تاثیر طلاق بر مردان
نوشته شده توسط : sevda

هرچند که جدایی تبعاتی را به دنبال دارد که هم دامنگیر زن می شود و هم مرد اما در جامعه به آسیب هایی که به زن و فرزندان وارد می شود بیش تر مورد توجه قرار دارند و اکثریت گمان می کنند رنجی که بر مرد اعمال می شود بسیار کم تر از زن است و گاهی دیده می شود برای تسکین اندوه مردان تلاشی نمی شود.

این در حالی است که تاثیر طلاق بر مردان زیاد است و آن ها  نیز بعد از جدایی به حالاتی مانند احساس گناه، اندوه و افسردگی دچار می شوند. در اکثر موارد که زن درخواست دهنده طلاق است زن خود را برای جدایی از لحاظ روحی آماده کرده است اما مرد با یک رویداد ناگهانی روبرو می شود. در این مقاله به تاثیر طلاق بر مردان می پردازیم.

 

طلاق چه تاثیراتی بر مردان دارد

ما کلیشه های بسیاری را می شنویم که در آن ها ادعا می شود مردان به زندگی مجردی بسیار علاقه دارند و زندگی مجردی را می خواهند که با زنان دیگر رابطه داشته باشند. بعد از جدایی هم به راحتی با این مسئله کنار می آیند و خوشحال تر نیز هستند. این افکار غلط در حالی رواج دارند که برخی تحقیقات نشان می دهد تاثیر طلاق بر مردان بیش تر از خانم ها می باشد.

مردان بعد از طلاق دچار احساساتی مانند اندوه، سرخوردگی، خشم، افسردگی می شوند. اثر طلاق بر مرد می توان خود را به شکل افسردگی شدید، پرخاشگری و میل به مصرف الکل و اعتیاد نشان دهد و حتی گاهی دست به رفتارهای پرخطری مانند خودکشی بزنند. این پیامد های طلاق بر مردان زمانی خود را بیش تر نشان می دهند که عامل جدای خیانت زن به مرد باشد. مرد بعد از جدایی احساس شکست عشقی عمیقی دارد که باعث منزوی و گوشه گیر شدن او می شود.

ساختار اکثر جوامع به ویژه جوامع توسعه نیافته به شکلی می باشد که زنان بعد از جدایی به دلیل فشارهای اقتصادی، اجتماعی و روحی آسیب های بسیاری می بینند اما تحقیقاتی جدید نشان می دهد عوارض جسمی و روحی طلاق بر مردان بیش تر است و گاهی تا سه برابر می رسد.

این در حالی می باشد که در جامعه به تسکین آلام مرد بعد از جدایی توجه کمی می شود.  به همین دلیل لازم است که آقایان و سایر افراد جامعه نسبت به تاثیر طلاق بر مردان اطلاعات بیش تری را کسب کنند تا در زمان لزوم بتوانند آن عوارض را کاهش دهند.

حتما بخوانید: شرایط طلاق توافقی

 

 

 

 

 

آسیب های طلاق بر مردان

بسیاری تصور می کنند که مردان از طلاق آسیب زیادی نمی بینند و به سرعت از آن عبور می کنند و تاثیر طلاق بر زنان بیشتر است اما مردان نیز آسیب های بسیاری می بینند که در این جا مشاهده می کنید.

مشکلات اقتصادی مردان

مردان بعد از جدایی با مشکلات اقتصادی کم تری روبرو هستند. اما گاهی به دلیل پرداخت مهریه سنگین با مشکلات مالی روبرو می شوند و گاهی به زندان می روند. همچنین انگیزه مردان بعد از طلاق برای کار و تلاش کم می شود. حتی ممکن است به دلیل رو آوردن به مواد مخدر کار خود را از دست بدهند.

مشکلات جسمی برای مردان

آسیب طلاق به مردان می تواند خود را به شکل مشکلات جسمی نشان دهد. زیرا مردان بعد از جدایی به عادات بعد مانند مصرف الکل و دخانیات رو می آورند. همچنین مشکلات روحی بعد از جدایی باعث بروز مشکلاتی مانند سردرد، معده درد، استفراغ و بیماری های قلبی می شود.

گناهکار بودن مرد از دید جامعه

حتی در جوامع مرد سالار هم مردان را عامل طلاق می دانند. زیرا زنان می توانند به دلیل مواردی مانند خشونت فیزیکی و یا اعتیاد جدا شوند اما این موارد یا در زن ها وجود ندارد و بسیار کم است. همچنین بیش تر درخواست های طلاق از سوی زنان است که خود عامل آن است که فکر کنند مردان مقصر جدایی هستند.

تاثیر طلاق بر مردان

عدم دریافت حمایت عاطفی پس از طلاق

یکی دیگر از عوارض طلاق بر مردان این است که از حمایت عاطفی کم تری برخوردار هستند. اطرافیان یا آن ها را مقصر می دانند و یا آن ها را محکم و قوی می پندارند و گمان می کنند نیازی به حمایت عاطفی ندارند.

گرایش به بزهکاری مردان

همسران مردان را از مصرف مواد مخدر و الکل و رفت و آمد با آدم های بزهکار بر حذر می دارند اما جدایی و مشکلات روحی که به دنبالش می آید باعث می شود مرد به بزهکاری روی آورد.

دشواری در مراقبت از فرزندان پس از طلاق

یکی دیگر از پیامد های طلاق بر مردان این است که به دلیل عدم آموزش در راستای نگهداری از فرزند در این زمینه به مشکل برخورد می کنند و از سویی ساعات کاری آن ها پایین می آید تا بتوانند از فرزند خود مراقبت کنند.

مشکل در ازدواج مجدد برای مرد

مردان از لحاظ عاطفی و جسمی وابستگی بیش تری به همسران دارند به همین دلیل مدت کوتاهی بعد از جدایی وارد رابطه جدید یا ازدواج مجدد می شوند که این روابط ناپایدار می باشند.

افسردگی در مردان

یکی از مهم ترین عوارض طلاق بر مردان افسردگی است. مردان بعد از جدایی مملو از احساسات سرخوردگی، خشم، عشق و نفرت هستند و اعتماد به نفسشان به دلیل برخوردهای همسر و خانواده همسر کم می شود که باعث بروز افسردگی می شود.

خودکشی پس از طلاق در مرد

بعد از جدایی وضعیت بد روحی و روی آوردن به مواد مخدر و الکل به مشکلات دامن می زند و باعث می شود افکار خودکشی در آن ها شکل بگیرد.

حتما بخوانید: دلایل خودکشی

 

راه های درمان پیامد های طلاق بر مردان

همانطور که ذکر شد تاثیر طلاق بر مردان نیز بسیار زیاد است که برای درمان پیامد طلاق بر مردان بهتر است موارد زیر رعایت شوند.

1احساسات را درون خود نریزند

برای بهبود تاثیر طلاق بر مردان بهتر است فرد احساسات بد را درون خود نریزد. بهتر است بعد از جدایی با یک فرد معتمد ترجیحا یک روانشناس صحبت کنید. همچنین می توانید احساسات خود را روی کاغذ بنویسید.

2به خود فرصت دهید

بلافاصله بعد از جدایی برای از یاد بردن رابطه قبلی به رابطه جدید وارد نشوید. زیرا نهایتا این رابطه جدید هم با شکست روبرو می شود. به خودتان فرصت دهید بهترین زمان برای شروع یک رابطه تازه وقتی می باشد که با جدایی از همسرتان کاملا کنار آمده باشید.

3از اطرافیان دوری نکنید

ممکن است اطرافیان شما را در این مسئله مقصر بدانند و باعث شود شما از اجتماع دوری کنید اما این ار بسیار اشتباهی می باشد زیرا به احساسات بد شما دامن می زند.

4زندگی سالمی را در پیش بگیرید

یکی دیگر از راه های بهبود تاثیر طلاق بر مردان  در پیش گرفتن زندگی سالم است. ورزش کنید و رژیم غذایی سلامتی را دنبال کنید.

5کمک تخصصی دریافت کنید

بعد از فرایند جدایی بهتر است به یک روانشناس خوب مراجعه کنید تا به شما کمک کند از این بحران روحی موفق خارج شوید.

در ادامه بخوانید: پیامد طلاق بر فرزندان

کلام آخر

طلاق برای زن و مرد هر دو آثاری را بر جای می گذارد که ممکن است فشارهای گوناگونی را به آن ها وارد کند. هرچند به دلیل محکم و قوی تر پنداشتن مردان به آسیب هایی که به آن ها ممکن است وارد شود توجهی نمی شود اما طلاق تاثیر زیادی بر مردان دارد. بنابراین آن ها نیز نیاز به مراقبت و حمایت اطرافیان دارند.

 

 

 

 سوالات متداول

 

1- ✔️ طلاق چه تاثیراتی بر مردان دارد؟

✔️ مردان بعد از طلاق دچار احساساتی مانند اندوه، سرخوردگی، خشم، افسردگی می شوند که در متن مقاله مطرح شده است.2- ✔️ آسیب های طلاق بر مردان چیست؟

✔️ بسیاری تصور می کنند که مردان از طلاق آسیب زیادی نمی بینند و به سرعت از آن عبور می کنند که در متن مقاله این موضوع شرح داده شده است.3- ✔️ راه های درمان پیامد های طلاق بر مردان چیست؟

✔️ همانطور که ذکر شد تاثیر طلاق بر مردان نیز بسیار زیاد است که برای درمان پیامد طلاق بر مردان باید اقدام کرد که در متن شرح داده شده است.

منبع : تاثیر طلاق بر مردان

:: بازدید از این مطلب : 1
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 29 فروردين 1400 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: