با همسر عصبانی خود چه کنیم
نوشته شده توسط : sevda

پیش از آن که تصمیم به ازدواج بگیرید در مورد مهارت های لازم برای ازدواج و زندگی مشترک اطلاعات مفیدی بدست آورید تا در زندگی مشترک دچار مشکل نشوید ، مهارت هایی همچون مهارت ارتباط که در زندگی ممکن است خیلی کارآمد باشد . همچنین می توان گفت به کمک مهارت ارتباط شما می تواند بسیاری از مشکلات خود و همسرتان را حل کنید .

مهارت ارتباط با همسرتان به این دلیل مهم است که شما می توانید از طریق آن با همسرتان در مورد مسائل مختلف صحبت کنید ، نیاز ها و خواسته های خود را بیان کنید و همچنین می توانید پیام خود را به همسرتان انتقال دهید که ممکن است این ارتباط به صورت کلامی یا غیر کلامی باشد .

اگر شما در انتقال پیام خود دچار اشکال شوید و نتوانید منظور خود را برسانید باعث می شود در ارتباط هایتان مشکل بوجود آید ؛ برای اگر پیامی را برای دوست خود بفرستید و او متوجه منظور شما نشود یا پیام شما به صورت کامل انتقال داده نشده باشد سوء تفاهم پیش می آید . موارد گفته شده از نمونه های سوء تفاهم نیز هستند که ممکن در انتقال پیام بوجود بیایند .

در نتیجه اگر در انتقال پیام موفق باشید و بتوانید پیام خود را به درستی انتقال دهید راه سوء تفاهم های احتمالی را می بندید . یکی دیگر از مشکلات زندگی داشتن همسر عصبانی هست که می تواند در زندگی مشکل ساز شود زیرا اگر همسر شما روحیه عصبی و پرخاشگری داشته باشد شما از اینکه با او ارتباط برقرار کنید می ترسید و از او فاصله می گیرید یا اگر او از شما انتقاد کند شما ناراحت می شوید و حس می کنید او شما را دیگر دوست ندارد .

انتقاد های همسرتان شما را ناراحت می کند حتی اگر به جا باشد و شما باید مهارت این را داشته باشید که بتوانید در این هنگام با همسر خود چگونه رفتار کنید . در کل می توان گفت افراد عصبانی مهارت ارتباط با دیگران را ندارند ، در حل کردن مشکلات ناتوان هستند و همچنین از دیگران در مورد کارها و رفتارهایشان انتقاد می کنند . در ادامه مقاله مهارت روبرو شدن با همسر عصبانی را به شما می آموزیم .

حتما بخوانید: مهارت زندگی چیست

 

توانایی زندگی با همسر عصبانی

اگر شریک زندگی شما فردی عصبانی هست و از شما انتقاد می کند ممکن است شما علاوه بر اینکه ناراحت شوید رفتار خشمگین ، خجالت زدگی از خود نشان دهید یا شجاعانه در مقابل او بایستید . برخی از افراد وجود دارند که پس از ازدواج مهارت ارتباط پس از ازدواج پیدا کرده و این سه رفتار تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارند و شما موظف هستید رفتاری را انجام دهید که مشکل حل شود . در ادامه مقاله این سه رفتار را توضیح خواهیم داد .

 

  • خشمگین

اگر برای شما نیازهای خودتان مهم تر از نیازهای دیگران است در مقابل رفتار همسرتان عصبانی می شوید ؛ افرادی که این عکس العمل را نشان می دهند عقیده دارند که اول باید نیازهای خودشان برطرف شود ، آن چیزی را که می خواهند را بدست آورند و کاری که به آن علاقه دارند را انجام دهند .

 

 

 

  • خجالت زده

اما اگر شما نیازهای دیگران را بر نیازهای خودتان مقدم تر می دانید و فکر می کنید که اولویت با خواسته های دیگران است در مقابل همسر خود خجالت زده و شرمگین می شوید همچنین اعتقاد دارید که در آن زمان باید نیازهای خودتان را جدی نگیرید و به خواسته های دیگران توجه کنید . در نتیجه سعی در برطرف کردن نیازهای دیگران دارید .
شما ممکن است قدرت بیان نداشته باشید یا حتی اگر اشتباهی مرتکب نشده باشید اما مدام در هنگام حرف زدن ، عذر خواهی کنید .

 

  • شجاعانه

اساس رفتار شجاعانه این است که شما مهارت ارتباط داشته و در کنار اهمیت دادن به نیازهای دیگران ، به خواسته های خود نیز توجه می کنید و اهمیت می دهید . حق شما این است به فکر برطرف کردن نیازهای خود باشید و همچنین دیگران نیز حق دارند به فکر برآورده کردن نیاز های خود باشند .
شما هنگام برطرف کردن نیازهایتان به خواسته ها و احساس های دیگران نیز توجه می کنید اما احساسات ، افکار و نیازهای خود را واضح و مستقیم بیان می کنید . همچنین دوست دارید با گفت و گو کردن به توافق برسید ولی نه به قیمت اینکه یا خودتان یا دیگران به نیازهایتان نرسید .

بیشتر بخوانید: مهارت هایی که قبل از ازدواج باید داشته باشید

 

چگونه رفتار شجاعانه داشته باشیم

همان طور که می دانید تقریبا همه افراد در موقعیت هایی قرار گرفته اند که نه گفتن برایشان مشکل بوده ، اغلب افراد می توانند در چنین مواقعی رفتار شجاعانه نشان دهند اما خیلی ها به علت ناتوانی در مخالفت کردن با این درخواست ها موافقت می کنند .
یکی از دلایلی که ما از خود رفتار شجاعانه نشان نمی دهیم این است که از حقوق خود آگاه نیستیم و همچنین یکی از علل بروز مشکل در رفتار شجاعانه ، خلقیات و روحیه شما است .

مثلا احساس گناه می کنید اگر نه بگویید یا اذیت شدن و ناراحت شدن دیگران شما را غمگین می کند همچنین شما فکر می کنید که در برابر خواسته ها و نیازهای دیگران مسئول هستید و باید در برآورده شدن آن ها کمک کنید .

شما معتقد هستید اگر به کمک دیگران نروید و به او نه بگویید آدم بدجنس و خودخواهی هستید ، شما حاضر هستید که از نیازهای خود غافل شید اما به دیگران نه نگویید .

گاهی افراد می ترسند دوست خود یا هرکسی دیگری که از او کمک خواسته ، از دست دهد اگر نه بگوید . همچنان اعتقاد دارند که اگر به دیگران کمک کنم برای آن ها عزیز هستم و آن ها من را دوست دارند .

اغلب افراد احساس مهم و با ارزش بودن می کنند در مواقعی که از آن ها کمک می خواهند و اعتقاد دارند اگر کبار نه بگوید و خواست دیگران را قبو نکند آن ها دیگر به او توجه نمی کنند .

 

رفتار شجاعانه با شریک زندگی عصبانی

اینکه شما بتوانید در مقابل همسر عصبانی که شما را تحقیر می کند یا اغلب عصبانی است ، رفتار شجاعتمندانعه انجام دهید نیازمند مهارت و تمرین های مکرر است وگرنه این مهارت در ذات همه انسان ها وجود ندارد .

به مثال های زیر توجه کنید :

همسر : اینجا خیلی شلوغ شده است ، نمی توانی  وسایل خودت را برداری ؟ به غیر از فیلم تماشا کردن نمی توانی کاری انجام دهی ؟

پاسخ خجالت زده : شرمنده . الان آن ها را جمع و جور میکنم و اینجا را خلوت می کتم .

پاسخ عصبانی : اگر اینجا اینقدر شلوغ است و ناراضی هستی چرا به خانه مادرت نمی روی و دیگر برنمی گردی ؟

پاسخ شجاعانه : اینجا شلوغ و کثیف شده است . می دانم اما روز سختی داشتم ، الان خسته هستم یکم استراحت کنم و باهم مرتب خواهیم کرد .


مثال دوم :

همسر : من امشب یک قرار کاری دارم و برای شام نمی توانم در خانه باشم ، خودت مراقب بچه ها باش .

پاسخ شجاعانه : تمام سعی خودم را می کنم اما از این به بعد چند روز قبل تر به من خبر بده تا برنامه ریزی کنم .

پاسخ عصبانی : هر شب هر شب جلسه کاری ، تو اصلا به خانواده ات توجه نمی کنی .

پاسخ خجالت زده : باشه حتما مواظب خودت باش

در ادامه بخوانید: مهارت های ده گانه برای زندگی بهترسوالات متداول

 

1- ✔️ چرا در برخی از موارد زندگی با همسز عصبانی دشوار است ؟

✔️ اغلب افراد نمی توانند فردی که مداوم عصبانی بوده و پرخاشگر است را تحمل کرده و با او ازدواج کنند زیرا همسر عصبانی حتی قدرت انتقال پیام را نیز ندارد که در متن مقاله بیشتر در مورد جزئیات توضیح داده شده است .2- ✔️ در مقابل همسر عصبانی چه رفتاری باید از خود نشان داد ؟

✔️در واقع می توان گفت اگر با فرد عصبانی ازدواج کرده اید تنها خودتان می توانید با انجام رفتارهای مختلف که در متن مقاله در مورد آن ها توضیح داده شده است ، با همسر خود رفتار کرده و او را آرام کنید .3- ✔️ چطور می توان با همسر عصبانی شجاعانه رفتار کرد ؟

✔️ از جمله رفتارهایی که می توان با همسر عصبانی داشت رفتار شجاعانه می باشد که باید به گونه ای رفتار کنید که او نمی تواند مداوم عصبانی بوده و شما را اذیت کند که در متن مقاله بیشتر در مورد آن پرداخته شده است .

منبع : با همسر عصبانی خود چه کنیم

:: بازدید از این مطلب : 91
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 18 خرداد 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: