انگیزه های مختلف کارکردن
نوشته شده توسط : sevda

بی شک تمامی افرادی که شاغل بوده دلیل خاص خود را برای کار کردن داشته ؛ به طور کلی می توان گفت هیچ بدون دلیل سرکار نمی رود . آیا تا به حال از خود پرسیده اید که چرا همه به دنبال کار خوب و پردرآمد می باشند ؟

آیا تنها دلیل کار کردن افراد کسب درآمد می باشد ؟ بی شک افراد برای گذراندن زندگی خود کار کرده و وقت خود را می گذرانند . بی شک دلایل و یا انگیزه های افراد برای کار کردن متفاوت بوده که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد .

در واقع زمانی که فرد کار کرده نه تنها می تواند نیازهای روزمره خود را برآورده کند بلکه برای آینده خود نیز پس انداز خواهد کرد . اگر خوش شانس بوده و درآمد بالایی داشته باشید می توانید حتی از کار کرد خود برای روز مبادا نیز پس انداز کنید .

اما چطور ممکن است افراد به کار کردن علاقه داشته باشند با وجود چالش و سختی های آن ؟ می توان گفت انجام هرکاری نیاز به انگیزه و علاقه خواهد داشت . انگیزه برای کار کردن نیز متفاوت بوده و قصد داریم آن ها را مورد بررسی قرار دهیم .

 

مفهوم انگیزه برای کار کردن

تمامی افراد به انگیزه و یا نیازهای خود در زندگی واکنش نشان خواهند داد ؛ کار کردن نیز یکی از این موارد می باشد . البته انتخاب برخی از انگیزه ها نه تنها به مفید بودن بلکه به لذت بخش تر کردن شرایط نیز کمک خواهد کرد .

بی شک تا به حال دیده اید که برخی از افراد شنبه که از راه می رسد ؛ گله و شکایت می کنند . دلیل نارضایتی آن ممکن است فرسودگی شغلی ، عدم انگیزه برای کار کردن و غیره باشد . اما چاره چیست ؟ چطور می توان انگیزه برای کار کردن ایجاد خواهد کرد ؟

در مقابل عده ای وجود دارند که همیشه منتظر اول هفته و از اینکه به آخر هفته نزدیک می شوند ؛ احساس ناراحتی می کنند . دو دسته از افراد نام برده شده ممکن است در برخی از مواقع به دلیل علاقه و یا عدم علاقه به کار کردن ، زندگی را حتی برای اطرافیان خود ناخوشایند کنند .

به طور کلی می توان گفت عدم علاقه افراد به کار کردن نشان از بی انگیزگی آن ها بوده ؛ که قابل درمان می باشد . همین طور علاقه افراد به اول هفته و یا سرکار رفتن نشانه انگیزه قوی آن ها برای کار کردن است .

حتما بخوانید: افزایش رضایت شغلی

 

انگیزه های مختلف برای کار کردن

بی شک انجام فعالیت های مختلف حتی کار کردن نیاز به انگیزه داشته ، در غیر این صورت افراد در وسط راه دلسرد خواهند شد . در موارد شدید تر بی انگیزگی ، بی هدفی و نارضایتی فرد ممکن است سبب ترک کار نیز شود .

لازم است بدانید که علاقه به کار کردن ، ماندن در کار ، علاقه به اول هفته و غیره تنها نیاز به انگیزه می باشد که در ادامه انگیزه های مختلف کار کردن افراد را بیان خواهیم کرد :

 

پول و درآمدزدایی

در واقع اصلی ترین و مهم ترین انگیزه برای کار کردن افراد ، پول و کسب درآمد می باشد . پول می تواند عامل انگیزشی برای تلاش بسیاری از افراد و کار کردن آن ها باشد . در واقع درآمد زایی نه تنها برای کار کردن بلکه برای ماندن و ادامه همکاری نیز انگیزه مناسبی می باشد .

ابزاری که تمام افراد برای بقا زندگی به آن نیاز داشته ، پول می باشد . اما با این وجود تنها عامل پول ، سبب خوشحالی و رضایت نخواهد شد به همین منظور می توان گفت تنها پول نمی تواند انگیزه ای مناسب برای کار کردن و فعالیت های روزمره باشد .

 

ارزش اجتماعی

برخی از افراد ممکن است به دلیل هویت و یا ارزش اجتماعی خود به دنبال کار کردن باشند ؛ اما چگونه ؟ در واقع محیط کار و سرکار رفتن سبب تقویت روابط اجتماعی فرد با اطرافیان ، همکاران و دیگر اعضای شرکت خواهد شد .

 

هویت شناسی

بی شک شغل افراد و همچنین نوع کاری که انجام می دهند باید با هویت و یا روحیه فرد هماهنگی داشته باشد . بنابراین ممکن است اطرافیان و یا حتی افراد مختلف فرد و هویت او را با توجه به روحیه کاری و شغل آن ها تشخیص دهند .

حتما بخوانید: عوامل موثر در انتخاب شغل

 

نقش اجتماعی

تمامی فعالیت های روزانه و یا شغل های مختلف نه تنها در زندگی فرد بلکه در جامعه نیز تاثیر گذار خواهند بود . به همین منظور نقش های اجتماعی و نوع شغل کمک خواهند کرد تا وظایف خود در جامعه را نیز شناسایی کنیم . 

 

داشتن هدف در زندگی

برخی از افراد در مسیر رسیدن به اهداف و رویاهای خود کار کرده و زندگی می کنند . داشتن هدف در زندگی فرد لازم بوده و باید برای رسیدن به آن از هر کاری دریغ نکنید . فرد بی هدف در زندگی انگیزه خود را از دست داده و دچار افسردگی خواهد شد .

 

ایجاد تغییرات در زندگی

افراد ممکن است برای ایجاد تغییر در زندگی شان ، روی به کار کردن بیاورند . بی شک تمامی انسان ها در زندگی نیاز به تغییر شرایط و هماهنگی با شرایط جدید دارند . کار کردن می تواند عاملی برای تغییر و یا حتی دگرگون کردن زندگی فرد باشد .

کلام آخر

می توان گفت افراد در زندگی نیازها و خواسته های مختلفی داشته که برای تحقق آن ها ، کار می کنند . حتی ممکن است افراد شغلی را انتخاب کرده که آن ها را از لحاظ روحی و روانی نیز ارضا کنند . حتی گاهی ممکن است افرادا از ارزشمندی و تایید کار خود نیز لذت برده و برای کار کردن انگیزه پیدا کنند .

حتما بخوانید: واکنش به از دست دادن شغل مورد علاقه تانسوالات متداول

 

1- ✔️ چرا افراد شاغل ، کار می کنند ؟

✔️ حتی اگر خودتان نیز شاغل باشید باید این سوال را از خود پرسیده که انگیزه شما برای کار کردن چیست که در متن مقاله انگیزه های مختلف برای کار کردن توضیح داده شده است .2- ✔️ آیا تنها دلیل افراد برای کار کردن کسب درآمد می باشد ؟

✔️ بی شک خیر افراد با توجه به روحیه های مختلفی که داشته انگیزه های متفاوتی نیز برای کار کردن دارند که در متن مقاله بیشتر به جزئیات آن اشاره شده است .3- ✔️ از انگیزه های مختلف برای کار کردن چه می دانید ؟

✔️ افراد برای کار کردن و یا به طور کلی برای انجام هر فعالیتی نیاز به انگیزه و دلیل داشته که از جمله آن ها می توان به موقعیت اجتماعی و غیره اشاره کرد که در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .

منبع : انگیزه های مختلف کارکردن

:: بازدید از این مطلب : 8
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 8 مرداد 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: