والدین کودکان دبستانی حتما بخوانند
نوشته شده توسط : sevda

یکی از اصلی ترین دوره های آموزشی که در تربیت و شکل گیری شخصیت کودکان نقش مهمی دارد ، دوره ابتدایی است که در همه جهان یک دوره آموزشی بسیار مهم است . ورود به مدرسه مرحله جدیدی از زندگی فرزند شما است زیرا او تازه می خواهد وارد محیط جدیدی شود که با آن آشنایی ندارد .

در نتیجه علاوه بر اینکه باید او را برای شرایط جدید وارد شدن به مدرسه آماده کنید بلکه باید کمکش کنید تا بتواند با شرایط جدید خود را هماهنگ کند ، کودک پیش از مدرسه رفتن از خانواده خود جدا نمانده است و در دوره ابتدایی کودک برای اولین بار این جدایی را تجربه می کند و وارد جامعه می شود .

همچنین در مدرسه کودک ساعاتی را بدون حضور والدین می گذارند و این بسیار مهم است که شما طوری فرزند خود را آماده کنید و این شرایط را کنترل کنید که کودک دچار مشکلی در مدرسه نشود و این مدت زمان را با آرامش و بدون ترس سپری کند . یکی از اصلی ترین مشکلات والدینی که فرزند دانش آموز دارند ، تکالیف مدرسه است که والدین یا با زمان انجام آن مشکل دارند یا با انجام ندادن آن .

اگر مدت زمان انجام تکالیف مدرسه طولانی شود قطعا کودک از درس خواندن و مدرسه رفتن دلزده می شود و شرایط بدتر می شود پس خودتان تشخیص دهید چه زمانی برای انجام تکالیف فرزندتان مناسب است . کودکان توانایی زمان بندی برای انجام دادن تکالیفشان ندارند بلکه باید شما برنامه ریزی کنید تا کودک در یک زمان مشخص به انجام تکالیفش بپردازد . در ادامه مقاله نکات مهم برای والدین کودکان دبستانی را بیان می کنیم .

 

نکات مهم برای والدین در دوران پیش دبستانی فرزندشان

همانطور که گفتیم والدینی که کودکان دانش آموز دارند با مشکلات مختلفی روبرو هستند زیرا فرزند آن ها برای اولین بار می خواهد از خانواده خود جدا شود . در ادامه مقاله پیشنهاداتی به والدین در دوره دبستان بیان خواهیم کرد .

1 - اگر کودک شما آمادگی و توانایی جسمی و ذهنی برای ورود به محیط دیگر از خانواده مثلا دبستان را دارد او را پیش از ثبت نام در مدرسه به پیش دبستانی بفرستید . اما از گذاشتن کودکان در دبستان قبل از رسیدن او به سن لازم خودداری کنید . مگر اینکه فرزند شما توانایی های استثنایی داشته باشد که تشخیص آن باید توسط روانشناس انجام شود .

2 - کودکان برای ورود به مدرسه نیاز به آمادگی دارند ، باید آن ها برای ورود به مدرسه آماده شوند تا از محیط مدرسه و دوری از خانواده نترسند ، در نتیجه آن ها را در دوره آمادگی ثبت نام کنید تا کودک دچار ترس از مدرسه و اضطراب نشود .

 

 

حتما بخوانید: باید ها و نباید ها در کنترل ترس کودکان

3 - اگر زیاد کودکتان به شما وابسته است سعی کنید از وابستگی او کمتر کنید تا زمانی که می خواهد از شما جدا شود ، سخت نباشد و بتواند بدون مشکل به مدرسه یا پیش دبستانی برود .

4 - نزدیکترین مدرسه به محل زندگی خود انتخاب کنید تا رفت و آمد باعث خستگی او نشود .

5 - گواهی مراکز پایش برای ثبت نام پیش دبستانی لازم است ؛ این مراکز وضیفه انجام معاینات جسمی و بررسی سلامت عمومی کودک را دارند و آمادگی تحصیل کودکان شش ساله را تایید می کنند .

6 - سعی کنید وسایل لازم تحصیلی فرزند خود را مانند مداد ، دفتر ، مدادرنگی و ...  قبل از رفتن به پیش دبستانی را آماده کنید و ثبت نام فرزندان خود را به موقع انجام دهید .

بیشتر بخوانید: عوامل مهم در انتخاب بازی کودکان

 

نکات مهم برای والدین کودک دبستانی

1 - به فرزند خود نشان دهید که علاقه دارید او به مدرسه برود ، به مدرسه بروید و در جشن شکوفه ها همراه با فرزندتان شرکت کنید تا اضطرابش کم شود .

2 - از برنامه های مدرسه ، معلمان و رفتار کارکنان مدرسه در مقابل فرزند خود تعریف کنید ، ترس و اضطراب او کم می شود و با گفتن از خوبی های هم کلاسی و معلمش او را مشتاق تر به مدرسه رفتن می کنید .

3 - با معلم کلاس اول فرزند خود بیشتر در ارتباط باشید ، به مدرسه بروید و با او صحبت کنید در مورد فرزندتان .

4 - اغلب کودکان در روزهای اول از ورود به مدرسه می ترسند ، شما باید کودک خود را همراهی کنید حتی تا چند ساعت در کنار او بمانید .

5 - اگر کودک شما افت تحصیلی دارد یا درس نمی خواند با معلم او مشورت کنید و در خانه به کودک کمک کنید .

6 - زمانی که کودک از شما سوالی می پرسد یا مشکلش را می گوید با حوصله و خوش اخلاقی با او صحبت کنید .

7 - از فشار وارد کردن به فرزندتان خودداری کنید و در حد توانایی او ، انتظار داشته باشین .

 

 

8 - به فرزند خود روحیه دهید و او را تشویق کنید تا اعتماد به نفس او بالا رود .

9 - مسئولیت پذیری را به کودک خود آموزش دهید ؛ اموری مانند نظافت شخصی و نگهداری از وسایل شخصی را به عهده کودک قرار دهید .

10 - والدین باید امکانات مناسبی را برای انجام تکالیف شب کودک خود فراهم کنند و مراقبت کنند که کودکان طبق یک برنامه ریزی معین قسمتی از وقت خویش را به انجام تکالیف درسی اختصاص دهند .

11 -  با مقررات مدرسه آشنا شوید تا بتوانید به فرزند خود در اجرای آن ها کمک کنید .

12 - به کودک خود رقابت ناسالم یاد ندهید و او را مجبور نکنید که باید همه درس هایش بیست و بهترین باشد .

 

انجام تکالیف درسی کودکان

از نظر آموزشی بهتر است دانش آموزان تکالیف خود را در مدرسه انجام دهند و در خانه به درسی که به آن علاقه دارند تمرکز کنند . همچنین طبق گزارش متخصصان زمان مناسب برای انجام کارهای آموزشی رسمی در سن دبستان را بین چهار تا شش ساعت می دانند .

بنابرین برنامه آموزشی مدارس ابتدایی باید بین چهار تا شش ساعت باشد و اگر مدرسه برنامه خود را چهار ساعت تنظیم کند حدود دو ساعت هم در منزل باید به انجام تکالیف مدرسه پرداخته شود .

در ادامه بخوانید: انتخاب رشته نهم به دهمسوالات متداول

 

1- ✔️ چطور می توان کودک را به درس خواندن علاقه مند کرد ؟

✔️ رفتار والدین کودکان پیش دبستانی در درس خواندن و تحصیل آن ها بسیار اهمیت دارد زیرا اغلب کودکان بازیگوش بوده و تمایلی به درس خواندن ندارند که در متن مقاله بیشتر به جزئیات آن اشاره شده است .2- ✔️ چرا کودکان از مدرسه و یا مهد کودک می ترسند ؟

✔️ رفتن به مهدکودک و یا مدرسه یک تجربه جدید در زندگی کودک می باشد و به همین دلیل آن ها برای اینکه باید چند ساعتی از والدین خود دور بمانند می ترسند که در متن مقاله بیشتر به جزئیات اشاره شده است .3- ✔️ نکات مهم برای والدین کودکان دبستانی چیست ؟

✔️ به دلیل ترس بچه ها از محیط مدرسه آن ها را تا مدرسه همراهی کنید ، با کودک و یا معلم او بیشتر در ارتباط باشید که در متن مقاله نکات بیشتری توضیح داده شده است .

منبع : والدین کودکان دبستانی حتما بخوانند

:: بازدید از این مطلب : 33
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 22 خرداد 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: