هر آنچه که باید از علائم سقط جنین بدانید
نوشته شده توسط : sevda

یکی از نگرانی های بسیار از مادران که در هفته های اول بارداری خود هستند ، سقط جنین می باشد ، سقط جنین به عنوان پایان یافتن دوران بارداری در بیست هفته اول دوران حاملگی می باشد . طبق مطالعات انجام شده برخی از بارداری ها به سقط جنین منجر شده که اکثر آن ها در 3 ماه اول بارداری اتفاق خواهند افتاد .

آیا تمام مادران از سقط جنین باخبر خواهند شد ؟ بی شک خیر ، زیرا ممکن است مادر حتی از حاملگی خود نیز خبر نداشته باشد چه برسد به سقط جنین . در هفته های اول بارداری به دلیل احتمال سقط شدن جنین مادران بسیار نگران بوده و استرس از دست دادن فرزند خود را دارند .

اما نکته مهم این است که مادر نباید در دوران بارداری خود استرس داشته باشد ؛ به همین دلیل در ادامه برخی از علائم و نشانه های سقط جنین را بیان خواهیم کرد ؛ در صورت بروز این علائم و مشاهده آن  ها باید به پزشک مراجعه کنید .

 

مفهوم سقط جنین چیست

همانطور که گفتیم سقط و یا مرگ ناگهانی جنین که اغلب در 20 هفته اول بارداری ممکن است ، اتفاق بیفتد سقط جنین نام دارد . برخی از مادران در صورت بروز این اتفاق تنها خود را مقصر می دانند اما می توان گفت در بیشتر موارد هیچ راهی برای سقط جنین وجود ندارد .

طبق تحقیقات انجام شده شایع ترین دلیل سقط جنین مشکلات و نابهنجاری های ژنتیکی در جنین بوده که باعث سقط می شود . از دیگر دلایل سقط جنین می توان به مشکلات رحمی ، عدم تعادل هورمونی ، بیماری مزمن ، تب و غیره اشاره کرد .

البته لازم به ذکر است بدانید که برخی از دلایل خاص مانند اعتیاد مادر ، مصرف مشروبات الکلی و یا زیاد بودن سن مادر نیز ممکن است سبب سقط جنین شده و یا خطر سقط را افزایش دهد . نکته مهم این است که در برخی از موراد نه تنها مادر بلکه پزشک نیز نمی تواند مانع سقط جنین شوند .

حتما بخوانید: ورزش در دوران حاملگی

 

نشانه های سقط جنین تا بیست هفتگی حاملگی

لازم است بدانید که علائم سقط جنین مانند نشانه های بارداری در هر فردی متفاوت بوده و هر کسی نشانه های مختص به خود را دارد . در ادامه قصد داریم برخی از نشانه های سقط جنین را بیان کنیم :


گرفتگی یا درد شکم

شاید تا به حال دیده باشید که برخی از مادران در سه ماهه اول بارداری درد شکم داشته اند ، برخی از این دردها به دلیل انبساط رحم بوده و امری عادی است . این انبساط رحم نتیجه کشیده شدن رباط ها به دلیل بزرگ شدن شکم ، هورمون ها ، یبوست و نفخ است .

با این حال باید درد زیر شکم را جدی بگیرید ، زیرا گرفتگی و درد شکم از نشانه های سقط جنین می باشد ، بنابراین اگر می خواهید دیگر به خاطر درد های شکمی خود استرس نکشید حتما به پزشک مراجعه کنید .

 

آگاهی و شهود

علائمی همچون خونریزی واژن و یا درد شکم از جمله نشانه های سقط جنین بوده ، اما در برخی از مواقع ممکن است این نشانه ها وجود نداشته باشد و تنها مادر حس کند فرزند خود را از دست داده است .

در هفته های اول بارداری مادر نشانه هایی همچون حساسیت پستان ها ، حالت تهوع ، نفخ ، یبوست و غیره دارد که مدتی بعد ممکن است دیگر این نشانه ها را حس نکند . برای مثال اغلب مادر ها می گویند " دیگر حس نمی کنم که باردار باشم " یا " الان دیگه علائم بارداری رو ندارم " آیا می دانید دلیل این احساس چیست ؟

در واقع پس از سقط و یا از بین رفتن جنین هورمون های بارداری نیز از بین خواهند رفت ، در نتیجه زن دیگر احساس بارداری نمی کند . نکته مهم این است که در برخی از موارد کاهش علائم بارداری یک بخش طبیعی از بارداری بی خطر است .

 

خونریزی

از شایع ترین علامت های سقط جنین ، خونریزی واژن بوده که اغلب با قاعدگی اشتباه گرفته می شود . خونریزی واژن ممکن است از لکه بینی ، ترشحات قهوه ای رنگ تا خونریزی های شدید که از دوران پریودی سنگین تر می باشد ، متفاوت باشد . 

در واقع خونریزی کم قبل از 12 هفتگی بارداری بسیار شایع بوده و همیشه نشانه سقط جنین نمی باشد ، اما به طور کلی در صورت خونریزی همراه با درد یا بدون درد باید به پزشک مراجعه کنید . خونریزی واژن تنها تا 12 هفتگی رایج بوده و اگر پس از آن اتفاق بیفتد باید فورا به پزشک مراجعه کنید .

در صورتی که خونریزی واژن داشتید می توانید از یک پد بهداشتی استفاده کنید ، در زمان خونریزی استفاده از پنبه های قاعدگی ممنوع بوده زیرا سبب عفونت خواهد شد . می توانید بر خونریزی خود نظارت داشته و آن را یادداشت کنید تا بتوانید در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید .

بیشتر بخوانید: پریود پس از تخمک گذاری

 

نشانه های سقط جنین بعد از بیست هفتگی بارداری

برخی از افراد بر این باور هستند که تا سه ماهگی اول بارداری تنها امکان سقط جنین وجود دارد ، اما اینطور نیست . گرچه سقط پس از بیست هفتگی به مراتب کمتر از نوع قبل می باشد ، اما هنوز هم 2 درصد از بارداری ها را تحت تاثیر قرار می دهد .

علائم سقط جنین پس از سه ماه اول بارداری همانند علائم بیست هفته  اول می باشد اما با شدت بیشتر . به طور مثال اگر زن پس از سه ماهگی فرزند خود را سقط کند ، درد و خونریزی بیشتری خواهد داشت و همچنین لخته های بسیار زیادی در زمان خونریزی از او خارج می شود .

از دیگر علائم سقط جنین پس از بیست هفتگی جنین کاهش حرکت بوده که برای تشخیص این علائم مادر باید فعالیت های کودک خود را زیر نظر گرفته تا حرکت نکردن کودک و یا سرعت حرکت او را تشخیص دهد و حتما به پزشک مراجعه کند .


در نهایت
بی شک سقط جنین یکی از نگرانی های مادران در دوران حاملگی بوده و متاسفانه ممکن است برای هر مادری اتفاق بیفتد . زمانی که سقط جنین اتفاق می افتد هیچ راهی برای جلوگیری آن نداشته بنابراین اگر علائم آن را مشاهده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید .

از دست دادن فرزند یک اتفاق ناراحت کننده و دردناک برای هر مادری بوده که ممکن است سبب مشکلات روحی ، روانی و یا افسردگی مادر شود . مادران باید بدانند که برای این اتفاق نباید خود را سرزنش کنند زیرا این اتفاق ممکن است خارج از کنترل آن ها باشد .

در واقع این آخرین فرصت حاملگی برای مادران نبوده ، آن ها باز هم فرصت بارداری مجدد داشته و می توانند دوباره بچه دار شوند پس جای نگرانی نیست . همچنین می توانید برای بهبود روحیه و حالت های روحی خود به روانشناس نیز مراجعه کرده تا زودتر بهبود پیدا کنید .

در ادامه بخوانید: رابطه جنسبی در بارداریسوالات متداول

 

1- ✔️ آیا تنها مادران در سقط جنین مقصر هستند ؟

✔️ خیر در برخی از موارد ممکن است سقط جنین در زمانی اتفاق بیفتد که حتی مادر نیز متوجه آن نشود و کار از کار گذشته باشد که البته در متن مقاله در مورد آن بیشتر توضیح داده شده است .2- ✔️ از نشانه های سقط جنین در بیست هفته اول بارداری چه می دانید ؟

✔️ هفته های اول بارداری از این جهت حائز اهمیت بوده که ممکن است سقط  اتفاق بیفتد ، در نتیجه علائم آن ممکن است درد شکم ، خونریزی و یا حس مادر برای از دست دادن فرزند خود باشد که در متن مقاله این علائم بیشتر توضیح داده شده است .3- ✔️ آیا پس از سه ماه اول بارداری امکان سقط وجود دارد یا خیر ؟  

✔️ امکان سقط در سه ماهگی اول بارداری تنها 2 درصد می بوده اما ممکن است برای برخی از مادران اتفاق بیفتد و آنها فرزند خود را از دست بدهند که در متن مقاله بیشتر در مورد آن توضیح داده شده است .

منبع : هر آنچه که باید از علائم سقط جنین بدانید

:: بازدید از این مطلب : 13
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 3 تير 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: