هر آنچه که باید در مورد اضطراب بدانید
نوشته شده توسط : sevda

بی شک تمام افراد در موقعیت هایی قرار گرفته اند که حال و احوال آن ها دگرگون شده است ، این دگرگونی می تواند نشانه ای از اضطراب باشد . در واقع اضطراب حالت ناخوشایندی در افراد است که در برخی از موقعیت های مختلف زندگی ممکن است آن را تجربه کنید .

آیا می دانید فرد در چه زمان هایی دچار اضطراب خواهد شد ؟ آیا از تاثیرات اضطراب بر روح و روان و یا حتی جسم افراد چه می دانید ؟ نشانه های فرد مضطرب چیست ؟ آیا افراد فقط در موقعیت های بحرانی زندگی دچار اضطراب خواهند شد ؟

در واقع احساس اضطراب در افراد تنها در موقعیت های دشوار زندگی و در زمانی که فرد تحت فشار است به وجود می آید . لازم است بدانید که اضطراب همیشه هم بد نیست و ممکن است حتی گاهی باعث پیشرفت فرد نیز شده و او را به موفقیت برساند .

 

تعریف اضطراب

همه افراد در زندگی در موقعیت هایی قرار گرفته اند که اضطراب را تجربه کرده اند ، این حس اضطراب با توجه به موقعیت و شرایط بحرانی فرد ممکن است کم و یا زیاد باشد . می توان گفت میزان بالای اضطراب مشکل آفرین بوده و حتی گاهی سلامت فرد را نیز به خطر می اندازد .

حس اضطراب احساس عدم اطمینان ، درماندگی ، نگرانی همراه با مشکلات جسمی می باشد که فرد در موقعیت های بحرانی زندگی دچار آن می شود . زمانی که حس اضطراب به سراغ فرد می آید همراه با تپش قلب ، تنگی نفس ، تعریق ، سردرد ، لرزش دست ها و غیره همراه است .

افرادی که بیش از اندازه در معرض حالت های روحی اضطراب قرار می گیرند دچار حالت هایی همچون اختلال اضطراب اجتماعی ، اختلال اضطراب فراگیر و یا منتشر ، اختلال اضطراب پس از سانحه ، اختلال وسواس جبری و اختلال هراس خواهند شد .

نکته مهم این است که آیا اضطراب همان استرس است ؟ برخی از افراد بر این باور هستند که حس اضطراب در افراد همان استرس بوده و اما اضطراب و استرس با یکدیگر متفاوت هستند . در اینصورت نباید واژه استرس را به جای اضطراب به کار برد .

حتما بخوانید: کنترل استرس

 

از علائم اضطراب در افراد چه می دانید

با توجه به تفاوت حالات روحی افراد و موقعیت های آن ها نشانه های اضطراب در افراد نیز متفاوت است و به همین دلیل نمی توان گفت برخی از نشانه های اضطراب در افراد شایع است . اما می توان گفت برخی از نشانه ها هستند که در تمامی افراد مشترک بوده که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد :


اغلب افراد زمانی که در موقعیت های بحرانی قرار می گیرند به دلیل حس اضطرابی که دارند دچار ترس و نگرانی نیز خواهند شد .

ممکن است افراد در موقعیت های تنش زا دچار افکار وسواسی شوند .

زمانی که افراد برای موضوعی اضطراب دارند ، به دلیل مشغول بودن ذهنشان در شب نیز موقع خواب کابوس خواهند دید .

اکثرا اضطراب افراد با عرق کردن دست ها ، سرد شدن و یا لرزیدن دست و پا آن ها بروز داده می شود .

برخی نیز ممکن است به دلیل شرایط بد اتفاقی که برای آن ها افتاده است ، احساس ناتوانی و درماندگی داشته باشند .

افراد در موقعیت های تنش زا نه تنها دچار تنگی نفس شده بلکه تپش قلب نیز خواهند گرفت .

افرادی که بسیار تحت تاثیر شرایط و موقعیت قرار می گیرند به دلیل ترس از شرایط ممکن است دچار لرزش بدن نیز شوند .

خشکی دهان و یا حالت تهوع نیز ممکن است از نشانه های بروز اضطراب در افراد باشد .

تعدادی از افراد نیز ممکن است در شرایط بحرانی و اتفاقات ناگوار زندگی شان دست و پاهایشان بی حس شده و یا سوزن سوزن شود .

اگر موقعیت به وجود آمده برای فرد غیر قابل درک باشد ممکن است دچار تنش عضلانی و یا حتی سرگیجه نیز شوند .

برخی از افرادی که در موقعیت های اضطرابی تپیش قلب می گیرند ،  تنفس آن ها به شماره افتاده و نفس کشیدن آن ها عمیق خواهد شد .

احساس خستگی و همچنین ضعف بدن نیز می تواند از دیگر علائم فرد مضطرب باشد .

نشانه ها و علائم گفته شده اغلب در موقعیت های پر خطر ، استرس زا و بحرانی زندگی به وجود می آید که فرد به این دلیل که توانایی روبرویی با مشکل را نداشته این حالت ها را تجربه خواهد کرد .

اما متاسفانه برخی از افراد وجود دارند که در شرایط عادی و بدون اینکه هیچ اتفاقی افتاده باشد ؛ نشانه های گفته شده را تجربه می کنند و یا ممکن است در طول روز این علائم را داشته باشند ، اگر اینگونه بود برای درمان باید به پزشک مراجعه کنید .

بیشتر بخوانید: انواع اختلالات شخصیتی

 

چگونه می توان اضطراب را درمان کرد ؟

با وجود اضطراب و نشانه های آن در شرایط بحرانی باز هم می توان حس اضطراب در افراد را درمان کرده و از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کرد . در ادامه دو روش برای درمان اضطراب را بیان خواهیم کرد :

 

  • درمان اضطراب از طریق روش روان درمانی

با توجه به تشخیص پزشک تصمیم گرفته می شود که برخی از افراد از چه روشی برای درمان اضطراب خود استفاده کنند . روش روان درمانی شامل روش هایی مانند مواجه سازی ، غرقه سازی ، حساسیت زدایی ، تن آرامی و توقف فکر می شود .

 

  • درمان اضطراب از طریق روش دارو درمانی

برخی از پزشکان نیز برای درمان از روش دارو درمانی استفاده کرده و برای افرادی که دچار اضطراب می شوند دارو تجویز خواهد کرد . از جمله داروهایی که در گذشته پزشکان تجویز می کرده اند می توان به لورازپام ، دیازپام و باسپیرون اشاره کرد .

اما لازم است بدانید که امروزه برخی از روانشناسان دیگر از داروهای نام برده شده استفاده نخواهند کرد و از داروهایی مانند پروزاک که برای افسردگی نیز کاربرد دارند استفاده می کنند . در واقع می توان گفت نوع دارو و میزان آن بستگی به اختلال اضطرابی فرد و تشخیص پزشک دارد .

 

در نهایت


تمامی افراد در طول زندگی خود در موقعیت های تنش زا قرار گرفته و بی شک دچار اضطراب نیز شده اند ، اما جای نگرانی نیست . در موقعیت های بحرانی زندگی اضطراب اتفاقی طبیعی بوده که هر فردی به آن دچار خواهشد شد .

حتی با کمک پزشک نیز می توان اضطراب افراد را درمان کرد ، اما اضطراب های موقتی که فرد در موقعیت های بحرانی به آن دچار خواهد شد نیاز به درمان نداشته و طبیعی است . اما در بعضی از مواقع که اضطراب فرد تبدیل به اختلال اضطرابی خواهد شد باید به پزشک مراجعه کرد .

در ادامه بخوانید: تعریف اعتماد به نفس

منبع : هر آنچه که باید در مورد اضطراب بدانید

:: بازدید از این مطلب : 12
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 3 تير 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: