چگونه شیر نخوردن نوزاد را درمان کنیم
نوشته شده توسط : sevda

مادران هنگامی که صاحب فرزند می شوند نه تنها توجه بسیار زیادی به فرزند خود داشته بلکه زمان زیادی را صرف شیر دادن به نوزاد خود می کنند . به دلیل نظارت و توجه بیش از اندازه والدین به شیر خوردن نوزادان اگر تعداد دفعات شیر خوردن آن ها کم شود به سرعت متوجه آن خواهند شد .

برخی از نوزادان ممکن است پس از گذشت زمان دیگر سینه مادر را نگرفته و یا الگو شیرخوردن خود را تغییر دهند . نکته مهم این است که علت این تغییر رفتار را پیدا کرده و به دنبال راه حل برای رفع مشکل باشید .

 

چرا نوزادان شیر نمی خورند

اغلب دلایل مختلفی برای شیر نخوردن نوزادان وجود داشته ، گاهی نیز ممکن است نوزاد بدون دلیل دیگر تمایلی به سینه گرفتن مادر نداشته باشد . در واقع می توان گفت علت شیر نخوردن نوزادان به یک عامل بیرونی ارتباط دارد که در ادامه برخی از این عوامل را بیان خواهیم کرد :

 

  • ممکن است زمانی که نوزاد سینه شما را گاز گرفته واکنش نشان داده اید و او از شما وحشت کرده است .

  • اگر شما به دلیل مسافرت ، بحران خانوادگی و یا مشکلات کاری دچار استرس شده باشید .

  • ممکن است به علت عوض کردن صابون ، عطر و یا دئودرانت بوی شما برای کودک غریبه باشد .

  • اگر کودک دچار آسیب و یا بیماری هایی مانند عفونت گوش ، رفلاکس بابینسکی ، چرک کردن بینی ، زخم در دهان و یا دندان درآوردن شده باشند .

  • ممکن است به دلایل مختلفی برنامه شیر دادن را تغییر داده باشید و کودک به برنامه جدید عادت نکرده باشد .

حتما بخوانید: چرایی شیر نخوردن نوزاد

 

راه حلی برای درمان شیر نخوردن نوزاد

همانطور که گفتیم ممکن است به دلایل مختلفی نوزادان دیگر سینه مادر را نگرفته و شیر نخورند . نکته مهم این است که با این شیر اضافه چه کار باید کرد ؟ آیا مادر باید شیر خود را دور بریزد ؟ در این شرایط باید دو مسئله را رعایت کنید : حفظ شیر اضافه و تغذیه کودک .

در این شرایط مادران می توانند با استفاده از دستگاه پمپ و یا با دست شیر خود را بگیرند که به بدن نشان دهند که همچنان نیاز به شیر وجود دارد . دوشیدن شیر مادر باید تا زمانی که خود نوزاد به شیر خوردن برگردد باید ادامه پیدا کند .

نکته مهم این است که در این مرحله می توانید شیر خود را در شیشه شیر ریخته و به نوزاد بدهید ، در هر صورت باید از تغذیه سالم و کامل نوزاد اطمینان داشته باشید . پس از حل این دو مشکل می توانید نوزاد خود را از طریق روش های زیر به شیر خوردن باز گردانید .

 

در هر وعده غذایی شیر دادن با سینه خود را امتحان کنید

پیش از این باید برنامه منظم و دقیقی برای شیر دادن داشته و طبق برنامه پیش روید . اگر نوزاد در حال شیشه خوردن است می توانید تا جایی که امکان دارد شیشه را به خود نزدیک کرده تا او بتواند سینه مادر را لمس کند . 

 

دست از تلاش برندارید

ممکن است در مسیر حل این مشکل خودتان و یا نوزادتان خسته شده باشید اما دست از تلاش کردن برندارید . در واقع می توانید زمانی که نوزاد در حال به خواب رفتن است شیر دادن را امتحان کرده زیرا ممکن است همکاری کند و همچنین زودتر نیز به خواب برود .

 

حذف عوامل حواس پرتی در پیرامون نوزاد

اگر می خواهید نوزاد به اطراف پیرامون خود توجه نکند باید هنگام شیر دادن محیط خلوت و با آرامشی را انتخاب کنید . اگر حواس نوزاد پرت پیرامون نباشد به سینه مادر توجه کرده و ممکن است به شیر خوردن بازگردد .

 

نوزاد را مجبور نکنید

در برخی از موارد ممکن است نوزاد با دیدن سینه مادر گریه کرده و یا اگر او را به سینه خود نزدیک کند فریاد بزند ، در این حالت باید واکنش مثبت از خود نشان داده و نوزاد را آرام کنید . هرگز نوزاد را به شیرخوردن با اجبار وادار نکنید زیرا فقط شرایط را بدتر خواهید کرد .

 

نوزادتان را همراه با خود حمام ببرید

اگر مادر هنگام حمام کردن به همراه نوزاد خود باشد ممکن است او زمانی که در آغوش مادر است ، سینه مادر را گرفته و شروع به شیر خوردن کند . بنابراین حتی اگر همچنان نمی توانید با یکدیگر حمام بروید می توانید از کس دیگری نیز کمک بگیرید .

بیشتر بخوانید: روش های توقف کردن گریه نوزاد

 

دیگر راه حل های درمان شیر نخوردن نوزاد

طبق میل نوزاد شیر دهید

ممکن است نوزاد از وضعیت های شیردهی شما راضی نبوده و به همین دلیل دیگر شیر نخورد . بنابراین می توانید وضعیت های مختلف را امتحان کرده و به دلخواه کودک و با وضعیت مورد دلخواه او شیر بدهید .

 

بینی او را پیش از شیر دادن چک کنید 

اغلب ممکن است کودکان به دلیل گرفتگی راه نفسان و یا پر بودن بینی شان سینه مادر را نگیرند . در نتیجه باید پیش از آنکه به او شیر دهید بینی او را چک کرده و اطمینان کنید که خالی باشد و سپس سینه خود را در دهان او بگذارید .

 

تغییرات روزمره را بررسی کنید

همانطور که گفتیم ممکن است نوزاد به دلایل مختلف بیرونی تمایلی به سینه گرفتن نداشته و شیر مادر را نخورد . به همین دلیل باید تغییرات را بررسی کرده ، ببینید آیا در چند روز اخیر چیزی تغییر کرده است ؟ آیا شما استرس دارید ؟ آیا ممکن است باردار باشید و غیره .

 

در نهایت

بی شک تمام مادران تمام تلاش خود را برای بازگشت دوباره نوزاد به شیر خوردن را خواهند کرد و تمام روش های گفته شده را امتحان خواهند کرد . ممکن است گاهی اوقات مقاومت فرزندان برای شیر نخوردن به دلیل عدم احساس امنیت بوده و یا نوزاد احساس درماندگی کند .

لازم است بدانید که صبر و تلاش مادر می تواند بسیار تاثیر گذار بر رفتار فرد باشد . شما می توانید تا زمانی که نوزاد به شیر خوردن برگردد ، شیر خود را داخل بطری و یا شیشه شیر ریخته و به او بدهید . نگران نباشید ، با گذشت زمانی و صبر و حوصله شما نوزاد بار دیگر شیر مادر را خواهد خورد .

در ادامه بخوانید: راه حل غذا نخوردن کودکانسوالات متداول

 

1- ✔️ چرا برخی از نوزادان شیر مادر را نمی خورند ؟

✔️ برخی نوزادان از همان اول یا پس از مدتی دیگر سینه مادر را نگرفته و شیر نمی خورند که ممکن است به دلایلی همچون بیماری ، استرس مادر ، تغییر بوی مادر و غیره باشد که در متن مقاله بیشتر توضیح داده شده است .2- ✔️ چطور می توان نوزادان را به شیر خوردن برگرداند ؟

✔️ گرچه این مسیر دشوار بوده ولی بی شک نتیجه آن را خواهید داد ، مادران باید با استفاده از روش های مختلفی همچون حمام کردن با کودک ، شیر دادن موقع خواب و غیره کودک را به شیر مادر خوردن برگردانند .3- ✔️ چطور می توان هر چه سریع تر نوزاد را به شیر خوردن برگرداند ؟

✔️ با استفاده از روش های مختلفی که در متن مقاله توضیح داده شده است می توانید با صبر و شکیبایی نوزاد را به شیر خوردن برگردانید اما ابتدا باید بدانید نوزاد از کدام روش استقبال بیشتری خواهد کرد .

منبع : چگونه شیر نخوردن نوزاد را درمان کنیم

:: بازدید از این مطلب : 11
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 3 تير 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: