صفر تا صد طلاق توافقی را بدانید
نوشته شده توسط : sevda

برخی از افراد وجود دارند که نسبت به طلاق و جدایی زوجین دیدگاه خوبی نداشته و آن را عیب می دانند اما اینطور نیست در برخی از مواقع تنها طلاق می تواند راه حل مناسب باشد . امروزه افراد بسیاری هستند که به دلیل جدا شدن از همسر اغلب وقت خود را در دادگاه های خانواده می گذرانند .

آیا می دانید طلاق توافقی چگونه است ؟ تا به حال از خود پرسیده اید که چرا تمامی افرادی که از زندگی زناشویی خود راضی نیستند ، به دنبال طلاق توافقی نمی روند ؟ با مراحل طلاق توافقی آشنایی دارید ؟ آیا می دانید طلاق توافقی ، جدایی را آسان تر کرده است ؟

در واقع می توان گفت طلاق یکی از سخت ترین تصمیمات زندگی می باشد که حتی اگر طرفین راضی باشد ، باز هم ممکن است هنگام جدایی عذاب بکشند . با وجود این مشکلات طلاق توافقی این امکان را فراهم کرده است تا زن و مرد بتوانند بی دردسر از یکدیگر جدا شوند .

 

آشنایی با مفهوم طلاق توافقی

بی شک تا به حال دیده اید که هنگام طلاق ممکن است زن یا مرد دادخواست طلاق دهد و یا اینکه طلاق توافقی باشد . طلاق توافقی به توافق زن و مرد در مورد مسائلی همچون نفقه زن ، حضانت فرزند ، اجرت المثل ، جهیزیه ، مهریه زن و دیگر توافقات بستگی خواهد داشت .

پس از آنکه زوجین در مورد مسائل مختلف با یکدیگر به توافق رسیدند لازم است که در سامانه تصمیم ثبت نام کرده و پس از شرکت در جلسات مشاوره تصمیم نهایی خود را برای زندگی بگیرند . آیا می دانید دلیل برگذاری این جلسات مشاوره پیش از طلاق چیست ؟

جلسات مشاوره این امکان را فراهم خواهد کرد که زن و مرد تا حد امکان بتوانند اختلاف میان خود را حل کرده و صلح بین آن ها برقرار شود . در مواردی نیز ممکن است بین زوجین سازش برقرار نشود در نتیجه آن ها باید برگه عدم سازش را به دادگاه برده تا فرایند طلاق برای آن ها طی شود .

در مرحله طلاق توافقی بارداری زن نیز مهم بوده به این منظور که زن باید پیش از طلاق آزمایش بارداری داده و نتیجه آن را به دادگاه ارائه کند . در صورت حاملگی نیز با رضایت و توافق طرفین می توانند از یکدیگر جدا شوند .

حتما بخوانید: طلاق زن و مرد

 

از مزایای طلاق توافقی چه می دانید

در واقع می توان گفت آن دسته از زوجین که مشکلات جدی با یکدیگر داشته و برای حقوق پس از ازدواج یکدیگر تصمیم گرفته ، به صورت توافقی از یکدیگر جدا خواهند شد . این نوع طلاق در بین همسرانی که با یکدیگر بیشترین میزان اختلاف را دارند رواج دارد که در ادامه دیگر مزایای آن را بیان خواهیم کرد :

 

  • کاهش درگیری والدین زن و مرد

گرچه پا درمیانی و دخالت خانواده اغلب موارد باعث صلح و سازگاری زوجین خواهد شد ، اما در صورتی که زن و مرد با توجه به مشکلات و شرایط زندگی شان تصمیم به جدایی گرفته اند دیگر دخالت والدین تاثیرگذار نمی باشد .

زمانی که اختلاف زن و مرد بین خودشان حل شده باشد و بتوانند برای آینده خود تصمیم بگیرند ، دخالت والدین نه تنها تاثیر نداشته بلکه ممکن است سبب تنش و درگیری نیز شود . در نتیجه طلاق توافقی این امکان را می دهد که حتی خانواده ها با یکدیگر روبرو نیز نشوند .

 

  • توافق حقوق و تکالیف

شاید تا به حال دیده یا شنیده باشید که بسیاری از زوجین ممکن است سال ها پس از تصمیم به جدایی با همسر خود بر سر حقوق و تکالیف زندگی مشکل داشته باشند . در مقابل طلاق توافقی سبب می شود تا زن و شوهر خودشان بتوانند با صحبت به نتیجه رسیده و طرفین نیز راضی باشند .

به طور مثال ممکن است اولویت اول زن نگهداری از فرزند بوده و همچنین مرد نیز توان پرداخت مهریه را ندارد . در نتیجه این پیشنهاد را قبول کرده و به صورت توافقی از یکدیگر جدا خواهند شد .

 

  • جلوگیری از مشکلات حقوقی

زمانی که زن و مرد درخواست طلاق داشته و با یگدیگر تصمیم به طلاق می گیرند کمتر دچار چالش های دادگاه های خانواده خواهند شد . بی شک شاهد دعوا و درگیری ، بی حرمتی و بی احترامی زن و مرد در دادگاه های خانواده بوده اید 

این امر طبیعی است زیرا اگر دو طرف برای گرفتن حق خود روزانه با یکدیگر چشم تو چشم شوند بی شک بین آن ها درگیری به وجود آمده و خودشان نیز دچار اضطراب و افسردگی خواهند شد . 

 

  • احتمال صلح پس از جدایی

طلاق توافقی یعنی زمانی که زن و مرد در مورد چالش های زندگی به توافق رسیده اند ، در نتیجه تنش و درگیری بین آن ها وجود ندارد . به دلیل این کاهش تنش و بی احترامی ها ممکن زن و مرد پس از چند سال بار دیگر به یکدیگر رجوع کنند .

در اغلب موارد زن و مرد یکدیگر را دوست داشته و به دلیل همین علاقه در مورد حقوق و تکالیف خود به توافق می رسند . در نتیجه ممکن است این علاقه پس از طلاق نیز ادامه پیدا کرده و اغلب سبب صلح زن و مرد خواهد شد .

 

  • نگهداری از کودک

اگر زن و مرد در ارتباط با حقوق ، تکالیف خود و حتی فرزند به توافق برسند اختلاف آن ها کاهش پیدا کرده در نتیجه تنش میان خانواده نیز از بین خواهد رفت . در نتیجه طلاق توافقی فرزندان نیز کمتر دچار آسیب شده و عصبی می شوند .
در صورتی که فرزندان متوجه طلاق توافقی و همچنین سازش میان مادر و پدر خود شوند ، در نتیجه سلامت روانی آن ها حفظ شده و کمتر پس از طلاق والدین خود آسیب می بینند .

بیشتر بخوانید: طلاق خطری برای آینده فرزندان

 

از معایب طلاق توافقی چه می دانید

با وجود مزایا و آرامشی که در هنگام طی مراحل طلاق توافقی وجود دارد ، اما در مقابل معایبی نیز خواهد داشت که در ادامه بیان خواهیم کرد :

 

  • سرعت در روند جدایی

بی شک تا به حال شاهد افراد بسیاری بوده اید که در روند طلاق و جدایی با یکدیگر سازش خواهند کرد . اغلب افراد به دلیل طولانی بودن جریان طلاق و جلسات مشاوره ای با یکدیگر صلح کرده و بار دیگر رجوع می کنند .

طلاق توافقی به این دلیل که زوجین تمام تصمیمات لازم را در مورد حقوق و تکالیف خود گرفته اند روند جدایی سریع تر بوده و امکان صلح به حداقل خود خواهد رسید . البته با وجود سامانه تصمیم و همچنین جلسات مشاوره ای روند جدایی کاهش یافته است .

 

  • افزایش آمار طلاق

همانطور که گفتیم با توجه به تسریع روند طلاق توافقی زمانی که زوجین حتی یک مشکل کوچک هم دارند تصمیم به طلاق توافقی می گیرند . در نتیجه متاسفانه اغلب جوان ها که تازه ازدواج کرده و دچار مشکل می شوند تصمیم به طلاق توافقی می گیرند .

لازم است بدانید که در برخی از مواقع با وجود طلاق ممکن است طی جلسات مشاوره ای و آموزش مهارت های زندگی برخی از زوجین از تصمیم خود پشیمان شده و بار دیگر صلح کنند اما در روند طلاق توافقی این امکان به حداقل خواهد رسید .

 

  • تصمیم غیر منطقی

برخی از افراد وجود دارند که تنها به دلیل احساساتی شدن و عصبانیت بیش از حد از طرف مقابل خود تن به طلاق توافقی می دهند . در واقع می توان گفت تعداد بسیاری از طلاق های عاطفی تنها به دلیل عجولانه و احساسی تصمیم گرفتن است .

اغلب ممکن است افراد تا به حدی از یکدیگر عصبی باشند که حتی حاضر نشوند بار دیگر همدیگر را ببینند در نتیجه تصمیم به طلاق توافقی می گیرند . برخی از این افراد ممکن است پس از مدتی از تصمیم خود و توافق هایی که با همسر خود داشته اند نیز پشیمان شوند .


در نهایت

با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که چالش و تنش های طلاق توافقی بسیار محدود بوده اما همیشه این بهترین راه حل نیست . همانطور که گفتیم در برخی از موارد ممکن است فرد به دلیل احساساتی شدن یا عجولانه تصمیم گرفتن طلاق بگیرد اما پس از مدتی پشیمان شود .

توصیه می کنیم پیش از آنکه تصمیم به طلاق بگیرید ابتدا تمام جوانب را بررسی کرده و زندگی پس از طلاق را ارزیابی کنید و سپس تصمیم به جدایی بگیرید . طلاق ممکن است در برخی از مواقع بهترین راه حل باشد اما اگر نسنجیده تصمیم بگیرید ضرر خواهید کرد .

در ادامه بخوانید: صفر تا صد طلاق عاطفیسوالات متداول

 

1- ✔️ چطور ممکن است زوجین به طور توافقی از یکدیگر جدا شوند ؟

✔️ در صورتی که زن و مرد از روی احساسات و یا عجولانه تصمیم به جدایی گرفته باشند ممکن است با یکدیگر توافق کرده و جدا شوند که در متن مقاله بیشتر به جزئیات آن اشاره شده است .2- ✔️ آیا طلاق توافقی مزیت دارد ؟

✔️در واقع می توان گفت به دلیل کاهش تنش و چالش های مراحل طلاق و همچنین آرامش فرزندان اغلب طلاق توافقی پیشنهاد می شود که در متن مقاله دیگر مزیت های آن بیان شده است .3- ✔️ آیا طلاق توافقی معایب نیز دارد ؟

✔️ بی شک بله ، به دلیل تسریع در روند طلاق توافقی و توافقات گوناگون زوجین در مورد مسائل مختلف امکان صلح دوباره آن ها کاهش پیدا خواهد کرد که در متن مقاله بیشتر به جزئیات آن پرداخته شده است .

منبع : صفر تا صد طلاق توافقی را بدانید

:: بازدید از این مطلب : 14
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 3 تير 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: