از همان نوزادی تربیت فرزندتان را شروع کنید
نوشته شده توسط : sevda

بی شک از اهمیت تربیت فرزندان با خبر هستید و می دانید که انتخاب شیوه های مناسب تربیت فرزندان بسیار می تواند در موفقیت آن ها تاثیر گذار باشد . اما سوال اینجا است که این شیوه تربیتی از چه زمانی باید شروع شود ؟ آیا لازم است تربیت فرزندان خود را از دوران نوزادی آن ها شروع کنیم ؟

برخی از افراد بر این باور هستند که کودکان متوجه تربیت و رفتارهای مادر نشده و همچنین تربیت از دوران نوزادی فایده ای ندارد . اما باید بدانید که این طرز فکر کاملا اشتباه است ، شاید اغلب نوزادان متوجه روش تربیتی والدین خود نشده اما آن ها رفتار ، احساسات و عواطف مادر خود را درک می کنند .

اغلب والدین برای آینده فرزندان خود و همچنین نحوه رفتار کردن آن ها نیز برنامه ریزی کرده اند ، در نتیجه می توان گفت والدینی که به هدف خود رسیده اند را می توان والدین خوشبخت نامید . در مقابل والدینی نیز وجود دارند که حتی در انجام و تربیت رفتار های ساده فرزندان خود نیز موفق نبوده اند .

از جمله رفتارهای ساده و پیش پا افتاده که برخی از والدین در تربیت آن ها موفق نبوده اند می توان به غذا خوردن ، گریه کردن ، دیر راه رفتن ، دیر صحبت کردن و غیره اشاره کرد . نکته مهم این است که حتی اگر در شیوه تربیتی فرزند خود نیز موفق نبوده اید باید بپذیرید که او ناخواسته به این دنیا آمده و شما مسئول تمام رفتارهای او می باشید .

 

از همان نوزادی قانون بگذارید

همانطور که گفتیم برخی از افراد بر این باور هستند که نوزادان هیچ آشنایی با قانون نداشته و توانایی درک آن را نیز ندارند . البته برای نوزادان قانون معنی ندارد ، نوزادان بیشتر متوجه روابط و یا رفتارهای والدین خود خواهند شد .

بی شک نوزاد تازه به دنیا آمده توانایی تشخیص کار غلط و خوب را ندارد و همچنین متوجه وضع قانون نیز نخواهند شد . اما هر کودکی از همان ابتدا رفتار ، احساسات ، عواطف و عکس العمل های مادر خود را درک خواهد کرد .

در واقع والدین به دلیل نوزاد بودن فرزند خود توانایی مانور هر چه بیشتر برای وضع قوانین را ندارند ، شاید عکس العمل های والدین محدود باشد اما می تواند بسیار تاثیر گذار باشد . حتی می توان گفت عکس العمل مادر به مراتب می تواند قوی تر از وضع قانون نیز باشد .

به طور مثال لبخند مادر باعث می شود در لحظه تمام مشکلات خود را از یاد ببرید و یا ناراحتی او می توان ذهن شما را مشغول کند . در نتیجه با وجود این درک متقابل بین فرزند و نوزاد می توان قوانین تربیتی برای نوزادان نیز گذاشت .

حتما بخوانید: لقاح و شکل گیری جنین

 

برخی از قوانین تربیتی در دوران نوزادی

شاید والدین از این موضوع با خبر نباشند اما آن ها با توجه به رفتارهای خود ؛  قوانین مشخصی را اعمال می کنند . اغلب افراد برخی از رفتارها را در مواجه با فرزندان خود تکرار و تکرار می کنند در نتیجه کودک نیز به این رفتار ها به عنوان یک قانون نگاه خواهد کرد . 

قوانین تربیتی دوران نوزادی از شش ماه به بعد کودکان اعمال خواهد شد که سبب می شود دیدگاه او نسبت به دیگران تغییر پیدا کند . در ادامه برخی از رفتارهای کودک را که نشان از قوانین والدین آن ها می باشد را بیان خواهیم کرد :

 

 • باید شیرم را تا انتهای ظرف بخورم

 • تمام روز باید روی همین کالسکه داخل پتو در پارک بشینم

 • اگر هر وعده از غذایم را خوردم بلافاصله باید بخوابم

در مقابل کودک دیگر را با رفتارهای دیگر ببینید :

 • آن ها برای متوقف کردن گریه های من ، من را در آغوش می گیرند

 • من فقط زمانی به خواب می روم که من را در آغوش گرفته و راه ببرند

 • اگر مداوم در کالسکه فریاد بکشم حتما من را بغل خواهند کرد

 • من هر کاری که دلم خواست می توانم انجام دهم بدون اینکه پدر و مادرم ناراضی باشند

 • من هر زمان که بخواهم می توانم بخوابم و یا غذا بخورم

 

کودکی دیگر را با برخی خصوصیات متفاوت از دو کودک قبل :

 • من تنها در ساعت های مشخصی از روز باید غذا بخورم 

 • در خانه می توانم با اسباب بازی های دلخواهم بازی کنم اما حق دست زدن به برخی وسایل را ندارم

 • اگر کمتر غر بزنم و خوش اخلاق باشم مادرم بیشتر با من بازی خواهد کرد

 • پدر و مادرم خیلی با من بازی می کنند 

 • طی روز وقت هایی هم با من بازی نمی کنند و خودم باید خودم را سرگرم کنم

بیشتر بخوانید: انتخاب اسباب بازی کودکان

 

این موارد گفته شده تصورات و رفتارهای کودکان می باشد که در نتیجه رفتار و وضع قوانین والدینشان است ، در نتیجه لازم است بدانید که کودکان از همان نوزادی متوجه رفتار و عکس العمل های والدین خود خواهند شد .


در نهایت

پدر و مادری که برای آینده فرزندان خود برنامه ریزی دارند ، می توانند از همان ابتدا و از دوران نوزادی کودکان خود وضع قوانین را شروع کنند . این نکته مهم را فراموش نکنید که رفتار والدین نه تنها برای کودکان الگو می باشد بلکه آن ها با توجه به آن در ذهن خود قوانین وضع خواهند کرد .

در ادامه بخوانید: چگونگی آموزش مسائل جنسی به کودکانسوالات متداول

 

1- ✔️ آیا تربیت فرزندان در نوزادی تاثیر خواهد داشت ؟

✔️ بی شک بله برخی از افراد باور دارند نوزاد متوجه آن نخواهد شد اما اینطور نیست که البته در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده خواهد شد .2- ✔️ آیا می توان از نوزادی برای فرزندان قانون تعیین کرد ؟

✔️ بله اگر در دوران نوزادی قوانین تربیتی بگذارید می توانید در بزرگسالی نیز با او کنار بیایید که در متن مقاله بیشتر به آن اشاره شده است .3- ✔️ چطور می توان تربیت فرزندان را از نوزادی شروع کرد ؟

✔️ به طور مثال قوانین معینی برای بازی کردن ، غذا خوردن و غیره برای او بگذارید .

منبع : از همان نوزادی تربیت فرزندتان را شروع کنید

:: بازدید از این مطلب : 24
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 14 تير 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: