لکنت زبان کودکان
نوشته شده توسط : sevda

صحبت کردن یکی از روش های برقراری ارتباط موثر میان انسان هاست که از چند ماهگی آغاز می شود . زمانی که کودک اولین کلماتش را بیان می کند ، پدر و مادر با شور و شوق فراوان به تماشای او می نشینند ، به کلمات و آواهای بی معنی او معنا می دهند و حرف های کودکشان را برای اطرافیان ترجمه می کنند .

اما زمانی که پدر و مادر ها متوجه می شوند کودک شیرین زبانشان دچار نوعی مشکل در حرف زدن شده است و نمی تواند کلمات را به درستی ادا کند ، احساس پریشانی و نگرانی می کنند . آنها با خود فکر می کنند که این نقص در بیان کلمات می تواند در دوست یابی ، موفقیت های تحصیلی و تمام مراحل بعدی زندگی کودکشان ، مشکلات زیادی به بار بیاورد .

در این زمان است که والدین شروع می کنند به تطبیق دادن علائم کودکشان با انواع مشکلات تا بتوانند سریعتر مشکل کودک خود را شناسایی کنند و همه چیز را راجع به آن بدانند . نگران نباشید ، این مقاله به شما کمک می کند که بتوانید تشخیص دهید که آیا مشکل کودکتان یک نوع لکنت زبان است و اگر چنین است ، این لکنت به چه علت به وجود آمده است .

 

با لکنت زبان کودک آشنا شوید

لکنت زبان ، اشکال در صحبت کردن به صورت روان و سلیس است که می تواند به صورت های متفاوتی ظاهر شود . گاهی کودک در حال حرف زدن ، هجاهای اول کلمات را تکرار می کند و بعد از چند بار تکرار ، می تواند کلمه را بیان کند . غالبا هجاهایی که در ابتدای کلمه وجود دارند ، تکرار می شوند ، به عنوان مثال کودک می گوید : " سی-سی-سی-سی-سیب " .

گاهی نیز این لکنت ها به صورت کشیدن یک صدا ، مانند " مممم " خود را نشان می دهند . علاوه بر این ها ، کودکانی که به لکنت زبان مبتلا هستند ، بعضی اوقات صحبت هایشان را به طور مکرر قطع می کنند و از صداهایی مثل " آ " یا " آم " برای پر کردن فضای خالی میان حرفهایشان استفاده می کنند .

لکنت زبان ها می توانند به سراغ هر کسی بروند اما چیزی که باید بدانید این است که پسر بیشتر در معرض خطر هستند و احتمال ابتلای کودک پسر در مقایسه با دختر 4 برابر بیشتر است .

 

حتما بخوانيد : دیر حرف زدن کودک و دلایل آن

 

لکنت زبان کودکتان را تشخیص دهید

کودکان در سنین 18 تا 24 ماهگی به طور معمول کلمات را اشتباه تلفظ می کنند که یک امر کاملا طبیعی است و ممکن است تا 5 سالگی هم ادامه پیدا کند . به این مشکل ، نارسایی زبان طبیعی می گویند و نباید نگران بود که مبادا فرزندم به لکنت مبتلا شده است . تنها یک درصد از این کودکان هستند که نارسایی طبیعی زبانشان ادامه پیدا می کند و به لکنت تبدیل می شود .

به طور کلی لکنت زبان کودک علائم و نشانه های خاص خود را دارد که آن را از هر نوع تپق زدن یا مشکلات زبانی کودک مجزا می کند . برای اینکه بدانید دقیقا دنبال چه نشانه هایی باشید ، در این مقاله تمامی آن ها را ذکر کرده ایم .

 در شروع کلمه ، عبارت یا جمله مشکل دارند .
 صداها ، هجاها و کلمات را تکرار می کنند .
  بخش هایی از کلمات را طولانی می کنند .
 میان کلمه هایی مانند " تختخواب " که مرکب از دو کلمه هستند ، مکث می کنند .
 هنگام گفتن کلمات ، صورت و یا بالاتنه خود را سفت و منقبض می کنند .
 قبل از گفتن هر کلمه یا عبارت بعدی ، یک صدای " آم " یا " آ " اضافه می کنند .
 هنگام حرف زدن دچار اضطراب می شوند .
 و در برقراری روابط با دیگران مشکل دارند .

 

به علائمی که ممکن است همراه با لکنت باشند نیز باید توجه کرد :
 چشمک زدن های سریع
 لرزش لب یا فک
 تکان دادن سر
 مشت گره کرده 
 تیک های صورت

 

بیشتر بخوانيد : کودک عصبی خود را کنترل کنید

 

دلایل لکنت زبان کودکتان را بشناسید

اغلب خانواده ها پس از این که از لکنت زبان کودکشان اطمینان حاصل می کنند ، دچار استرس و پریشانی می شوند . آنها بلافاصله می خواهند بدانند چرا این اتفاق افتاده است یا چه کسی مقصر این اتفاق ناگوار است . گاهی در این هنگام زن و شوهر شروع به حدس و گمان می کنند و ممکن است این مشکل فرزندشان را به یکدیگر مرتبط بدانند به طوری که منجر به مشاجره و کشمکش میانشان می شود .

به همین منظور در ادامه علت ها و دلایل لکنت زبان را برایتان ارائه کرده ایم تا والدین دست از محکوم کردن یکدیگر بردارند و علت دقیق مشکل فرزندشان را بدانند .

ژنتیک : اکثر کارشناسان اتفاق نظر دارند که لکننت زبان یک ریشه ژنتیکی دارد . مطالعات نشان داده اند که در خانواده های 60 درصد افرادی که لکنت زبان دارند ، یک نفر هست که مبتلا به لکنت زبان باشد .

مشکل در عصب های مغزی : این اتفاق معمولا هنگامی می افتد که کودک هنگام زمین خوردن ، تصادف یا هر نوع حادثه دیگری ، به سرش ضربه وارد شود . در چنین حالتی مخصوصا اگر ضربه به سمت چپ سر وارد شود ، می تواند باعث انواع مشکلات گفتاری کودک از جمله لکنت زبان شود .

انتظارات زیاد خانواده : متاسفانه گاهی پدر و مادر ها با سختگیری های زیاد خود و انتظارات بالایی که از کودکشان دارند ، لکنت زبان را به او هدیه می کنند . این سختگیری ها ، کودک را دچار اضطراب فراوانی می کند که مبادا نتواند انتظارات پدر و مادرش را برآورده سازد و نتیجه این اضطراب به شکل لکنت زبان در او بروز می کند .

دو زبانه بودن : این که کودک دو زبان متفاوت را از همان کودکی بیاموزد ، می تواند احتمال ابتلا به لکنت را افزایش دهد .

آسیب های روحی : خوشبختانه ، امروزه در موارد کمی ، شاهد لکنت هایی هستیم که به دلیل انواع کودک آزاری ها اتفاق افتاده باشند اما تنبیه های سخت ، تجاوز و امثال آنها همواره می تواند آسیبهای روحی شدیدی به کودک وارد کنند و یکی از عوامل لکنت زبان باشند .

 

 باورهای غلطی که درباره علت لکنت زبان کودکان وجود دارد را بشناسید و آنها را جدی نگیرید :

بدانید غذاهای مادر هنگام شیردهی ، گزیده شدن کودک توسط سگ ، آینه را مقابل نوزاد قرار دادن ، کف پای نوزاد را قلقلک دادن ، دیدن مار توسط مادر در هنگام بارداری و امثال آنها هیج ارتباطی با لکنت زبان کودک ندارند .

 

 کلام آخر

لکنت زبان یکی از مشکلاتی است که ممکن است به سراغ هر کسی بیاید و در ارتباطات و تمامی مسائل مربوط به زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند . اما هر چه سن ابتلا به لکنت زبان ، کمتر باشد می تواند آسیب های بیشتری بر کودک وارد کند .

 بنابراین ، لازم است که خانواده ها با علائم لکنت زبان ودلایل بروز آن آشنا شوند ، زیرا شناسایی زودهنگام آن ، می تواند به روند بهبودی و درمان سرعت می بخشد .

در ادامه بخوانيد : باید ها و نبایدها در کنترل ترس کودکانسوالات متداول

 

1- ✔️ لکنت از چه سنینی شروع می شود ؟

✔️ همه افراد در سنین 18 ماهگی لکنت را شروع می کنند که در صورتی که تا بعد از سن مشخصیادامه نیابد ، مشکلی به وجود نخواهد آورد . توضیحات کامل درباره این نوع لکنت طبیعی و حدود سن آن در متن مقاله بیان شده است .2- ✔️ لکنت چگونه قابل تشخیص است ؟

✔️ برای شناسایی لکنت و تمایز آن از انواع مشکلات گفتاری می توان به علائم بدنی و تغییراتی در صحبت کردن که تنها مختص لکنت است توجه کرد . این علائم به طور کلی در متن مقاله بیان شده اند و برای آشنایی با آن ها می توانید به مقاله مراجعه کنید .3- ✔️ آیا لکنت یک بیماری ارثی است ؟

✔️ ژنتیک و ارث می تواند در ایجاد این مشکل کلامی تاثیر داشته باشد اما عوامل بسیار دیگری هم دخیل هستند که در مقاله به آن ها اشاره شده است .

منبع : لکنت زبان کودکان

:: بازدید از این مطلب : 1
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 22 مهر 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: