کتابخوانی برای کودکان
نوشته شده توسط : sevda

کتاب و کتابخوانی باید بخشی از زندگی مان باشد، مثل غذا خوردن، خوابیدن و تفریح! کتابخوانی برای کودکان راه و رسم خود را دارد و چه خوب است بدانید که اول باید کودک را مجاب به کتابخوانی کنید و سپس به سراغ انتخاب کتاب مناسب برای او بروید.

کودک باید بداند چرا کتابخوانی اهمیت دارد و وقتی به یک تعریف درست رسید موقعیت مطالعه را برای خود فراهم سازد. کتابخوانی برای کودکان از همان روزهای اول زندگی نتیجه بخش است همان روزهایی که کودک هنوز حرف نمی زند و سواد ندارد! شنیدن یکی از اصلی ترین نشانه های رسیدن به رشد است به خصوص اگر پای جملاتی جالب در میان باشد. در این مقاله به بررسی اهمیت کتابخوانی برای کودکان و فواید آن پرداخته شده است.

 

اهمیت کتابخوانی برای کودکان چیست

چرا کتابخوانی برای کودکان مفید است؟ اصلاً کودکان را چه به کتاب و کتابخوانی! حتما این جملات بارها به گوش شما رسیده است که کودک باید کودکی کند اما موضوع این است که کتابخوانی برای کودکان نیز بخشی از کودکی محسوب می شود.

اهمیت کتابخوانی برای کودکان از آنجایی شروع شد که وقتی مادری چند بیت از یک شعر را در دوره نوزادی در گوش نوزاد زمزمه می کند او لبخند می زند! اینجاست که مشخص می شود کودکان از همان روزهای اولیه متوجه می شوند و واکنش نشان می دهند. کتاب ها دنیای عجیبی دارند، برخی بسیار مهیج هستند و برخی با سرعت کندتری پیش می روند اما هر یک شرایطی برای یادگیری دارند.

کتابخوانی برای کودکان شکل و شمایل خاص خود را دارد. در ابتدا باید واکنش کودک در شنیدن جملات کتاب سنجیده شود تا تاثیر آن بر روی روح و روان آن مشخص شود. وقتی برای کودکانتان کتاب می خوانید به او اجازه می دهید که دید وسیع تری به زندگی داشته باشد. او زمان خود را به صورتی تنظیم می کند که سهم ارزشمندی از زندگی را در بر بگیرد. موضوعی که در خصوص کتابخوانی کودکان دیده می شود اینکه کتاب باعث می شود کودک رنگ ها را بشناسند و در نقاشی کودکانه او تاثیر گذارد، قرار گیری کلمات در جای مناسب را یاد بگیرد و حروف را به دقت بررسی کند. کتاب و کتابخوانی دنیایی پر از تجربه است هم برای مادران و هم برای فرزندان!

اهمیت کتابخوانی برای کودکان در نوع ترتیب آنها نیز مشخص می شود. اینکه کودک سعی می کند بهترین کلمات و جملات را بشوند و گوش او عادت می کند که به جملات مثبت واکنش نشان دهد. اهمیت کتابخوانی در تنظیم خواب کودک نیز مشخص می شود به طوری که خواندن کتاب برای کودکان پیش از خواب از موارد مهمی محسوب می شود و کودک می تواند آرامش بی نظیری به خود هدیه دهد.

حتما بخوانید: بی خوابی کودکان

 

مزایای کتابخوانی برای کودکان

کتابخوانی برای کودکان و فرزندان فواید و مزایای بسیاری به همراه دارد، در این جا فواید کتابخوانی برای کودکان را در سه بخش مهم بررسی می کنیم:

مزایای کتابخوانی برای کودکان از نظر روانی

کودکانی که از سنین کودکی با کتاب و کتابخوانی بزرگ می شوند دید وسیعی به زندگی دارند. کودکان به فضای کتابخانه در منزل خود عادت دارند و از این رو ذهن باز و خلاق تری دارند. کودکانی که جملات مختلفی از کتاب را می شنوند حس آرامش بیشتری دارند. بررسی ها نشان می دهد که این دسته از کودکان کمتر دچار شب ادراری شده و همینطور موضوع حرف زدن در خواب،هراس خوابی و ترس از تاریکی کودکان در این افراد برطرف می شود.

مزایای کتابخوانی برای کودکان از نظر جسمی

کتاب غذای روح است و وقتی روح سالم باشد جسم نیز در مسیر درستی پیش می رود. اینکه کودک از خوردن غذا امتناع می کند و بعد در کتاب خرس مورد علاقه خود را در حال خوردن غذا می بیند به صورت ناخودآگاه دست از لجبازی کودکانه بر می دارد، این در حالی است که اگر بارها به او می گفتید که غذا بخورد با شما لجبازی می کرد. به طور کلی کتاب و کتاب خوانی سبب می شود که کودک موقعیت خود را از نظر یادگیری به شکل اصولی دنبال کند.

کتابخوانی برای کودکان

مزایای کتابخوانی برای کودکان از نظر رشد و شکوفایی و استعداد

فواید کتاب خوانی برای کودکانی که در سن رشد هستند بسیار زیاد است. کودکان باید از سنین کودکی استعداد خود را پیدا کنند و کتاب کمک می کند تا این رویکرد شکل بگیرد. در واقع کتاب خوانی برای کودک سبب می شود که ایده های تازه را بشوند و با خلاقیت، خود را به جای کاراکترهای داخل کتاب بگذارد به این ترتیب می تواند فضای مختلفی را تجربه کند و این تجربه سبب گسترش یک استعداد عمیق در او می شود. کودکان دنیای پر از رنگ و طرح دارند و کتابخوانی برای کودکان سبب می شود تا طرح و رنگ مخصوص خود را به سادگی پیدا کنند.

حتما بخوانید: پرورش خلاقیت کودک

 

نکات مهم کتابخوانی برای کودکان

مادران و پدران عزیز اگر قصد کتابخوانی برای کودکان دارید یک سری نکات مهم را مدنظر قرار دهید:

1کتابخوانی برای کودکان در هر زمان و مکانی ممنوع

کودک شما خسته است و دوست دارد بخوابد یا زمان دیدن کارتون مورد علاقه او است و شما کتابی در دست دارید و اجبار می کنید که به حرف شما گوش دهد! این روش سبب تنفر از کتاب می شود بنابراین بگذارید کودک خود تصمیم بگیرد که چه زمانی برای او کتاب بخوانید.

2کتابخوانی برای کودکان پیش از خواب شب

از گذشته تا به امروزه کودکان علاقه زیادی به شنیدن قصه پیش از خواب دارند بنابراین داستان های کوتاه و جذاب را انتخاب کنید و زمانی که کودک در رختخواب است برای او بازگو کنید به این ترتیب کودک می تواند خواب آسوده تری داشته باشد.

3در انتخاب کتاب دقت کنید

کتابی که شما را خوشحال می کند و برای شما جالب است ممکن است از نظر کودک شما بی معنی به نظر برسد پس سعی کنید به سراغ کتابی بروید که اولاً با شرایط سنی کودک شما سازگار باشد و ثانیاً با روحیات و سلیقه او همخوانی داشته باشد. اگر کودک شما علاقه ای به شنیدن شعر ندارد به سراغ کتاب های داستان بروید.

4در مسیر کتابخوانی برای کودکان با او همراه باشید

کودکان دوست دارند برخی از کاراکترها را به خود نسبت دهند و چه خوب است که شما هم در این مسیر با او همگام باشید و اجازه دهید که کودک با شما راحت باشد.

5به او نگویید اگر کتاب نخواند بی سواد و بدبخت است

استفاده از جملات منفی سبب می شود کودکان با ترس زیادی بزرگ شوند و در این زمینه مشکلات زیادی ایجاد می شود بنابراین کتاب خوانی برای کودکان یک انتخاب است و اگر کودک با هر یک از تکنیک های موجود باز هم علاقه ای به کتاب خوانی نداشت بهتر است از سایر روش های فرهنگی استفاده کنید و او را سرزنش نکنید.

حتما بخوانید: خصوصیات مهدکودک خوب

 

کلام آخر

کتابخوانی برای کودکان سبب می شود تا کودک مشتاق برای خواندن و نوشتن شود، ایده پردازی یاد بگیرد و رنگ ها بشناسند، خود را به جای کاراکترهای داستان بگذارد و مسیر رشد خود را سالم طی کند. کتابخوانی برای کودکان راه و رسم خود را دارد و مشورت با کودک در انتخاب کتاب مورد نظر بسیار مهم است. سوالات متداول

 

1- ✔️ اهمیت کتابخوانی برای کودکان چیست؟

✔️ کتابخوانی برای کودکان از همان روزهای اول زندگی نتیجه بخش است بنابراین اهمیت زیادی دارد که در متن مقاله به آن پرداخته شده است.2- ✔️ مزایای کتابخوانی برای کودکان چیست؟

✔️ کتابخوانی برای کودکان و فرزندان فواید و مزایای بسیاری به همراه دارد مه در متن مقاله شرح آن مطرح شده است.3- ✔️ نکات مهم کتابخوانی برای کودکان چیست؟

✔️ در صورتی که قصد کتابخوانی برای کودکان را دارید یکسری نکات را باید رعایت کنید که در متن مقاله توضیح داده شده است.

منبع : کتابخوانی برای کودکان

:: بازدید از این مطلب : 1
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 28 فروردين 1400 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: