گوش شنوای دیگران باشید
نوشته شده توسط : sevda

با توجه به پیشرفت تکنولوژی روز دنیا و فناوری ، زندگی ما نیز در حال تغییر و تحول است ، اما اگر این تغییرات صورت نگیرد زندگی ما دچار مشکل می شود . به همین دلیل برای حل مشکلات و تطبیق پیدا کردن با زندگی جدید ، کسب مهارت های بیشتر لازم است . مهارت به معنای استفاده صحیح و کاربردی از دانش و اطلاعات است .

توانایی انجام رفتار متناسب با شرایط موجود ، سازگاری با محیط و برخورد مثبت به طوری که فرد بتواند با مشکلات و تغییرات زندگی روزمره خود کنار بیاید ، مهارت زندگی محسوب می شود . از جمله این مهارت ها می توان به مهارت همدلی ، مهارت مدارا کردن با مشکلات و مهارت خودآگاهی یا خودشناسی اشاره کرد .

انسان زمانی که مهارت های زندگی فردی را نداشته باشد یا نتواند با تغییرات محیط سازگار شود ، در برابر مشکلات و مسائل زندگی آسیب پذیر شده و نمی تواند خود را با شرایط به وجود آمده هماهنگ کند . در نتیجه در معرض اختلالات روانی و اجتماعی قرار می گیرند و برای جلوگیری از این مشکلات در برابر مسائل زندگی ، آموختن مهارت های زندگی نقش مهمی دارد .

 

مهارت همراهی

از جمله مهم ترین مهارت های زندگی فردی می توان به مهارت همدلی و همراهی اشاره کرد ، مهارت همدلی ارتباطی مستقیم با هوش اجتماعی دارد یعنی اینکه فرد تشخیص دهد که چگونه با دیگران ارتباط برقرار کند . رابطه هوش اجتماعی و مهارت همدلی باعث حضور پر رنگ تر در جامعه و افزایش روابط اجتماعی با دیگران می شود .

همدلی در لغت به معنای اتحاد و همدردی است ، یعنی درک کردن احساسات دیگران . مهارت همدلی باعث می شود افراد احساست و موقعیت های دیگران را درک کنند و متناسب با شرایط آن ها رفتار کنند ، همچنین می توان گفت اگر افراد مهارت همراهی کردن با دیگران را نداشته باشند ، طرف مقابل به آن ها اعتماد نمی کنند و در نتیجه باعث دگرگونی و پریشانی افراد می شوند .

 

بیشتر بخوانید : اطلاعاتی بیشتر در مورد مهارت خودشناسی

 

مهارت همدلی چیست

همدلی و همراهی توانایی درک دیگران و ظرفیت برخورد با مشکلات دیگران را بالا می برد زیرا همراهی و درک شرایط مختلف دیگران ، افراد را از سطح خودشان بالاتر می برد و همچنین باعث افزایش قدرت سازگاری آن ها در مشکلات می شود .

مهارت همدلی و همراهی یعنی اینکه افراد در موقعیت ها و مشکلات دیگران بتوانند طرز فکر ، نظرات ، احساسات ، خوشحالی ، عواطف ، ناراحتی ، خشم ، اضطراب ، ترس و غیره دیگران را تشخیص دهند و به روش مناسب به آن ها پاسخ دهند .

لازمه چنین کاری آشنایی و شناخت ویژگی ها و تفاوت های فردی افراد و احترام گذاشتن به آن ها و از همه مهم تر خودشناسی است همچنین می توان گفت همدلی با دلسوزی تفاوت دارد . همدلی یعنی احساسات با کسی هست اما دلسوزی یعنی احساسات برای کسی است .

از جمله ویژگی های افرادی که مهارت همدلی دارند ؛ می توان به سازگاری با افراد مختلف ، تحمل افراد ، توانایی دوست یابی و ابراز علاقه کردن ، درک شرایط دیگران ، روابط اجتماعی ، عشق به دیگران ، خشم کمتر و ارزش قائل شدن برای دیگران است .

 

روش های همدلی کردن

هر کسی برای همدلی کردن با دیگران و کمک به او روشی را به کار می گیرد که از جمله روش های همدلی کردن می توان به موارد زیر اشاره کرد .

اگر تصمیم گرفتید با دوست یا یکی از آشنایان خود همدردی کنید می توانید مشکل او را خاتمه دهید و به انجام برسانید ، به صحبت های او با دقت گوش بدهید و حواستان را به او دهید ، حتی اگر مشکلی مشابه او برای شما اتفاق نیفتاده است سعی کنید او را درک کنید .

خود را در موقعیت او تصور کنید ، اگر شما خودتان را در شرایطی همچون طرف مقابلتان قرار دهید بهتر می توانید او را درک کنید ، بر کلماتی که می گوید تمرکز کنید و با دقت متوجه مشکل او شوید ، سعی کنید به طور خلاصه اما مفید به او راهکاری برای حل مشکلش پیشنهاد کنید .

گاهی فرد نیاز دارد تنها در آغوش یک نفر گریه کند یا کسی او را در آغوش بگیرد در نتیجه می توانید در مواردی نیز از زبان بدن استفاده کنید . 

 

حتما بخوانید: صفر تا صد مهارت روبرو شدن با مشکلات

موانع همدلی کردن

افراد تمایل ندارند به دلیل ترس از قضاوت شدن یا مسخره شدن با کسی درد و دل یا صحبت کنند در نتیجه برای برطرف کردن این مشکلات به برخی از موانع همدلی و همراهی کردن اشاره خواهیم کرد .

اگر کسی تصمیم بگیرد مشکل خود را با شما در میان بگذارد و از شما طلب کمک کند یعنی به شما اعتماد کرده است در نتیجه شما نیز موظف هستین علاوه بر اینکه به صحبت های او گوش فرا دهید ، او را نا به جا قضاوت نکنید ، به او کلمات خاصی را نثار نکنید به عبارتی به او برچسب نزنید .

اینکه هم او را به دلیل کار اشتباهی که کرده است تحسین کنید و هم او را مورد ارزیابی قرار دهید خوشایند به نظر نمی رسد ، او به شما پناه آورده است در نتیجه از او انتقاد نکنید ، گاهی افراد در شرایطی نیستند که پذیرای نصیحت باشند در نتیجه در هر موقعیتی نصیحت جایز نیست .

او را به خاطر مشکلی که دارد نترسانید ، مشکل او را غیر قابل حل و بزرگ نشان ندهید ، او را به دلیل مشکلی که دارد سرزنش نکنید ، مشکل طرف مقابل شما برای خودش مهم است که باعث ناراحتی او شده است در نتیجه مشکل او را بی اهیمت نشان ندهید ، مشکل او را با اتفاقی که برای خودتان یا دیگری افتاده است مقایسه نکنید .

اگر توانایی دارید که مشکل او را حل کنید به او راه حل پیشنهادی خود را ارائه دهید و در مسیر حل مشکل به او کمک کنید .

در ادامه بخوانید : آیا ازدواج در مهارت های ارتباطی تاثیر داردسوالات متداول

 

1- ✔️ چطور می توان با دیگران همدلی کرد ؟

✔️ زمانی که فرد مهارت همدلی داشته باشد می تواند هنگام مشکلات به دیگران کمک کرده و گوش شنوای آن ها باشد که در متن مقاله بیشتر در مورد این مهارت توضیح داده شده است .2- ✔️ مهارت همدلی چیست ؟

✔️ مهارت همدلی یعنی فرد در موقعیت های مختلف و یا شرایط سخت بتواند طرز فکر ، احساسات ، عواطف و همچنین خوشحالی و غم دیگران را درک کرده و به روش مناسب به آن ها پاسخ دهد .3- ✔️ چطور می توان با دیگران همدلی کرد ؟

✔️ از جمله روش های همدلی کردن با دیگران می توان به گوش دادن به صحبت های آن ها ، درک کردن ، حل کردن مشکل آن ها و غیره اشاره کرد که در متن مقاله بیشتر به جزئیات اشاره شده است .

منبع : گوش شنوای دیگران باشید

:: بازدید از این مطلب : 23
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 20 خرداد 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: