نیازهای انسان و تحقق آن ها با ازدواج
نوشته شده توسط : sevda

عهد بستن پیمان و ازدواج یک سنت دیرینه است که بسیار مهم و سرنوشت ساز است ، تصمیم گرفتن برای ازدواج و انتخاب شریک زندگی از مهم ترین تصمیمات زندگی شخصی هر فرد است . انسان ها برای اینکه ازدواج موفقی داشته باشند باید دلایل خود برای ازدواج را بشناسند و پس از بررسی آن تصمیم بگیرند .

برای انتخاب شریک زندگی خود ، دلایل خود برای ازدواج را بررسی کند و آن ها را با ویژگی های طرف مقابل مقایسه کنید سپس برای ازدواج و تشکیل خانواده تصمیم بگیرید ؛ عجولانه و بدون هیج پیش زمینه هایی شریک زندگی خود را انتخاب نکنید .

ازدواج کانونی است که برای تامین نیازهای اساسی زنان و مردان نقش دارد ، ازدواج مهم ترین و سرنوشت ساز ترین قدمی است که فرد در زندگی برمی دارد و انتخابی است که می تواند زندگی فرد را عوض کرده و او را به سعادت و کمال برساند و همچنین باعث رشد فردی و اخلاقی او شود .

گاهی نیز ازدواج ممکن است ناموفق باشد و تاثیرات مخربی را در شخصیت فرد بگذارد به طور مثال او را دچار غم ، پرخاشگری و افسردگی می کند و همچنین می توان گفت شکست در ازدواج تمام زندگی فرد را مختل می کند . انتخاب شریک زندگی در مرحله ازدواج و تشکیل خانواده شکل می گیرد که چه برای مرد یا زن یک انتخاب مهم و اساسی به شمار می رود ، زیرا شریک زندگی سرنوشت انسان را می سازد .

گاهی فرد معیار خاصی برای ازدواج ندارد یا به معیارهای خود توجه نمی کند و چشم و گوش بسته تصیمیم به ازدواج می گیرد ، همچنین گاهی معیار های خود را با ویژگی های طرف مقابل نیز بررسی نمی کند ؛ این موضوعات ممکن است علل عمده طلاق و شکست در ازدواج باشند .

ازدواج موفق تاثیراتی مثبتی از جمله آرامش بخشیدن به زوجین ، دور نگه داشتن از خطر و موانعی برای رفتار خطرناک دارد . افراد باید بدانند که در زندگی خود تحت تاثیر 5 خواسته و نیازهای اساسی خود هستند ؛ نیازهایی همچون دوست داشته شدن ، جاودانگی ، استقلال ، نیرومندی و سرگرمی است .

افراد متاهل باید بدانند که تحت تاثیر پنج نیاز اساسی خود هستند و از ابتدای زندگی مشترکشان به نیاز هایی که به آن ها اشاره کردیم نیاز دارند و برای ارضای این نیازها باید تلاش کنند و از آن ها در بهبود رزندگی زناشویی و پیشرفت آن تلاش کنند . در ادامه این مقاله به بررسی این نیازها و ارتباط بین نیازهای اساسی و ازدواج موفق خواهیم پرداخت .

حتما بخوانید: مهارت هایی که قبل از ازدواج باید بدانید

 

  • نیاز به دوست داشته شدن

از جمله اساسی ترین و اصلی ترین نیازهای هر انسانی ، نیاز به دوست داشته شدن است . نیاز به عشق زمانی تامین می شود که نفر دومی باشد که به ابراز عشق و علاقه کند و نیازهای احساسی ما را برطرف کند . اما این نیاز زمانی تامین می شود که فردی به ما علاقه داشته باشد .

شما نمی توانید کسی را مجبور کنید به شما علاقه داشته باشد و عشق بورزد ، حتی اگر شما کسی را دوست داشته باشید لزومی ندارد که او نیز حتما به شما علاقعه مند شود و شما را دوست بدارد . یک ازدواج خوب یا یک شریک زندگی مناسب شاید بهترین وسیله برای ارضای نیاز به عشق باشد اما برطرف کردن خلاء این نیاز به سادگی نیست .

اغلب زنان بر این باور هستند که همسرانشان به آن ها کم محبت می کند و نمی توانند که نیازهای عاطفی آن ها را برطرف کنند . همانطور که می دانید زنان بیشتر از مردان به محبت و دوست داشته شدن نیاز دارند ، به همین دلیل همیشه فکر می کنند مردان به آن ها بی محبتی می کنند .

مردان به این دلیل که نسبت به زنان نیاز کمتری به محبت دارند ، کمتر از زنان نیز محبت می کنند و دلیل نیاز بالای زن به محبت را درک نمی کند .

 

اگر زنی بیشتر از شوهرش نیاز به محبت دارد دو راه پیش رو دارد :

1 - با روش های محبتی مختلف تلاش کند به همسر خود ثابت کند که محبت دیدن بسیار لذت بخش است . 

2 - با این حس که فکر می کند همسرش به او کم محبتی می کند سر کند و اعتراضی نکند تا همسرش از او دل زده نشود .

بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای درمان شکست عشقی

  • نیاز به جاودانگی

یکی دیگر از عوامل مهم ازدواج بقای نسل و میل به داشتن فرزند است که ممکن است یکی از اهداف زوجین برای ازدواج باشد ، تشکیل خانواده ، ازدواج و داشتن فرزند صالح با ازدواج تحقق پیدا می کند . همچنین می توان گفت سعادت و سلامت فرزندان نیز بستگی به وضع و استحکام خانواده دارد .
همانطور که می دانید یکی از خواسته های غریزی انسان ، نیاز به جاودانگی است که با بقای نسل تحقق پیدا می کند در نتیجه انسان ها برای داشتن فرزند و رسیدن به خواسته شان تصمیم به ازدواج می گیرند .

 

  • نیاز به استقلال

برخی از زوجین فکر می کنند با ازدواج ، آزادی های شخصی خود را از دست داده اند به همین دلیل بر سر این موضوع با همسر خود مشاجره می کنند . البته باید گفت که ماهیت ازدواج در از دست دادن آزادی های شخصی و خوش گذرانی ها است .

آزادی یعنی اینکه شما می خواهید بدون حضور همسر خود با دوستانتان وقت بگذرانید یا کارهای مورد علاقه تان را انجام دهید اما در زندگی مشترک می توانید این آزادی ها را داشته اما در صورتی که از حوزه کنترل همسرمان خارج نشویم . البته اگر فرد به حدی عاشق باشد و احساس رضایت بکند در زندگی اش ، دیگر به آزادی فکر نمی کند که یک روزنه امید است ، افرادی که به شدت عاشق یکدیگر هستند با رضایت خاطر به یکدیگر آزادی می دهند و در عین حال کاملا در عشقشان احساس امنیت می کنند .

 

  • نیاز به نیرومندی

همه انسان ها نیاز به قدرت دارند و در تمامی مراحل زندگی سعی می کنند به نیرومندی دست پیدا کنند و برای آن تلاش می کنند ، اما اگر زوجین یا یکی از آن ها به قدرتی که می خواهد نرسد احساس نارضایتی می کند که این حس بر زندگی آن ها نیز تاثیر گذاشته و با این افراد ازدواج ممنوع است .

این نیاز به قدرت که در زندگی وجود دارد باعث می شود ما در تمامی مراحل زندگی حتی زندگی زناشویی برای کسب قدرت تلاش کنیم و صرفا ما انسان ها صرفا برای حفظ قدرت نمی جنگیم بلکه برای حفظ مسیر زندگی مان می جنگیم و دیگران را به علت مخالفت با خودمان تنبیه می کنیم .
در زندگی هایی که یکی از زوجین یا هر دوی آن ها نتوانند به قدرت مورد نیاز یا خواسته هایشان برسند ، در زندگی خود نیزاحساس نارضایتی می کنند در نتیجه زندکی آن ها با شکست روبرو می شود .

 

  • نیاز به سرگرمی

همه انسان ها به تفریح و خوش گذرانی علاقه دارند ، هر نیازی را که بتوان سرکوب کرد نیاز به سرگرمی را نمی توان ، زیرا تفریح همیشه باعث شادابی و نشاط انسان ها می شود و به زندگی انسان جهت تازه ای می بخشد . تفریح نیازی است که می توان ، آن را به تنهایی یا در کنار دیگران در هر ساعتی از شبانه روز و در مکان های مختلف ارضا کرد .

در ادامه بخوانید : آیا برای ازدواج آمادگی لازم را دارید

سوالات متداول

 

1- ✔️ چه نیازهایی پس از ازدواج تامین خواهد شد ؟

✔️ برخی از نیازها وجود دارند که افراد پس از اینکه ازدواج می کنند تامین خواهد شد مانند دوست داشته شدن ، استقلال ، جاودانگی و غیره که در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .2- ✔️ آیا نیاز به سرگرمی افراد با ازدواج نیز تامین خواهد شد ؟

✔️ در واقع بله زیرا فردی که ازدواج می کند می تواند اوقات فراغت خود را با همسر خود پر کرده و خودشان را سرگرم کرده و تفریح کنند که در متن مقاله ببشتر به جزئیات آن پرداخته شده است .3- ✔️ چرا برخی از نیازهای انسان با ازدواج تامین خواهد شد ؟

✔️ ازدواج یعنی انتخاب یک همراه به عنوان شریک زندگی که در تمامی مراحل زندگی در سختی ها و مشکلات در کنار شما باشد بنابراین به کمک او می توان بسیاری از نیازها را برطرف کرد که در متن مقاله بیشتر به جزئیات آن پرداخته شده است .

منبع : نیازهای انسان و تحقق آن ها با ازدواج

:: بازدید از این مطلب : 98
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 19 خرداد 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: