علت دیر پریود شدن
نوشته شده توسط : sevda

آیا می دانید چرخه قاعدگی شما منظم است یا نه ؟ از روش های جلو انداختن پریود چه اطلاعاتی دارید ؟ آیا می دانید چرا اغلب سیکل قاعدگی شما نامنظم می شود ؟ علل دیر پریود شدن ماهانه شما از چیست ؟

همانطور که می دانید پریود یا همان قاعدگی یک چرخه مهم و غیر قابل انکار در زندگی خانم ها است . قاعدگی نشان دهنده سلامت زنانگی و توانایی باردار شدن است که در سن بلوغ رخ می دهد . ممکن است گاهی این چرخه دچار اختلال شود و نظم سیکل قاعدگی بهم بریزد و یا دچار تاخیر شود .

اختلالات قاعدگی یا نشان دهنده مشکلات در بدن خانم ها است یا می تواند باعث بروز مشکلاتی در بدن آن ها شود . حتی ممکن است در برخی از موارد که این اختلالات شدت می یابد ، عملکرد روزانه فرد را نیز دچار مشکل کند .

لازم به ذکر است بدانید که هر زنی باید در مورد نشانه ها و علائم اختلالات قاعدگی که نیاز به مراقبت پزشکی دارند ، اطلاعات کافی را داشته باشند . اگر اختلالات چرخه قاعدگی شدید شود حتی ممکن است باعث نازایی نیز شود پس به آن توجه بیشتری داشته باشید .

آیا می دانید سیکل قاعدگی چیست ؟ از متوسط تعداد روزهای سیکل قاعدگی چه اطلاعاتی دارید ؟ سیکل قاعدگی یعنی اولین روز پریود تا اولین روز پریودی ماه دیگر که متوسط دوره قاعدگی حدود 28 روز می باشد .  اما بدانید که اگر این سیکل قاعدگی تبدیل به 21 روز شود یا تا 35 روز طول بکشد ! جای نگرانی نیست و طبیعی می باشد . زمان قاعدگی اغلب افراد 5 روز می باشد اما گاهی نیز ممکن است به 3 تا 7 روز نیز تبدیل شود .

جای نگرانی نیست اگر هر ماه قاعدگی در یک روز خاص اتفاق نیفتد زیرا گاهی ممکن است نظم سیکل قاعدگی بهم بریزد . بی نظمی در چرخه قاعدگی تا 7 روز طبیعی است اما از 7 روز بیشتر نشانه عقب افتادگی پریود شما است .

 

علل مختلف دیر پریود شدن ماهانه

اغلب زنان گاهی به این دلیل که زمان پریودی آن ها عقب می افتد ، بسیار ناراحت می شوند اما جای نگرانی نیست . زیرا دلایل مختلفی برای دیر پریود شدن آن ها وجود دارد که در ادامه آن ها را بیان خواهیم کرد .

 

 • زنانی که مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان هستند

گاهی ممکن دلیل عقب افتادگی پریودی ، به تخمدان های پلی کیستیک مربوط باشند یعنی زنانی که دچار تنبلی تخمدان هستند . به این دلیل که کیست های موجود در تخمدان باعث مشکل در تخمک گذاری شده و در نتیجه گاهی سبب دیر پریود شدن نیز می شود . حتی ممکن است چند ماه متوالی به طور مثال نزدیک به 3 ماه پریودی را عقب بیاندازد .

حتما بخوانید: صفر تا صد عادت ماهانه زنان

 • زنانی که صاحب فرزند شده اند

در بارداری به دلیل ترشح برخی از هورمون ها ، پریودی متوقف می شود . پیش از آنکه پریودی در بارداری قطع شود ، ابتدا خانم ها دچار کم شدن خونریزی یا تاخیر در زمان پریودی می شوند و پس از آن قاعدگی آن ها متوقف می شود .

 

 • مصرف برخی از داروها باعث توقف قاعدگی می شود

برخی از داروها ممکن است بر روی هورمون پروژسترون یا استروژن که نقش مهمی در قاعدگی دارند ، تاثیر بگذارند . پس می توان گفت پیش از مصرف هر دارویی در مورد عوارض آن از پزشک خود سوال کنید . از جمله داروهایی که باعث تاخیر پریود می شوند می توان به دارو های شیمی درمانی و ضد افسردگی اشاره کرد .

 

 • زنانی که در میانسالی دچار یائسگی می شوند

در سنین 47 تا 55 سالگی اغلب زنان یائسه می شوند اما حدود 2 تا 8 سال پیش از آن نیز ، دوران پیش از یائسگی را تجربه می کنند . در زمان پیش از یائسگی به این دلیل که هورمون استروژن کم می شود ، تغییراتی در سیکل پریودی به وجود می آید .
گاه ممکن است چرخه قاعدگی او کوتاه تر یا طولانی تر شود یا خونریزی او کم و زیاد شود ، به طور کلی سیکل قاعدگی او نامنظم شده و یا دیر پریود می شود  .

 

حتما بخوانید: راه های تاخیر در پریود

 

 

 • قرص هایی که برای جلوگیری از بارداری استفاده می شوند

برخی خانم ها به دلیل استفاده از قرص های ضد بارداری در زمان قاعدگی خود یا خونریزی شدید دارند یا اینکه خونریزی آن ها کاهش می یابد . برخی از این قرص ها به دلیل تاثیراتی که در بدن فرد می گذارد ، قاعدگی را نیز به تاخیر می اندازد . 
می توان گفت زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند ، بدن آن ها تا چند ماه نیاز دارد که به این قرص ها عادت کند به همین دلیل در عادت ماهیانه آن ها نیز اختلال ایجاد شده و دیر پریود می شوند ..

بیشتر بخوانید: خانم هایی که نمی خواهند باردار شوند

 • زنانی که مبتلا به تیروئید هستند

یکی دیگر از نشانه های تاخیر در قاعدگی و بهم خوردن نظم آن ، غده تیروئید در زنان است . بنابراین خانم ها باید حتما آزمایش دهند تا مشخص شود که تیروئید دارند یا نه ؟ در هر صورت بالا یا پایین سطح هورمون تیروئید در خون ، باعث اختلال در قاعدگی و دیر پریود شدن می شود .

 

 • فعالیت های ورزشی باعث بهم خوردن قاعدگی می شود

خانم هایی که پریود آن ها منظم می باشد ، بدن آن ها در سطح خاصی از چربی و انرژی است . گاهی فرد با ورزش کردن میزان چربی لازم برای قاعدگی را از دست می دهد به همین دلیل در پریودی او اختلال ایجاد می شود .
گاهی نیز رژیم های لاغری نیز باعث از بین رفتن چربی ها می شود که به آن اختلال بی اشتهایی عصبی گفته می شود که ممکن است باعث جلو افتادن یا عقب افتادگی قاعدگی شود .

 

 

 • افرادی که استرس زیادی را تحمل می کنند

از مهم ترین دلایلی که سبب بهم خوردن نظم قاعدگی و دیر شدن آن می شود ، استرس می باشد . هورمون کورتیزول زمانی که فرد استرس دارد زیاد می شود به همین دلیل به آن هورمون استرس می گویند . این هورمون تاثیر بسیاری بر هورمون های استروژن و پروژسترون که در قاعدگی نقش دارند ، دارد .

حتما بخوانید: راه جلو انداختن قاعدگی

 

 • خانم هایی که الکل مصرف می کنند

همانطور که می دانید الکل تاثیر مستقیم در کبد فرد می گذارد و کبد هم در تنظیم هورمون های قاعدگی نقش دارد . بنابراین اگر کبد فرد آسیب ببیند در نتیجه پریودی او نیز نامنظم می شود و فرد دچار بی نظمی در عادت ماهیانه و یا دیر پریود شدن می شود .

 

 • زمانی که برنامه زندگی فرد عوض شود

گاهی اوقات ممکن است به دلایل مختلفی برنامه زندگی فرد عوض شود ، به طور مثال زمانی که فرد مسافرت می رود یا اگر مکان زندگی او تغییر کند و یا اگر زمان کار کردن آن در طول شب و روز عوض شود ، نظم بدن او نیز بهم می خورد و موجب بهم خوردن سیکل قاعدگی می شود .

 

 • سن افراد نیز می تواند در قاعدگی آن ها اختلال ایجاد کند

دخترانی که تازه به سن بلوغ رسیده اند و پریود می شوند ، قاعدگی نامنظی دارند . اغلب دختران پس از 1 تا 1.5 سال پریودی آن ها منظم می شود و حتی ممکن است تا چند سال دیگر نیز این قاعده منظم نشود . در این زمان به علت پریود نامنظم دختران توانایی باردار شدن ندارند تا زمانی که سیکل قاعدگی آن ها منظم شود .

حتما بخوانید: صفر تا صد بلوغ جنسی و جسمی

 

دیر پریود شدن نشانه چیست

همانطور که علت این قضیه را مشاهده کردید، بنابراین دیر پریود شدن نشانه خوبی نبوده و با پیدا کردن علت آن و مراجعه به پزشک متخصص باید برای حل این موضوع اقدام کنید. زیرا دیر پریود شدن به این نشانه است که مصرف الکل، استرس زیاد، افزایش یا کاهش وزن، تیروئید، مصرف دارو و باقی موارد تاثیر منفی بر بدن شما گذاشته و نیاز به مراقبت از این حوزه می باشد.

البته لزوما هر بار دیر شدن پریود نشانه نزدیک شدن یائسگی، بارداری، داشتن تیروئید سندروم پلی کیستیک و موارد دیگر نبوده و گاهی فرد فقط یک بار در چند ماه این موضوع را تجربه می کند. اما برای اطمینان بیشتر باید به پزشک مراجعه کرد.

دیر شدن عادت ماهانه تا چند روز طبیعی است

برای برخی زنان سوال شده که دیر شدن عادت پریود تا چند روز طبیعی است؟ در جواب این سوال باید گفت زمانی که از پریود و چرخه قاعدگی قبلی شما بیش از یک ماه گذشته یا بیش از 6 هفته بدون خونریزی این موضوع جای نگرانی داشته و نیاز به بررسی و مراقبت دارد. از راه های دیگر تشخیص دیر شدن پریود این بوده که قاعدگی وی بیشتر از 7 روز از روزی که باید شروع می شده، شروع شود. اما در صورتی که پریود شما در حد 3 یا 4 روز عقب افتاده معمولا مشکل خاصی وجود ندارد و برای بسیاری پیش می آید.

در ادامه بخوانید: سکس در زمان پریودسوالات متداول

 

1- ✔️ چرا برخی از بانوان دیر پریود می شوند ؟

✔️ دیر پریود شدن می تواند نشانه های مختلفی داشته باشد که از جمله آن ها بارداری و یا بهم خوردن چرخه قاعدگی می باشد که در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .2- ✔️ از علل دیر پریود شدن بانوان چه می دانید ؟

✔️ برخی به دلیل تنبلی تخمدان ، بارداری ، مصرف دارو و غیره ممکن است هر ماه دیر پریود شوند ، البته در متن مقاله عوامل دیگر بیان شده و بیشتر توضیح داده شده است .3- ✔️ آیا سن افراد نیز می تواند در قاعدگی آن ها تاثیرگذار باشد ؟

✔️ شاید برخی به اشتباه فکر کنند سن در قاعدگی تاثیر ندارد ؛ اما اینطور نیست ، سن می توان در زمان قاعدگی نیز تاثیر گذار باشد که در متن مقاله بیشتر توضیح داده شده است .

منبع : علت دیر پریود شدن

:: بازدید از این مطلب : 2
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 16 ارديبهشت 1400 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: