باید و نباید ها در هفته دوازدهم بارداری
نوشته شده توسط : sevda

بارداری برای زنان ، تجربه ای دردناک و سخت اما لذت بخش است ، به این معنی که درد و سختی ناشی از تغییرات بدنی مادر باردار با لذت وصف نشدنی حمل و نگهداری موجودی زنده در رحم ، همراه می شود . مادران باردار با اشتیاق فراوان در هر لحظه می خواهند بدانند جنینی که در شکم دارند در چه حال است .

آیا شما نیز جزو آن دسته از مادران بارداری هستید که در هفته دوازدهم بارداری به سر می برید و مرتبا جلوی آینه قرار می گیرید و وضعیت شکم خود را چک می کنید ؟ یا همواره می خواهید بدانید که جنینی که در شکم دارید در هفته 12 ، در چه وضعیتی است ؟ چقدر رشد کرده است ؟ و دقیقا چه چیزی در انتظار شماست ؟ اگر سوالات این چنینی برایتان پیش آمده است با مطالعه این مقاله می توانید به پاسخ سوال هایتان برسید .

 

وضعیت مادر در هفته دوازدهم بارداری

بارداری اصطلاحی است برای توصیف دوره رشد جنین در رحم مادر و معمولا 40 هفته یا تقریبا بیشتر از 9 ماه طول می کشد که از آخرین عادت ماهانه تا زمان زایمان را شامل می شود . برخی از متخصصان ، این دوره 9 ماهه را به سه دسته سه ماهه اول ، سه ماهه دوم و سه ماهه سوم تقسیم می کنند . بنابراین هفته ۱۲ بارداری، آخرین هفته از سه ماهه اول و پایان آن ، شروعی برای سه ماهه دوم محسوب می شود . از این جهت تغییراتی اساسی در وضعیت مادر در این دوره اتفاق می افتد که قصد داریم در این مقاله شما را با آنها آشنا کنیم .

 سرگیجه

در رابطه با هفته 12 بارداری یک خبر خوب و یک خبر بد وجود دارد . خبر خوب ؟ از تهوع و خستگی صبح خلاص خواهید شد زیرا به محض آرام شدن هورمون ها ، این علائم از بین می روند یا حداقل خفیف می شوند ، البته به شرط این که دو قلو باردار نباشید وگرنه حالت تهوع همچنان ادامه می یابد . اما خبر بد این است که متاسفانه سرگیجه جایگزین تهوع و خستگی تان خواهد شد .

علت سرگیجه ها می تواند تغییرات هورمونی به نام پروژسترون ( progesterone ) باشد که باعث می شود رگ های خونی شما در هفته دوازدهم بارداری گشاد شوند . گشاد شدن رگ های خونی منجر به انتقال جریان خون بیشتری برای جنین می شود که برای جنین بسیار خوب است ولی این عمل ، بازگشت خون به بدن شما را کند می کند که مثل همیشه برای مادر اصلا خوب نیست . تغییرات فشار خون نیز می تواند یکی از دلایل سرگیجه ها باشد اما شما می توانید با میان وعده منظم و نوشیدن مقدار زیادی آب از این سرگیجه ها جلوگیری کنید . 

 ترشحات شفاف

ترشحاتی که در هفته های قبل وجود داشت ، شاید کمی خارج از تحمل شده باشند اما در این هفته نیز همچنان ادامه می یابند . ترشحاتی که مشاهده می کنید یک هدف مهم دارند و آن محافظت از واژن در برابر عفونت است . باید بدانید که این موضوع کاملا طبیعی است اما به شرطی که این ترشحات شفاف باشند ، در غیر این صورت ، یعنی اگر ترشحات زرد ، سبز ، صورتی یا قهوه ای دیدید ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید . این رنگ ها می توانند نشانه ای از عفونت و یا حتی علائم سقط جنین باشند ، پس این مسئله را جدی بگیرید .

 لکه بینی

لکه بینی یا خون ریزی در هفته دوازدهم بارداری ممکن است اتفاق بیفتد ، مخصوصا اگر با همسرتان رابطه جنسی داشته باشید به دلیل حساس شدن دهانه رحم در این هفته ، احتمال خونریزی سبک وجود دارد که کاملا بی ضرر است . اما همه نوع لکه بینی را نباید عادی تلقی کنید ، مخصوصا اگر خونریزی شدید باشد و یا با گرفتگی همراه باشد می تواند یک مورد اورژانسی باشد و باید سریعا با پزشکتان تماس بگیرید .

حتما بخوانید : رابطه جنسی در بارداری آری یا خیر ؟

سردرد
سردرد ممکن است از حدود هفته ۱۲ بارداری تشدید شود که می تواند دلایلی از قبیل تغییرات هورمونی ، افت قند خون ، کم آبی بدن ، کمبود خواب یا استرس داشته باشد . این سردرد ها معمولا طبیعی هستند اما اگر متوجه افزایش شدید سردرد شده اید که قبلا تجربه نکرده اید ( مانند میگرن ) حتما پزشک خود را در جریان بگذارید .

 کم و زیاد شدن میل جنسی
هورمون ها برای هر زنی در این زمان ، به طور متفاوت عمل می کنند به طوری که ممکن است میل جنسی شما بسیار کاهش یافته باشد در حالی که این مسئله در مورد دوست شما که باردار است صدق نکند . نگران نباشید تمامی این تغییرات در میل جنسی گذرا هستند و مطمئنا مجددا به آغوش شریک جنسی خود گرایش پیدا خواهید کرد .

 

وضعیت جنین در هفته دوازدهم بارداری

در هفته دوازدم بارداری ، قد جنین در حدود 5/7 سانتی متر و وزنش حدود 28 گرم است. این هفته نقطه عطفی برای جنین شماست زیرا تغییرات بزرگی اتفاق می افتد که در ادامه مقاله این تغییرات رشدی بیان شده اند .

 اندامهای جنسی خارجی جنین به دلیل افزایش فعالیت هورمون ها شروع به ظاهر شدن می کنند . 

 انگشتان به طور کامل شکل می گیرند و ناخن های انگشتان شروع به رشد می کنند .

 چشم های آنها به یکدیگر نزدیکتر می شوند .

 کلیه های آنها می توانند ادرار تولید کنند .

 در هفته 12 آنها در حال توسعه رفلکس های پیچیده ای مانند مکیدن هستند .

 جنین شما ممکن است این هفته خود به خود شروع به حرکت کند ، اگرچه احتمالاً تا هفته های 16 تا 22 این حرکات را احساس نخواهید کرد .

 مغز استخوان ساختن گلبول های سفید خون را شروع می کند .

 اگر تا به حال به صدای قلب جنین خود گوش نداده اید ، به احتمال زیاد درمعاینه این ماه بالاخره ضربان قلبش را خواهید شنید .

 

نشانه های حاملگی در هفته دوازدهم بارداری

همانطور که جنین به سرعت به رشد خود ادامه می دهد در هر هفته نشانه های حاملگی جدید به مجموعه نشانگان اضافه می شود . بنابراین ، در هفته ۱۲ بارداری موارد زیر را هم به لیست نشانه های حاملگی که تا به امروز تجربه کرده اید ، اضافه کنید :
 افزایش وزن
 افزایش رنگدانه های پوستی که به آن ملاسما ( melasma ) می گویند .
 تیره تر شدن نوک سینه ها
 سینه های حساس یا دردناک

تغذیه مادر

از آنجا که شما به سادگی به دلیل بارداری وزن اضافه خواهید کرد ، باید توجه بیشتری به رژیم خود داشته باشید تا مطمئن شوید که افزایش وزن بیش از حد پیدا نمی کنید . چاقی و افزایش وزن می تواند منجر به عوارضی مانند دیابت بارداری ، فشار خون بالا ، درد در کمر و پاها و خستگی مفرط شود . 

از طرف دیگر ، حواستان باشد که مبادا به خاطر ترس از چاقی ، دست از خوردن به طور کامل بکشید . رژیم غذایی متعادلی داشته باشید که از میوه ها و سبزیجات ، پروتئین های بدون چربی غنی باشید . از غذاهای بی ارزش پرهیز کنید و در عوض ، میان وعده هایی مانند ماست و میوه های خشک که حاوی پروتئین ، کلسیم و مواد معدنی هستند بخورید .

اگر رژیم معمول شما تا این مرحله به خصوص سالم نبوده است ، اکنون زمان تغییر است. شما و کودک خود برای گذراندن بقیه دوران بارداری خود به مواد مغذی متنوعی نیاز دارید.

 کلام آخر

مادران باردار در تمامی دوران بارداری خود علاقه مند به دانستن وضعیت جنینی که در شکم دارند ، هستند . آن ها باید بدانند که در هفته ۱۲ بارداری که آخرین هفته از سه ماهه اول است تغییرات زیادی در وضعیت جسمانی مادران و در رشد جسمی جنین اتفاق می افتد . 

به عنوان مثال مادران دچار سرگیجه و سردرد و کاهش میل جنسی و غیره می شوند ، در حالی که نوزادان به سرعت رشد می کنند ، به طوری که حتی در انتهای هفته دوازدهم صدای ضربان قلب جنین نیز قابل شنیدن می شود .

 سوالات متداول

 

1- ✔️ در هفته دوازدهم بارداری ، مادر چه علائمی خواهد داشت ؟

✔️ در هفته دوازدهم ، مادر علامت هایی مانند سرگیجه ، سردرد ، نوسانات میل جنسی و غیره خواهد داشت که در متن مقاله تمامی این موارد به طور کامل بیان شده اند .2- ✔️ آیا لکه بینی در هفته دوازدهم بارداری خطرناک است ؟

✔️ لکه بینی و خون ریزی در صورتی که به دلیل رابطه جنسی اتفاق افتاده باشد خطری ندارد اما اگر به صورت هایی که در متن مقاله بیان شده اند اتفاق بیفتند باید فورا با پزشک تماس گرفت .3- ✔️ تغذیه مادر در هفته 12 بارداری باید به چه صورت باشد ؟

✔️ در هفته دوازدهم مادر باید مواد غذایی مورد نیاز خود را طبق یک برنامه متعادل غذایی که در متن مقاله بیان شده است ، مصرف کند .

منبع : باید و نباید ها در هفته دوازدهم بارداری

:: بازدید از این مطلب : 1
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 5 آبان 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: