مشکلات خود را به شکلات تبدیل کنید
نوشته شده توسط : sevda

شاید تا به حال شنیده اید که با برداشتن میم مشکلات آن ها را به شکلات تبدیل کنید . بله ! به همین راحتی

جهان امروزی با ورود تکنولوژی و فناوری روز دنیا در حال پیشرفت روزافزون است که البته این پیشرفت ، باعث می شود نیاز به مهارت را در زندگی بیشتر حس کنیم . ورود فناوری های روز دنیا باعث شده است که زندگی ما در حال تغییر و تحول باشد و گاه این تغییرات مشکلاتی را در زندگی به وجود می آورد .

برای اینکه بتوانیم خودمان را با این تغییرات سازگار کنیم و مشکلاتی را که در زندگی از پس این تحولات به وجود می آید را حل کنیم لازم است مهارت های جدیدی را یاد بگیریم . یادگیری مهارت های جدید و تطبیق آن ها با تغییرات روز دنیا باعث می شود که در زندگی کمتر دچار مشکل شویم .

مهارت به معنای استفاده راهبردی و توانمند از اطلاعات فردی و دانش است ، فرد باید دانش و اطلاعات لازم برای زندگی اجتماعی را بدست آورد و بتواند از این مهارت ها در زندگی استفاده کند ، مهارت زندگی به معنای توانایی ارتباط با محیط و انجام رفتار سازگارانه به گونه ای که فرد بتواند با تغییرات روزمره و چالش ها کنار بیاید و خود را با شرایط هماهنگ کند .

از جمله این مهارت های فردی می توان به مهارت روبرو شدن با مشکلات ، مهارت همدلی و مهارت خودآگاهی اشاره کرد . انسان زمانی که مهارت های زندگی فردی را نداشته باشد در برابر مشکلات و مسائل زندگی آسیب پذیر شده و دچار مشکلاتی از جمله اختلالات روانی و اجتماعی می شود .

در نتیجه برای جلوگیری از این آسیب ها و هماهنگی با شرایط زندگی ، آموختن مهارت های زندگی و به کارگیری آن در زندگی نقش پر اهمیتی دارد .

 

مهارت کنار آمدن با مشکلات

زمانی که در زندگی فرد مشکلی به وجود می آید به دلیل فشار های روحی ناشی از مشکل به وجود آمده ، فرد دچار هیجانات و تحریکاتی می شود که باعث مختل شدن زندگی روزمره او می شود و همچنین او را در معرض آسیب قرار می دهد و به همین دلیل شخص اقدام به حل کردن مشکل می کند .

در زمان مشکل ، فرآیندی به وجود می آید که شخص سعی در حل مشکل دارد که به معنای مدارا است . مدارا کردن با مشکلات به دو شکل صورت می گیرد که یک نوع آن راه حل هدفمند است که در آن فرد تمرکز خود را بر مشکل به وجود آمده می گذارد و به دنبال راهی برای حل کردن مشکل است یا از وقوع دوباره آن در آینده جلوگیری می کند .

نوع دوم آن راه حل هیجانی است که در آن شخص با اینکه نمی تواند مشکل به وجود آمده را حل کند اما می تواند نسبت به تسکین مشکل به وجود آمده متمرکز شود . اکثر مردم در هنگام فشار روانی و مشکلات از هر دو نوع مدارا استفاده می کنند . در ادامه این مقاله به مهارت های مدارا کردن با مشکل که هدفمند و هیجانی هستند می پردازیم .

بیشتر بخوانید: مهارت زندگی چیست

  • راه حل هدفمند

در هنگام بروز مشکل در زندگی ابتدا مشکل به وجود آمده را برای خود تعریف کنید ، راهکارهای مختلف برای حل مشکل را شناسایی کنید ، آن ها را بررسی کنید و سپس یکی از راه حل های ممکن را انتخاب کنید . گاه برای حل کردن یک مشکل لازم است به جای تغییر محیط اهداف خود را تغییر دهیم .

ممکن است زمانی باشد که راهکارهای حل مشکل کارآمد نباشد در نتیجه باید چیزی را در درون خود تغییر دهیم به طور مثال اهداف و نیازها را در درون خود عوض کنیم یا مهارت های جدیدی را برای کسب رضایت و حل مشکل بدست آوریم . افرادی که از وضعیت روحی خوبی برخوردارد هستند بیشتر می توانند از راه حل های هدفمند استفاده کنند و همچنین افرادی که در هنگام مشکلات از راه حل هدفمند استفاده می کنند ، انعطاف پذیر تر هستند و کمتر دچار افسردگی می شوند .

 

 

 

  • راه حل هیجانی

نوع دیگر واکنش در برابر مشکلات ، مدارای هیجان مدار است . راه حل هیجانی به معنی کنترل هیجانات خود در برابر هیجانات منفی است که باعث مانع از اقدامات لازم برای حل مشکل می شود . در زمانی که مشکل سخت تر و غیر قابل کنترل باشد ، راه حل های هیجانی استفاده می شود .

از جمله راه حل های هیجانی می توان به راه حل های شناختی و رفتاری اشاره کرد که راهبردهای رفتاری شامل انجام کارهایی مانند ورزش ، تفریح و ... برای اینکه ذهن ما کمتر منحرف شود البته اغلب افراد برای اینکه به مشکلاتشان فکر نکنند راه های دیگر را انتخاب می کنند مانند مصرف الکل یا مواد مخدر برخی دیگر نیز خشم و هیجانات منفی خود را تخلیه می کنند یا از دیگران طلب حمایت عاطفی می کنند .

راهبردهای شناختی یعنی فرد تصمیم می گیرد این مشکل ارزش فکر کردن ندارد و وقت خود را صرف ناراحتی و غصه خوردن نکند . در نتیجه راهبردهای شناختی یعنی فرد برای مدت کوتاهی افکار منفی را از خود دور می کند . البته می توان گفت برخی از این راه کارها برای اینکه به مشکل فکر نکنیم باعث مشکلات دیگری می شود مانند مصرف الکل و مواد مخدر .

بیشتر بخوانید: آیا مهارت خودشناسی دارید

 

اهمیت آموزش مهارت های زندگی

همانطور که می دانید امروزه به دلیل مشکلات اقتصادی و اجتماعی موجود ، افراد سختی های بسیاری را در زندگی تحمل می کنند که در این مواقع بسیاری از افراد توانایی روبرو شدن با مشکلات را ندارند و در نتیجه با مشکلات اخلاقی و رفتاری بسیاری مواجه می شوند .

یادگیری مهارت های زندگی در هنگام روبرو شدن با مشکلات می تواند باعث شود که افراد بهتر بتوانند مشکلات را پشت سر بگذارند . از جمله مهارت های فردی موثر در زندگی می توان به مهارت مدارا کردن با مشکلات ، مهارت خودآگاهی یا خودشناسی و مهارت همدلی اشاره کرد .

این سه مهارت باعث می شود فرد بتواند از تمام فرصت های زندگی اش استفاده و برای روبرو شدن با مشکلات و خطرات احتمالی و از پیش تعیین نشده آماده باشد و نگران مشکلاتی که در پیرامونش وجود دارد نباشد و بتواند در هنگام مشکلات توانایی حل کردن آن را داشته باشد .

در نتیجه می توان گفت آموزش مهارت های زندگی باعث می شود افراد روش های مقابله با مشکلات را یاد بگیرند و در مقابل مشکلات شانه خالی نکنند و به دنبال رفتار ها و راه حل های مخرب و آسیب زا نروند .

 

 

 

طلب حمایت هیجانی از دیگران و تاثیر آن در روحیه فرد

 

یکی دیگر از راهکارهای حل مشکلات و مدارا کردن با آن ها ، حمایت هیجانی از سمت دیگران است . زمانی که ما دچار مشکل می شویم کسی باشد که ما را حمایت کند بهتر می توانیم با شرایط به وجود آمده سازگار شویم در نتیجه قدرت تحمل ما نیز بیشتر می شود .

طبق گذارشات انجام شده حمایت های عاطفی از طریق دیگران باعث می شود ما بدون مشکل و اختلالات روانی مشکلات را پشت سر بگذاریم در نتیجه در معرض آسیب های روانی نیز قرار نگیریم . به طور مثال اگر کسی مورد تجاوز قرار بگیرد مشکل خود را چه در آن زمان چه با گذشت زمان به افراد حمایت گر بازگو کنند کمتر دچار اختلالات روانی می شود .

در ادامه بخوانید: صفر تا صد مهارت همدلیسوالات متداول

 

1- ✔️ افراد چطور می توانند با مشکلات کنار بیایند ؟

✔️ هنگام مواجه شدن با مشکلات افراد نه تنها باید صبوری کنند بلکه باید مهارت حل مشکل را نیز داشته باشند بنابراین لازمه حل مشکل مهارت آن است که در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .2- ✔️ انواع مختلف راه حل های کنار آمدن با مشکلات چیست ؟

✔️ راه حل های مختلفی برای حل کردن مشکلات وجود داشته که از جمله آن ها می توان به راه حل هدفمند و راه حل هیجانی اشاره کرد که در متن مقاله بیشتر در مورد این راه حل ها توضیح داده شده است .3- ✔️ مهارت زندگی در زمان مشکلات چه تاثیری دارد ؟

✔️ در واقع می توان گفت افرادی که از مهارت زندگی برخوردار هستند نه تنها می توانند خود را با مشکلات احتمالی هماهنگ کنند بلکه ممکن است مشکلات را پیش بینی نیز کنند که در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .4- ✔️ مهارت زندگی در زمان مشکلات چه تاثیری دارد ؟

✔️ در واقع می توان گفت افرادی که از مهارت زندگی برخوردار هستند نه تنها می توانند خود را با مشکلات احتمالی هماهنگ کنند بلکه ممکن است مشکلات را پیش بینی نیز کنند که در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .

منبع : مشکلات خود را به شکلات تبدیل کنید

:: بازدید از این مطلب : 47
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 19 خرداد 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: