علائم بیماری آلزایمر
نوشته شده توسط : sevda

ما در هر لحظه اطلاعات زیادی را وارد مغزمان می کنیم ، از مکالمه ها گرفته تا تصاویر و اسم ها و آدرس ها و غیره . این حجم زیاد اطلاعاتی که عمدتا کاربردی برای ما و آینده مان ندارند تنها ذهنمان را اشغال می کنند . بنابراین مغز ما مانند حافظه یک کامپیوتر غول آسا وارد عمل می شود ، در هر لحظه اطلاعات زیادی را پردازش می کند و آنهایی که مورد نیاز هستند را نگه می دارد و مابقی را درون سطل زباله خاطراتمان می اندازد . 

اما زمانی که ویروسی حافظه مان را دچار اختلال کند ، به طوری که تمامی خاطرات را یکجا پاک کند ، چه بر سرمان می آید ؟ فراموشی تمام چیز هایی که حاصل یک عمر تلاش و تجربه مان بوده اند ، می تواند خیلی دردناک باشد .

بیماری آلزایمر همان ویروس کشنده و خطرناکی است که اگر ذهنمان را هدف بگیرد می تواند به طور کلی زندگی مان را مختل کند . بنابراین بهتر است این ویروس و نشانه های آن را بشناسیم تا بتوانیم خیلی زود آن را شناسایی کنیم . در ادامه این مقاله 10 نشانه که خبر از بیماری آلزایمر می دهند بیان شده اند .

 

ده نشانه آلزایمر را جدی بگیرید

از دست دادن حافظه می تواند زندگی روزمره هر فردی را مختل می کند و ممکن است یکی ازدلایل آن بیماری آلزایمر باشد . البته چیزی که بیشتر از آلزایمر می تواند به سلامت روان افرادی که به خصوص در سنین میانسالی هستند ، آسیب وارد کند ، استرس و ترس از ابتلا به آلزایمر است .

ترس از ابتلا به بیماری باعث تعبیر و تفسیر اشتباه بسیاری از نشانه هایی می شود که با توجه به بالا رفتن سن کاملا طبیعی هستند . بنابراین در این مقاله 10 علامت و نشانه هشدار دهنده را توضیح داده ایم تا بتوانید در صورتی که متوجه هر یک از آنها شدید ، به پزشک مراجعه کنید .

 

اولین نشانه بیماری آلزایمر : فراموش کردن اطلاعات

یکی از رایج ترین علائم بیماری آلزایمر ، به ویژه در مراحل اولیه ، فراموش کردن اطلاعاتی است که اخیراً آموخته شده اند . فراموشی تاریخ ها یا رویدادهای مهم ، پرسیدن سوالات مشابه که بارها و بارها پرسیده شده اند و نیاز به وسایل کمکی برای حافظه ( به عنوان مثال ، یادداشت برداری ) یا نیاز به اعضای خانواده برای کارهایی که قبلاً به تنهایی انجام می دادید می تواند زنگ هشدار باشد .

 یک رفتار طبیعی غیر مرتبط با علائم آلزایمر : گاهی اوقات نام ها یا قرارها را فراموش می کنید ، اما بعداً آنها را به یاد می آورید که یک امر طبیعی است .

 

دومین نشانه بیماری آلزایمر : دشواری در برنامه ریزی یا حل مشکلات

برخی از افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است نتوانند یک دستورالعمل ساده مانند پرداخت قبوض را انجام دهند . بنابراین اگر در تمرکز بر کارها مشکل دارید و فکر می کنید قدرت برنامه ریزی و حل مشکل را ندارید ، بهتر است نشانه هایی که در خود می بینید را دقیق تر بررسی کنید . 

 یک رفتار طبیعی غیر مرتبط با علائم آلزایمر : اشتباهات و خطاهایی که گاه به گاه هنگام مدیریت امور مالی یا پرداخت قبض های مربوط به خانه اتفاق می افتند را با علائم آلزایمر اشتباه نگیرید زیرا این گونه خطاها همیشگی نیستند .

حتما بخوانید : استرس خود را کنترل کنید

 

سومین نشانه بیماری آلزایمر : دشواری در انجام کارهای آشنا

اگر برایتان پیش آمده است که در رانندگی بارها و بارها مسیر بسیار آشنایی را اشتباه می روید یا نمی توانید قوانین یک بازی مورد علاقه تان مانند شطرنج را پس از چندین بار تمرین به خاطر بسپرید ، لازم است کمی نگران سلامتی تان باشید و با پزشک درباره این نشانه ها صحبت کنید . 

 یک رفتار طبیعی غیر مرتبط با علائم آلزایمر : این موضوع که افراد مسن کمی با تکنولوژی بیگانه هستند ، امری پذیرفته شده است ، بنابراین اگر در استفاده از تنظیمات مایکروویو یا ضبط یک برنامه تلویزیونی هر بار به کمک احتیاج دارید ، آن را به حساب آلزایمر نگذارید .

چهارمین نشانه بیماری آلزایمر : سردرگمی در زمان و مکان

تا به حال با یک فرد مبتلا به بیماری آلزایمر برخورد داشته اید ؟ این افراد نمی دانند در کدام زمان در حال زندگی هستند ، حتی نسبت به مکانی که در آن قرار دارند هیچ گونه آگاهی ای ندارند . تاریخ ، فصل ها و گذر زمان به طور کلی از ذهن این افراد پاک می شود و بعضی اوقات ممکن است فراموش کنند کجا هستند یا چگونه به آنجا رسیده اند . 

 یک رفتار طبیعی غیر مرتبط با علائم آلزایمر : گیج شدن درباره روزهای هفته و کمی بعد محاسبه و به یاد آوردن آن ، برای همه ما پیش می آید ، پس در چنین حالتی تصور نکنید که دیگر حتما در زمان و مکان گم شده اید .

حتما بخوانید : ورزش ضامن سلامتی شما

 

پنجمین نشانه بیماری آلزایمر : مشکل در درک تصاویر و روابط فضایی

برای برخی از افراد ، داشتن مشکلات بینایی نشانه آلزایمر است . اگر در تعادل ، خواندن ، تعیین رنگ مشکل دارید و یا دچار اختلالاتی در تعیین مسافت و مسیر به خصوص در هنگام رانندگی شدید ، بهتر است برای معاینات بیشتر به پزشک مراجعه کنید . 

یک رفتار طبیعی غیر مرتبط با علائم آلزایمر : به طور کلی مشکلات بینایی با بالا رفتن سن کم کم ظاهر می شوند ، پیر چشمی و یا آب مروارید را با مشکلات دیداری مربوط به آلزایمر اشتباه نگیرید .

 

ششمین نشانه بیماری آلزایمر : مشکلات جدیدی در گفتن یا نوشتن 

اگر در میان مکالمه به طور کامل موضوع را فراموش می کنید و حتی با فکر کردن هم نمی توانید به موضوع مورد بحثتان برگردید و یا در مواردی اسامی خیلی ساده را در جملات خود اشتباه به کار می برید ، بدانید ممکن است آلزایمر در یک قدمی تان باشد . 

یک رفتار طبیعی غیر مرتبط با علائم آلزایمر : برای همه ما پیش می آید که گاهی در میان مکالمه مان نمی توانیم کلمه مورد نظر را از میان انبوهی از اطلاعاتی که در ذهن داریم ، پیدا کنیم ، این اتفاق کاملا طبیعی است .

 

هفتمین نشانه بیماری آلزایمر : قرار دادن وسایل در مکان های غیر معمول

اگر با یک فردی که به آلزایمر مبتلاست زندگی می کنید اصلا تعجب نکنید اگر کنترل تلویزیون را در یخچال یافتید یا به عنوان مثال اگر به دنبال قاشق می گردید شاید باید زیر فرش ها را جستجو کنید . در چنین شرایطی حتی ممکن است اطرافیان خود را به سرقت متهم کنند زیرا نمی توانند به یاد بیاورند که کنترل تلویزیون و یا قاشق را کجا گذاشته اند .

 یک رفتار طبیعی غیر مرتبط با علائم آلزایمر : گاهی به دلیل مشغله های ذهنی ممکن است وسایل را در مکان های اشتباهی قرار دهید ، اما به یاد داشته باشید شما یک تفاوت اساسی با فردی که به آلزایمر مبتلاست ، دارید . شما می توانید در ذهن خود مراحل را برای پیدا کردن شی مورد نظرتان به عقب بر گردانید .

 

هشتمین نشانه آلزایمر : قضاوت ضعیف

قضاوت و تصمیم گیری مورد دیگری است که تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرد . اگر وقتی به سوپر مارکت می روید و در ازای خرید اجناس مورد نظرتان ، ده برابر قیمت کالا ها را به فروشنده می دهید . بیشتر از پولی که از دست می دهید ، نگران آلزایمری باشید که به زودی به سراغتان خواهد آمد . 

 یک رفتار طبیعی غیر مرتبط با علائم آلزایمر : هر چند وقت یک بار در رابطه با تعویض روغن موتور ماشینتان دچار اشتباه می شوید و آخرین زمانی که این کار را انجام داده اید را به یاد نمی آورید ؟ نگران نباشید ، خیلی از مردم مشکلات این چنینی دارند . 

بیشتر بخوانید : مشکلات خود را به شکلات تبدیل کنید

 

نهمین نشانه بیماری آلزایمر : کناره گیری از کار یا فعالیت های اجتماعی

فردی که به آلزایمر مبتلا می شود ممکن است تصمیم بگیرد که از همه سرگرمی ها ، فعالیت های اجتماعی و خانواده اش فاصله بگیرد و به انزوا رو بیاورد . اگر چنین علامت یا نشانه ای دارید و فکر می کنید تنها به نوعی افسردگی مبتلا شده اید ، به احتمال آلزایمر هم فکر کنید .

 یک رفتار طبیعی غیر مرتبط با علائم آلزایمر : اگر گاهی برایتان پیش آمده است که احساس بی علاقه بودن به تعهدات خانوادگی یا اجتماعی می کنید ، به خودتان زمان بدهید ، به احتمال زیاد پس از چند روز روحیه تان بهتر خواهد شد .

 

دهمین نشانه بیماری آلزایمر : تغییر در روحیه و شخصیت

تغییرات زیاد در خلق و خو موضوع نگران کننده ای است . فردی را تصور کنید که بدون هیچ دلیل منطقی ای ، در هر لحظه یک نوع احساس و هیجان دارند . این افراد بدون دلیل گیج ، مشکوک ، افسرده ، ترسو ، دچار اضطراب و غیره شوند . 

 یک رفتار طبیعی غیر مرتبط با علائم آلزایمر : " تغییرات خلق و خوی بدون دلیل منطقی می تواند یکی از علائم آلزایمر باشد " لطفا در جمله ای که ذکر شد به عبارت " بدون دلیل منطقی " توجه کنید و حواستان باشد که به عنوان مثال اگر برای یک مهمانی تولد خوشحال بودید و بعد از به هم خوردن آن ، عصبانی شدید ، تغییرات خلقتان دلیل منطقی دارد .

 کلام آخر

در نهایت بیماری آلزایمر مانند هر بیماری دیگری یک سری علائم دارد که می توانند به ما هشدار بدهد که در معرض خطر هستیم . بنابراین به خصوص در سنین بالای 65 سال می توانیم گوش به زنگ این نشانه ها باشیم تا در صورت مشاهده آن ها به پزشک مراجعه کنیم و سعی کنیم که از وخیم تر شدن اوضاع جلوگیری کنیم . 

البته از آنجایی که علائم این بیماری تا حدودی در زندگی روزمره همه دیده می شود ، باید دقت کنیم که تشخیص اشتباه ندهیم و بتوانیم میان حالت عادی و حالت بیمارگونه تمایز قایل شویم .

در ادامه بخوانید : آیا مهارت خودشناسی داریدسوالات متداول

 

1- ✔️ چگونه می توان متوجه شد بیماری آلزایمر شد ؟

✔️ بیماری آلزایمر نیز مانند هر بیماری دیگری یک سری علائم دارد که در متن مقاله تمامی آن ها به طور کامل توضیح داده شده اند .2- ✔️ آیا فراموش کردن کلمات در میان مکالمه نشان دهنده شروع بیماری آلزایمر است ؟

✔️ خیر ، ممکن است این امر به دلیل مشغله ذهنی زیاد برای هر فردی اتفاق بیفتد اما اگر این اتفاق در شرایط خاصی که در مقاله توضیح داده شده است بیفتد ، باید نگران آلزایمر باشید .3- ✔️ آیا هر نوعی از تغییرات خلق و خو می تواند علامت آلزایمر باشد ؟

✔️ خیر ، تغییرات خلق و خو گاهی عادی و طبیعی هستند ، برای تشخیص حالت طبیعی از بیمارگونه می توانید به متن مقاله رجوع کنید .

منبع : علائم بیماری آلزایمر

:: بازدید از این مطلب : 1
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 7 آبان 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: