4 راه کار مفید برای مقابله با جلب توجه کودکان
نوشته شده توسط : sevda

برخی از کودکان هستند که رفتارهایی را در زمان و مکان نامناسب انجام می دهند و والدین آن ها نیز به اشتباه شروع به تشویق کردن آن ها یا پاداش دادن می کنند . کودک متوجه می شود که اگر این رفتار ها را انجام دهد والدین و دیگران به او توجه خواهند کرد و مدام آن ها را تکرار می کند .
وقتی کودک به انجام دادن این کار عادت می کند ، خودش به تنهایی نمی تواند رفتارهایش را کنترل کند و فقط والدین او می توانند به او کمک کند تا رفتارهای غلط خود را ترک کند ؛ اما اگر کودک نتواند این رفتار ها را ترک کند ، به مرور بیشتر آن ها را تکرار خواهد کرد .
کودک با تکرار رفتارهای غلط و جلب توجه والدین می تواند والدینش را کنترل کند و همچنین در بزرگسالی این رفتارها به او صدمه جدی وارد خواهد کرد .

 

ترفند های مقابله با جلب توجه کودکان

شما می توانید به کودک خود کمک کنید تا دست از انجام رفتارهای غلط در زمان و مکان نامناسب و جلب توجه دست بردارد . در ادامه مقاله روش های مقابله با جلب توجه غلط کودکان را بیان می کنیم .

 

  • به کودک توجه کنید

نوزادان قادر به حرف زدن و انتقال نیازهایشان نیستند ؛ شما به عنوان مادر موظف هستید به کودکان خود توجه کنید و به گریه ها و خنده هایشان گوش کنید ، به خواسته هایشان اهمیت دهید ، از این طریق کودک متوجه می شود که برای شما مهم است و شما نسبت به نیازهایش بی تفاوت نیستید .
گوش دادن به نظر راحت است اما گوش دادن به کودکی که نتواند حرف بزند ، سخت است زیرا او توانایی گفتن مشکل و نیازهایش را ندارد ؛ در نتیجه شما باید گوش دادن فعال را یاد بگیرید و تمرین کنید در نتیجه بتوانید تشخیص دهید که کودک با گریه یا خنده چه چیزی را می خواهد به شما بفهماند .
نیازی را که از خنده یا گریه فرزندتان فهمیده اید را بیان کنید و عکس العمل او را ببینید ، در نتیجه می توانید کودک را متوجه خواسته های درونی اش کنید و برای برطرف کردن نیاز او کمکش کنید .

حتما بخوانید: آنجه باید از اختلال خواندن کودکان بدانید

  • کودک را برای رفتارهای غلط تشویق نکنید

شما باید رفتارهای اشتباه و درست را به کودک یاد دهید و این مهم ترین و اصلی ترین روش برای مقابله با جلب توجه کودکان است . زمانی که او می خواهد برای رسیدن به خواسته اش از روش ها و رفتارهای غلط استفاده کند توجهی به خواسته او نکنید .
مثلا اگر وقتی فرزندتون می خواهد به شهربازی او را ببرید و شما وقت انجام این کار را ندارید ، سعی می کند با گریه کردن شما را راضی کند و شما نباید به خاطر آرام کردنش او را به شهربازی ببرید ؛ زیرا او یاد می گیرد که برای عملی کردن هر خواسته ای که دارد از گریه استفاده کند .

 

  • بیان احساسات درونی به کودک

شما می توانید زمانی که فرزندتان در حال انجام یک رفتار غلط است به او پیغام دهید یعنی احساسات درونی خود را برای او بازگو کنید . در نتیجه کودک متوجه می شود که رفتار غلط او مهم و تاثیر گذار است در نتیجه سعی می کند آن رفتار را تکرار نکند . 
به طور مثال زمانی که فرزند 2 ساله شما وابستگی شدید داشته و مدام نق می زند و اجازه نمی دهد شما کارهای روزمره خود را انجام دهید .
پیام من : من باید کارهای خانه را امروز انجام بدهم زیرا ما فردا مهمان داریم و برای من مهم است کارهای خانه امروز تمام شود .
یا زمانی که فرزند 8 ساله شما یک ساعت دیرتر از زمانی که باید به خانه برمیگشت ، برگشته است .
پیام من : من زمانی که تو دیر به خانه میای خیلی ناراحت می شوم و دلواپس تو می شوم .

 

 

 

  • اجرای برنامه های منظم و همگانی برای مقابله با جلب توجه

در بسیاری از خانوده ها قوانینی وجود دارد که تمام اعضای خانواده موظف هستند آن ها را انجام دهند ، این برنامه ها از قبل تعیین شده است و تمامی اعضای خانواده خود را مسئول انجام آن ها می دانند به طور مثال شستن دست ها قبل از خوردن غذا ، در ساعت مشخصی در خانه حضور داشتن و ...

برنامه های معین در خانواده ها در صورتی جواب می دهند که همه اعضا آن را رعایت کنند ، از جمله  برنامه های مفید و تاثیر گذار می توان به برنامه تفریحی برای آخر شب داشتن مثلا بازی کردن یا فیلم دیدن ، تقسیم بندی کارهای مختلف خانه یا برنامه هایی که باعث نزدیکی و ارتباط اعضای خانواده می شود مثل همگی در کنار هم غذا خوردن .

بیشتر بخوانید: چرا کودکان نیاز به بازی کردن دارند

 

تفاوت کودکانی که دچار اختلال کمبود توجه و جلب توجه هستند

اختلال کمبود توجه  نیز مانند جلب توجه کردن کودکان از جمله مشکلاتی هستند که والدین می توانند با کمک به فرزندشان این اختلالات را درمان کنند . از جمله رفتار های جلب توجه در کودکان می توان به انگشت خوردن آن ها اشاره کرد و در ادامه مقاله ویژگی های کودکانی که دچار اختلال کمبود توجه هستند را بیان می کنیم .

 

  • جنب و جوش زیاد

اختلال کمبود توجه در بعضی موارد ممکن با تحرک بیش از حد کودکان همراه باشد که نشانه هایی از جمله دویدن بیش از اندازه و پریدن های بسیار دارد ، حتی آخر شب در زمان خواب نیز آرام و قرار ندارد ، مداوم در حال شیطنت و بازی گوشی است و نمی تواند برای مدتی یک جا آرام و بی حرکت بنشیند .

 

  • غفلت و بی اهمیتی

کودکانی که دچار اختلال کمبود توجه هستند نسبت به موضوعات مختلف بی تفاوت هستند و به نظر می رسد اصلا گوش نمی دهند ، کارهایی را که می خواهند انجام بدهند را نیمه تمام رها می کنند ، دچار پرتی حواس هستند به خصوص در مسائلی که نیاز به توجه زیاد دارند مثل انجام دادن تکالیف مدرسه یا گوش دادن در سر کلاس .

 

  • سرعت تحریک پذیری

 

آن ها به این دلیل که نسبت به مسائل به سرعت واکنش نشان می دهند نیاز به نظارت مستقیم و مداوم دارند ، قبل از فکر کردن هر کاری را که به ذهنش برسد را انجام می دهد ، فعالیت ها را که می خواهند انجام دهند نیمه تمام رها می کنند و سراغ فعالیت دیگر می روند .
در کلاس درس نامنظم هستند و فریاد می کشند و همچنین نمی تواند نوبت را رعایت کنند ، از تحمل کردن بیزار است و نمی تواند کارهایش را با نظم انجام دهد .

در ادامه بخوانید: از اختلال سلوک در کودکان جه می دانید
سوالات متداول

 

1- ✔️ آیا تمامی کودکان به اختلال جلب توجه مبتلا می شوند ؟

✔️ خیر ، در واقع می توان گفت برخی از کودکان که در خانواده به آن ها بی توجهی شده و یا کودکانی که به دنبال توجه بیشتر هستند به این اختلال مبتلا خواهند شد که در متن مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .2- ✔️ چگونه می توان با جلب توجه کودکان برخورد کرد ؟

✔️ برخی از کودکان که به اختلال کمبود توجه مبتلا می شوند والیدن باید بتوانند این اختلال را در آن ها با روش های مختلفی از جمله توجه کردن ، بیان احساسات و دیگر موارد که در متن توضیح داده شده است ، درمان کنند .3- ✔️  آیا کودکان مبتلا به اختلال جلب توجه سرعت تحریک پذیری بالایی نیز دارند ؟

✔️ بله اغلب آن ها به سرعت در برابر شرایط جدید و مشکلات و مسائل گوناگون واکنش نشان خواهند داد و نیاز به نظارت مستقیم دارند که در متن مقاله در این مورد بیشتر توضیح شده است .

منبع : 4 راه کار مفید برای مقابله با جلب توجه کودکان

:: بازدید از این مطلب : 76
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 18 خرداد 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: