سوالات مصاحبه شغلی را از اینجا بخوانید
نوشته شده توسط : sevda

چرا ترس از مصاحبه شغلی فراگیر شده است ؟ همانطور که می دانید افرادی که جویای کار هستند توانایی های لازم مربوط به رشته خود را دارند اما چرا همیشه اسم مصاحبه می آید دچار دلهره می شوند ؟ آیا می دانید منشا این ترس از کجاست ؟ 

 می توان گفت روش های بسیاری وجود دارند که با ترس خود مقابله کنید ، به طور مثال مقابل آینه بایستید و از خودتان سوال پرسید و پاسخ دهید ، یا اینکه می توانید از اطرافیان خود بخواهید که از شما سوال بپرسد و به پاسخ آن ها را بشنود .

نگران مصاحبه شغلی نباشید ! لازم به ذکر است بدانید که سوالات رایجی وجود دارند که در اغلب مصاحبه های شغلی کارفرمایان آن ها را می پرسند . شما می توانید پیش از آنکه در مصاحبه حاضر شوید ، سوالات را مرور کرده و پاسخ های آن ها را بررسی کنید .

 

معرفی سوالات رایج مصاحبه شغلی

همانطور که گفتیم برخی از سوالات وجود دارند که اغلب مصاحبه گران و یا کارفرمایان از آن ها در جلسه مصاحبه استفاده می کنند که در ادامه مقاله آن ها و پاسخ هایشان را بررسی خواهیم کرد .


1 – از خودتان بگویید
اغلب مصاحبه گران اولین سوالی که می پرسند این است که خودتان را معرفی کنید . فراموش نکنید که در مورد جزئیات کاری و تحصیلی تان که در رزومه نوشته اید ، زیاد توضیح ندهید . باید خیلی کوتاه در مورد مشخصات اسمی ، سابقه کاری ، تحصیلات و تجربیات خود صحبت کنید .

 

2 – چرا شغل قبلی خود را ترک کرده اید ؟
در پاسخ به این سوال باید میل به پیشرفت و تنوع طلبی خود را به مصاحبه گر نشان دهید و همچنین باید بدانید که نباید از شغل قبلی خود بدگویی کنید و نکات منفی آنجا را بیان کنید .

 

3 – چرا شرکت ما را انتخاب کرده اید ؟
ابتدا باید پیش از آنکه در جلسه مصاحبه حاضر شوید ، در مورد جایی که می خواهید استخدام شوید اطلاعات مناسبی را بدست آورید . همچنین باید در مورد مزایای شغلی خود ، آینده کاری و اهداف خود نیز صحبت کنید .

 

4 – آیا به شغل دوم نیز فکر می کنید
داشتن شغل دوم ایرادی ندارد اما بهتر است آن را در جلسه مصاحبه بیان نکنید و به مصاحبه گر نشان دهید که تمام تمرکز شما بر شغل فعلی شما است .

 

5 – از نقاط قوت و ضعف خود بگویید

این سوال از پر تکرار ترین سوالات مصاحبه شغلی می باشد که نحوه پاسخ به آن نیز بسیار پر اهمیت است . می توانید چند مورد از توانایی های خود را بیان کنید و همچنین برای اثبات آن ها مثال بزنید .
به این توجه کنید که در مصاحبه شغلی نگویید که هیچ ضعفی ندارید . به این دلیل که این نحوه پاسخ یعنی شما از ضعف های خود اطلاعی ندارید و همچنین خودتان را نمی شناسید .

بیشتر بخوانید: آیا مهارت خودشناسی دارید

6 – چه عاملی باعث تلاش بیشتر شما می شود
هرگز نباید به مسائل مالی اشاره کنید ، در پاسخ به این سوال باید در مورد همکاران ، محل کار و همچنین وضعیت روحی و جسمانی خود اشاره کنید .

 

7 – در آینده شغلی بهتر به شما پیشنهاد خواهد شد ؛ واکنش شما چیست
در پاسخ به این سوال ابتدا باید در مورد علاقه خود به کارتان صحبت کرده و رسیدن به اهداف خود را در پس این شغل می بینید . همچنین می توانید صادقانه بیان کنید که اگر مشکلی در این کار به وجود آید ، پیشنهاد کاری جدید را قبول خواهم کرد .

 

8 – چه مقدار حقوقی را انتظار دارید
لازم نیست تواضع و فروتنی به خرج دهید ! مصاحبه گر از شما انتظار دارد که با او صادق باشید . همچنین باید بدانید که نباید مبالغ بالا را پیشنهاد دهید که به دور از ذهن باشد .

 

 

9 – از برنامه آینده تان بگویید

به این نکته توجه کنید که کارفرمایان به استخدام افراد هدفمند و پر تلاش علاقه دارند و همچنین استقبال نیز می کنند . پس بدانید که هیچ ایرادی ندارد که بگویید می خواهید در شغل خود پیشرفت کنید و به جایگاه بالاتر برسید .

 

10 – نظر شما در مورد کار گروهی چیست
بی شک باید برای پاسخ به این سوال از کار تیمی استقبال کنید . زیرا تمایل به انجام کار گروهی نشان دهنده روابط اجتماعی بالا و همچنین بالا بودن سطح هوش اجتماعی هر فرد می باشد . اما اگر به دیگر گونه های کار علاقه دارید می توانید صادقانه نیز به این سوال پاسخ دهید .

حتما بخوانید: چاشنی لازم برای موفقیت مصاحبه شغلی چیست

11 – از مدیر و یا کارفرما خود چه انتظاری دارید
در پاسخ به این سوال هر فردی می تواند نظر شخصی و علاقه خود را بیان کند . به طور مثال می توانید مواردی مانند روحیه انتقاد پذیری ، همراهی و اخلاق خوش را بیان کنید .

 

12 – از رفتار خود هنگام مشکلات احتمالی شرکت بگویید
می توان گفت این سوال نوعی تست هوش می باشد . به دو صورت می توانید به این سوال پاسخ دهید . می توانید بگویید که من دخالتی نمی کنم که نشان دهنده بی توجهی شما می باشد یا می توانید بگویید که به مسئول مربوطه اطلاع می دهم که باز هم نشانه خبر چین بودن شما است .

در پاسخ به این سوال باید بگویید که ابتدا مشکل را بررسی خواهم کرد اگر توانستم آن را حل کنم ، دست به کار خواهم شد و اگر هم توانایی حل مشکل را نداشتم به صورت کتبی به مسئول مربوطه اطلاع خواهم داد .

 

13 – آیا هدفی برای پیشرفت شرکت دارید
زمانی می توانید به این سوال به طور دقیق پاسخ دهید که در مورد آنجا اطلاعات دقیقی داشته باشید و خوب تحقیق کرده باشید . باید در مورد اهداف خود در مواجه با رقبا ، شرکت های حریف و پیشرفت آنجا صحبت کنیم .

 

14 – از برنامه ریزی در آینده بگویید
اغلب این گونه سوالات را در انتهای مصاحبه می پرسند و در پاسخ باید در مورد اهداف خود در آینده ، آرامش ، امنیت شغلی و یا زندگی مرفه توضیح دهید .

 

15 – حرفی ، سخنی ، سوالی اگر دارید بفرمایید
می توان گفت این سوال ، آخرین سوال مصاحبه شغلی است که بهتر است فرد در مورد نحوه عملکرد کارمندان ، پیشرفت شغلی و همچنین محصولات آنجا سوال کند .

در ادامه بخوانید:صفر تا صد آزمون استخدامی دستگاه های اجراییسوالات متداول

 

1- ✔️ رایج ترین سوالات مصاحبه شغلی چیست ؟

✔️ از جمله رایج ترین سوالات مصاحبه شغلی می توان به از خودتان بگویید ، چرا شرکت ما را انتخاب کردید و غیره اشاره کرد که در متن مقاله دیگر سوالات گفته شده است .2- ✔️ آیا در مصاحبه شغلی در مورد حقوق مورد نظر شما نیز سوال می کنند ؟

✔️ بی شک بله در جلسه مصاحبه از میزان حقوق درخواستی و یا حقوقی که دریافت می کردید نیز سوال خواهد شد .3- ✔️ آیا ممکن است در مورد برنامه آینده کاری نیز سوال شود ؟

✔️ بله یکی از سوال های جلسه مصاحبه در مورد برنامه ریزی برای آینده تان می باشد که در متن مقاله توضیح داده شده است .

منبع : سوالات مصاحبه شغلی را از اینجا بخوانید

:: بازدید از این مطلب : 7
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 5 تير 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: