک می باشد .

حتما بخوانید: پس از اخراجی چه کار باید کرد

 

همانطور که گفتیم ممکن است برخی از افراد به دلیل عادی نشان دادن وضعیت ، واکنش های مختلفی از خود نشان می دهند که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد :

اغلب خانم ها زمانی که شغل را از دست می دهند ، ناراحتی خود را با گریه کردن نشان می دهند .

گاهی نیز افراد دچار حالت هایی همچون گوشه گیری ، انزوا ، غم ، ناراحتی و غیره خواهند شد .

تعدادی از افراد نیز به طور کامل احساس شکست کرده و بر این باور هستنند که زندگی شان را از دست داده اند .

برخی نیز ممکن است نوعی حالت سرخوشی پیدا کرده و برایشان مهم نباشد ، در نتیجه از جملاتی مانند " خیلی هم اتفاق مهمی نیست " و یا " به زودی حل خواهد شد ، اتفاقی نیفتاده است " استفاده کنند .

تعدادی از افراد نیز ممکن است این اتفاق و بیکاری شان را از خانواده شان پنهان کرده و به کسی اطلاع ندهند .

به طور کلی می توان گفت فردی که از کار بیکار شده و یا اخراج شده است در ابتدا این اتفاق را انکار کرده و پس از آنکه به واقعیت این اتفاق پی برد ممکن است دچار خشم نیز شود . عصبانیت و خشم آن ها تا جایی ادامه پیدا خواهد کرد که دچار حقارت و افسردگی می کنند .

آیا می دانید فرد تا چه مدتی این حالات را خواهد داشت ؟ لازم است بدانید که این اتفاقات و حالات های روحی موقت بوده و همچنین به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت .

بیشتر بخوانید: استخدام کارمند خوب

 

عوامل تاثیر گذار در شدت واکنش افراد به از دست دادن شغل

همانطور که گفتیم شدت واکنش افراد به عوامل مختلفی بستگی داشته و این عوامل سبب خواهد شد فرد تا چه میزان این حالات های روحی را خواهد داشت که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد :

 

 • آیا فرد با دیگر اتفاقات دردناک زندگی و یا از دست دادن های دیگر نیز مواجه شده است ؟ و تا چه میزانی حالات های دردناک روحی او باقی مانده است ؟

 • آیا فرد تجربه بیکار شدن و یا از دست دادن شغل را داشته است ؟

 • آیا افرادی هستند که زمانی که فرد بیکار شد از او حمایت کنند ؟ مانند حمایت همسر ، خانواده و یا دیگر دوستان و آشنایان ؟

 • آیا فرد بیکار کسی را در زندگی دارد که با او احساس راحتی کرده و با او درد و دل کند ؟

 

نتیجه گیری

بیکار شدن و یا از دست دادن شغل ممکن است برای هر فردی به وجود بیاید ، اما واکنش افراد نسبت به این اتفاق اهمیت دارد که به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت . در نتیجه می توان گفت حالات های روحی پس از بیکاری موقت بوده و از بین خواهد رفت .

خانواده به عنوان نزدیک ترین کسانی که با فرد در ارتباط بوده باید همواره از او مراقبت کرده و یا با او حرف بزنند که او هر چه زودتر روحیه بهتری پیدا کند .

در ادامه بخوانید: راضی نگه داشتن کارمندانسوالات متداول

 

1- ✔️ افراد هنگام از دست دادن شغلشان چه رفتاری خواهند داشت ؟

✔️ واکنش ها به از دست دادن شغل متفاوت بوده و نمی توان آن ها را پیش بینی کرد به همین دلیل در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .2- ✔️ عوامل تاثیرگذار در شدت واکنش افراد به از دست دادن شغلشان چیست ؟

✔️ دیگر اتفاقات دردناک در زندگی ، حالات روحی و جسمی آن ها و غیره که در متن مقاله بیشتر به آن اشاره شده است .3- ✔️ از جمله واکنش های مختلف افراد نسبت به از دست دادن شغلشان چیست ؟

✔️ احساس شکست ، سرخوشی ، افسردگی و غیره که در متن مقاله بیشتر توضیح داده شده است .

منبع : واکنش به از دست شغل مورد علاقه تان:: بازدید از این مطلب : 13
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 16 تير 1399 | نظرات ()